Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Uvažujete o připojení na internet "bezdrátů" (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.10.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Uvažujete o připojení na internet "bezdrátů"


Znáte princip tohoto přenosu? Víte jak jsou služby standardně tarifikovány a které poskytovány zdarma? Víte co by vše mělo být ve smlouvě? Co je nutné vědět než s "někým" podepíšete smlouvu.
Radek Kaisler, ze dne: 17.10.2002

V poslední době stále intenzivněji rostou požadavky na rychlost a kvalitu připojení k internetu. Jednou z nabízených možností, jak těmto požadavkům vyhovět, je bezdrátové připojení, které má oproti jiným technologiím některé výrazné výhody.

Bezdrátový přenos dat připojení k internetu nejen významně zlevňuje, ale nabízí i další nezanedbatelné výhody:

- vysokou přenosovou rychlost, která může být až 6x vyšší ve srovnání s modemovým připojením, s minimální garancí přenosu 128 kb/s, v případě, že linka není plně vytížena, až 384 kb/s,
- trvalé připojení - uživatelé mají přístup k internetu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a nemají blokovánu telefonní linku,
- rychlost instalace, k níž zpravidla dochází do 5 dnů od objednání,
- nízkou cenu a přehledné účtování, kdy uživatelé neplatí za dobu strávenou na síti, ale za objem přenesených dat, případně měsíční paušál podle rychlosti připojení,
- kvalitu připojení, a to zejména u společností nabízejících připojení v licencovaném pásmu 3,5 GHz, které na rozdíl od nižších pásem nelincencovaných zaručuje stálou vysokou kvalitu připojení.

 

 

 

Velmi důležitá je nejen kapacita linky, ale i to, jedná-li se o pásmo licencované či nelicencované. V licencovaném pásmu je zaručena standardní kvalita přenosu a minimální přítomnost rušivých vlivů. Nelicencované frekvence bývají nezřídka přetížené a může docházet k občasným výpadkům.

Vlastní instalaci předchází výběr vhodného umístění venkovní antény a měření intenzity signálu. Poté následuje upevnění antény a její propojení s tzv. speedboxem, zpravidla umístěným vedle počítače, event. umístěným na stěně. Anténa je nasměrována na centrální vysílač, umístěný nejčastěji na vhodné, tj. především dobře viditelné, výškové budově. Poloměr pokrytí je cca 10 km. Celá instalace včetně nastavení vnitřní jednotky zabere asi 4-5 hodin.

Společnosti provozující bezdrátové připojení nabízejí celou řadu tarifních programů. Domácnostem většinou postačí měsíční tarif s přenosem dat do 200 MB, který je nabízen za zhruba 1000 Kč měsíčně, menší firmy mohou volit limit přenosu dat do 500 MB, 1G, 2G, 3G, velké firmy bude spíše zajímat tarif odvozený od rychlosti připojení, bez omezení množství přenesených dat.

Zákazník by měl mít přístup k přehlednému systému výpisu přenosů pro kontrolu množství přenesených dat, např.:
- detailní výpis on-line, umožňující podle zadaných kritérií sledovat objem přenesených dat a výpis všech IP adres, s nimiž bylo komunikováno. Výpisy by měly být aktualizovány alespoň každých 20 minut,
- měsíční agregovaný výpis, který by měl zákazníkům umožnit grafické zobrazení přehledu přenesených dat za každý den v měsíci. Tyto služby by měly být poskytovány zdarma.

Licence na zřízení a provozování bezdrátové sítě v pásmu 3,5 GHz na území České republiky uděluje Český telekomunikační úřad. Zcela jednoznačně je preferována hvězdicová topologie sítě, jejíž srdce tvoří jeden centrální přístupový uzel (CAN - Central Access Node). V něm jsou soustředěny prostředky pro řízení sítě, měření parametrů provozu, vyúčtování pro zákazníky a firewall. Uzel zprostředkovává připojení na páteřní síť internetu všem dílčím multipřístupovým komunikačním uzlům (AN - Access Node), které se zpravidla budují ve větších centrech. Každý AN je propojen s CAN. Poloha stanoviště AN je volena tak, aby obsluhované území bylo co nejlépe pokryto signálem. Území je dále rozděleno do několika sektorů, z nichž každý je obsluhován samostatným vysílačem, který zajišťuje vlastní spojení s účastníky v tomto sektoru. Kapacita jednoho sektoru AN komunikační sítě je 2 Mb/s. Poslední prvek sítě tvoří jednotka uživatele (SU - Subcriber Unit) - zařízení instalované u každého zákazníka a tvořené, jak již výše naznačeno, vnější anténou a vnitřní jednotkou, připojenou k počítači.

Bezdrátové připojení je rozhodně z mnoha hledisek zajímavou variantou přístupu na internet. Zájemci by měli věnovat pozornost konkrétním nabídkám jednotlivých společností a srovnávat je. Ceny za tutéž službu se mohou velmi lišit, proto se vyplácí s podpisem smlouvy příliš nespěchat.

 

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.