Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.02.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.


V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.
První paragraf pojednává o "stupních odborné způsobilosti". Jak pojem vysvětlit osobě této vyhlášky neznalé? Je stávající počet kvalifikačních stupňů dostatečný nebo jich je příliš? Z výpovědí odborníků jsme se dozvěděli původní filozofii jednotlivých paragrafů. Postupem času výklad každý pochopil s různými odlišnosti, protože je obklopen jinou množinou znalostí. V článku naleznete znění a výklad §1 této vyhlášky
Tým portálu Elektrika, ze dne: 12.02.2018



Pohledy odborníků:

Do seriálu V50# a k §1 vyhlášky 50/1978 Sb. nám doposud odpověděli:


Znění §1:
(1) Vyhláška stanoví stupně odborné způsobilosti (dále jen "kvalifikace") pracovníků, kteří se zabývají obsluhou1) elektrických zařízení nebo prací1) na nich (dále jen "činnost"), projektováním těchto zařízení, řízením činnosti nebo projektování elektrických zařízení v organizacích, které vyrábějí, montují, provozují nebo projektují elektrická zařízení, nebo provádějí na elektrických zařízeních činnost dodavatelským způsobem; dále stanoví podmínky pro získání kvalifikace a povinnosti organizací a pracovníků v souvislosti s kvalifikací.

(2) Za elektrická zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení, u nichž může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
------------------------------------------------------------------
1) ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních.


Výklad §1:
(1) Vyhláška stanoví stupně odborné způsobilosti (dále jen kvalifikace) pracovníků, kteří se zabývají
které
dále stanoví podmínky pro získání kvalifikace a povinnosti organizací a pracovníků v souvislosti s kvalifikací.

Působnost vyhlášky je vymezena ve vztahu k pracovníkům a organizacím. Nově se zde používá legislativní zkratka činnost, jejíž význam je již vysvětlen v úvodu komentáře a výkladu. Z výmezem působnosti je patrné, že vyhláška stanoví jen stupně odborné způsobilosti (kvalifikace) a podmínky pro její získání a udržení. Nejsou zde upravovány vlastní postupy pracovníků a organizací, např. při konkrétních úkonech na elektrických zařízeních. Tyto postupy a návaznost vyhlášky jsou rozpracovány především v ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních a v normách přidružených.
------------------------------------------------------------------
*) ČSN 34 3100 Bezpečnostní předpisy pro obsluhu a práci na elektrických zařízeních.

(2) Za elektrická zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení, u nichž může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.

Definice elektrických zařízení je zde uvedena pouze pro účely této vyhlášky. Tuto definici nelze používat obecně i v jiných případech, ale jen tehdy, jde-li o řešení vztahů mezi pracovníky s určitým stupněm kvalifikace, organizací a úkony na elektrických zařízeních. Úkony na elektrických zařízeních ve smyslu této vyhlášky je třeba rozumět činnost na elektrických zařízeních, dále projektování, řízení činnosti nebo řízení projektování.

Jedná se, kromě zařízení určených k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny, o všechna elektrická zařízení s napětím nebo proudem hodnot vyšších než uznávané hodnoty bezpečnosti, tj. takových hodnot, které nebezpečně ovlivňují funkci a zdraví lidského subjektu a elektrická zařízení s proudem, napětím nebo energií takových hodnot, že mohou ohrozit majetek (havárie, nehoda, porucha apod.). Převážně jsou tyto hodnoty uvedeny ve zvláštních předpisech (např. ČSN 34 1010).


Přehled kvalifikačních stupňů
Rozčlenění jednotlivých kvalifikačních stupňů ve vyhlášce je provedeno s přihlédnutím k druhům úkonů na elektrických zařízeních. Současně pak i v návaznosti na výchozí odborné vzdělání. Kvalifikační stupně pracovníků ve vztahu k elektrickým zařízením:

a) pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání


b) pracovníci s odborným elektrotechnickým vzděláním

c) pracovníci s kvalifikací ve zvláštních případech (§11)

Jak je již na první pohled z tohoto přehledu patrné, upustilo se od dříve používané terminologie osoby bez elektrotechnické kvalifikace a osoby s elektrotechnickou kvalifikací. Hlavním důvodem je skutečnost, že jak pracovníci seznámení, tak i pracovníci poučení získali po předepsaném seznámení nebo seznámení a školení určitý stupeň kvalifikace ve vztahu k elektrickým zařízením — viz jejich definice — a tak je hlavním dělítkem mezi jednotlivými kvalifikačními stupni skutečnost, zda pracovníci mají nebo nemají odborné elektrotechnické vzdělání.

Pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání mohou být organizací zařazeni jen do kvalifikačního stupně podle §3 nebo §4, vždy s přihlédnutím k charakteru vykonávané činnosti (výjimky viz §18 vyhlášky).

Předpokladem k zařazení do kvalifikačních stupňů podle §5 až §9 je odborné elektrotechnické vzdělání. U kvalifikačního stupně podle §10 a v případech uvedených v §11 existují některé odchylky v požadavcích na odborné elektrotechnické vzdělání.

Stažení
celého znění vyhlášky 50/1978 Sb. zde.



POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §1,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.