Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #V50 §1 podle Josefa Vozobule (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.03.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#V50 §1 podle Josefa Vozobule


#V50 §1 podle Josefa Vozobule
Zaznamenali jste v minulosti například inzeráty typu: "Přijmeme elektrikáře s platnou vyhláškou padesát ...!"? Bylo tím myšleno, že má dotyčný elektrikář mít u sebe znění platné vyhlášky? Proč by bylo elektrikáři osvědčení z tohoto předpisu k ničemu, pokud by v předchozím zaměstnání pracoval na rozvaděčích v dílnách a nyní měl být údržbářem v průmyslovém objektu? Je to jedno nebo není? Tento typický příklad zcela jasně vysvětluje Josef Vozobule ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 2.03.2018


Znáte důvod, proč je vyhláška 50 nepřenosná mezi firmami? Podívejte se jak kvalifikační stupně vyhlášky 50 popisuje Josef Vozobule z Liberce.


Z čeho vznikly jednotlivé stupně?

Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Toto by chtělo vycházet z předcházející vyhlášky 95. 95 byla jednoznačně rozdělená do dvou kategorií. Byla zúžená a rozšířená. Kdo měl zúženou, tak mohl dělat klasické věci, kdo měl rozšířenou, mohl podepisovat přihlášky atd. ale pořád to byla vyhláška, která byla pro všechny společná. Takže jestli člověk dělal v dolech, nebo v nemocnici, bylo úplně jedno. Kdyžto vyhláška 50 už to měla všechno nahradit, že naprosto jednoznačně zkouška se skládala z klasických obecných elektrikářských věcí, pak se skládala z místního provozního předpisu, což byl největší kámen úrazu i je do dneška, protože firmy ani provozní předpisy nemají, natož je pak z toho vyzkoušet a první pomoc. Proto je i důvod, že vyhláška 50 je prakticky nepřenosná i mezi firmami v rámci republiky, natož do zahraničí, protože místní provozní předpis je v každé firmě jiný. Ale i v rámci firmy je jiný. Proto odbornost, kterou vyhláška 50 měla na mysli, spočívá na konkrétní pracoviště a konkrétní činnost dotyčného člověka.

Co myslíte? Jak Josef Vozobule vidí stávající počet kvalifikačních stupňů? Je jich dost?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Počet je zbytečný, protože paragraf 3 je absolutně jasně daný Zákoníkem práce. Každý člověk co nastoupí do jakéhokoliv zaměstnání, musí být poučen. Bezpodmínečně. Firmy to dělají, ale nikdo tomu neřekne paragraf 3. Všichni udělají vstupní školení pracovníka z titulu bezpečnosti, používání elektrických zařízení atd., což je povinnost. Proto ta trojka je ve vyhlášce 50 v podstatě bezpředmětná. Čtyřka už může pracovat na elektrickém zařízení bez napětí atd. sedmička a osmička je svým způsobem také zbytečná, protože když už řídit lidi, je jedno jestli tři nebo osm… Paragraf 7 víceméně už do budoucna, nebo do budoucí vyhlášky, která se má připravovat… víceméně se už připravuje, takovým způsobem, že už je to asi 3960. varianta. Už se také slučuje a prostě tam nebude. Rozsah vyhlášky 50 klasický v mnoha případech je zbytečně široký.

Lze tedy §3 chápat za obsah běžného školení BOZP?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Ano. Je to klasické BOZP nastupujícího člověka do fabriky, kterou je povinnost udělat, jakým stylem používat elektrické zařízení, jak ho strčit do zásuvky, jak se k němu chovat …

Jak vnímá Josef Vozobule další paragrafy této vyhlášky sledujte v dalším poddíle toho videoseriálu!
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Stupně odborné způsobilosti jsou závislé na stupni vzdělání člověka a v tom je v současné době neskutečný ...

Více podrobností o §1 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!



POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §1,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.