Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.


Document Actions
V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.
První paragraf pojednává o "stupních odborné způsobilosti". Jak pojem vysvětlit osobě této vyhlášky neznalé? Je stávající počet kvalifikačních stupňů dostatečný nebo jich je příliš? Z výpovědí odborníků jsme se dozvěděli původní filozofii jednotlivých paragrafů. Postupem času výklad každý pochopil s různými odlišnosti, protože je obklopen jinou množinou znalostí. V článku naleznete znění a výklad §1 této vyhlášky
Tým portálu Elektrika, ze dne: 12.02.2018
reklama


Pohledy odborníků:

Do seriálu V50# a k §1 vyhlášky 50/1978 Sb. nám doposud odpověděli:


Znění §1:
(1) Vyhláška stanoví stupně odborné způsobilosti (dále jen "kvalifikace") pracovníků, kteří se zabývají obsluhou1) elektrických zařízení nebo prací1) na nich (dále jen "činnost"), projektováním těchto zařízení, řízením činnosti nebo projektování elektrických zařízení v organizacích, které vyrábějí, montují, provozují nebo projektují elektrická zařízení, nebo provádějí na elektrických zařízeních činnost dodavatelským způsobem; dále stanoví podmínky pro získání kvalifikace a povinnosti organizací a pracovníků v souvislosti s kvalifikací.

(2) Za elektrická zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení, u nichž může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
------------------------------------------------------------------
1) ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních.


Výklad §1:
(1) Vyhláška stanoví stupně odborné způsobilosti (dále jen kvalifikace) pracovníků, kteří se zabývají
  • obsluhou1) elektrických zařízení nebo
  • prací1) na nich (dále jen činnost),
  • projektováním těchto zařízení,
  • řízením činnosti nebo projektování elektrických zařízení v organizacích,
které
  • vyrábějí,
  • montují,
  • provozují nebo
  • projektují elektrická zařízení, nebo
  • provádějí na elektrických zařízeních činnost dodavatelským způsobem;
dále stanoví podmínky pro získání kvalifikace a povinnosti organizací a pracovníků v souvislosti s kvalifikací.

Působnost vyhlášky je vymezena ve vztahu k pracovníkům a organizacím. Nově se zde používá legislativní zkratka činnost, jejíž význam je již vysvětlen v úvodu komentáře a výkladu. Z výmezem působnosti je patrné, že vyhláška stanoví jen stupně odborné způsobilosti (kvalifikace) a podmínky pro její získání a udržení. Nejsou zde upravovány vlastní postupy pracovníků a organizací, např. při konkrétních úkonech na elektrických zařízeních. Tyto postupy a návaznost vyhlášky jsou rozpracovány především v ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních a v normách přidružených.
------------------------------------------------------------------
*) ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních.

(2) Za elektrická zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení, u nichž může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.

Definice elektrických zařízení je zde uvedena pouze pro účely této vyhlášky. Tuto definici nelze používat obecně i v jiných případech, ale jen tehdy, jde-li o řešení vztahů mezi pracovníky s určitým stupněm kvalifikace, organizací a úkony na elektrických zařízeních. Úkony na elektrických zařízeních ve smyslu této vyhlášky je třeba rozumět činnost na elektrických zařízeních, dále projektování, řízení činnosti nebo řízení projektování.

Jedná se, kromě zařízení určených k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny, o všechna elektrická zařízení s napětím nebo proudem hodnot vyšších než uznávané hodnoty bezpečnosti, tj. takových hodnot, které nebezpečně ovlivňují funkci a zdraví lidského subjektu a elektrická zařízení s proudem, napětím nebo energií takových hodnot, že mohou ohrozit majetek (havárie, nehoda, porucha apod.). Převážně jsou tyto hodnoty uvedeny ve zvláštních předpisech (např. ČSN 34 1010).


Přehled kvalifikačních stupňů
Rozčlenění jednotlivých kvalifikačních stupňů ve vyhlášce je provedeno s přihlédnutím k druhům úkonů na elektrických zařízeních. Současně pak i v návaznosti na výchozí odborné vzdělání. Kvalifikační stupně pracovníků ve vztahu k elektrickým zařízením:

a) pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání

  • 1. pracovníci seznámení​ (§ 3)
  • 2. pracovníci poučení​ (§4)

b) pracovníci s odborným elektrotechnickým vzděláním
  • 1. pracovníci znalí (§5)
  • 2. pracovníci znalí s vyšší kvalifikací
    — pro samostatnou činnost (§6)
    — pro řízení činnosti​ (§7)
    — pro řízení činnosti prováděné dodavatelským způsobem (§8)
    — pro řízení provozu​ (§8)
    — pro provádění revizí​ (§ 9)
  • 3. pracovníci pro samostatné projektování (§10)
  • 4. pracovníci pro řízení projektování​ (§10)

c) pracovníci s kvalifikací ve zvláštních případech (§11)

Jak je již na první pohled z tohoto přehledu patrné, upustilo se od dříve používané terminologie osoby bez elektrotechnické kvalifikace a osoby s elektrotechnickou kvalifikací. Hlavním důvodem je skutečnost, že jak pracovníci seznámení, tak i pracovníci poučení získali po předepsaném seznámení nebo seznámení a školení určitý stupeň kvalifikace ve vztahu k elektrickým zařízením — viz jejich definice — a tak je hlavním dělítkem mezi jednotlivými kvalifikačními stupni skutečnost, zda pracovníci mají nebo nemají odborné elektrotechnické vzdělání.

Pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání mohou být organizací zařazeni jen do kvalifikačního stupně podle §3 nebo §4, vždy s přihlédnutím k charakteru vykonávané činnosti (výjimky viz §18 vyhlášky).

Předpokladem k zařazení do kvalifikačních stupňů podle §5 až §9 je odborné elektrotechnické vzdělání. U kvalifikačního stupně podle §10 a v případech uvedených v §11 existují některé odchylky v požadavcích na odborné elektrotechnické vzdělání.

Stažení
celého znění vyhlášky 50/1978 Sb. zde.



POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §1,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 15)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933