Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Trochu nám probíjí kuchyňská linka. Nedá se s tím něco udělat? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 6.12.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Trochu nám probíjí kuchyňská linka. Nedá se s tím něco udělat?


Trochu nám probíjí kuchyňská linka. Nedá se s tím něco udělat?
Jak zabezpečit v obecních bytech elektroinstalaci proti devastaci a přitom neutiskovat a dopřát dočasně ubytovaným vážnosti a svobody? Jsou patrně dvě možnosti. Buď zakázat vše, co se dá. Nebo nechat vše zdevastovat a pak to rekonstruovat z kapes daňových poplatníků.
Tým portálu Elektrika, Vilém Gracias, ze dne: 6.12.2006

Na zázraky nevěřím. O bezpečnostních ideálech si opravdu mylné iluze nedělám, řekl nám jeden z našich dopisovatelů, však některé zážitky jsou pěkná soda!

Skutečně. Elektrika vzbuzuje u větší části populace na zeměkouli určitý respekt a podle toho se lidé chovají. Ovšem jaký by to byl svět, kdybychom byli všichni stejní! Pravděpodobně je lepší stále počítat s nebezpečím za každým rohem, než být zaskočen podobnou situací.

Po záplavách se rodina nastěhovala do právě vyklizeného obecního bytu, kde měla strávit několik měsíců. Jejich dům skončil pod vodou včetně vybavení a tak nešťastní obyvatelé nepohrdli stávajícím, základním vybavením.

Zvonící telefon zvedá místní elektrikář a dozvídá se, že se novým osadníkům zdá, že při opření o kuchyňskou linku jim brní v rukou. Hlas se ptal: "Trochu nám probíjí kuchyňská linka. Nedá se s tím něco udělat?"

Elektrikář tento dům sice znal, ovšem nikdy v něm neprováděl žádný zásah. Snad proto, že předchozí obyvatelé v bytě bydleli již roky a žádné problémy s vnitřní instalací hlášeny nebyly. Po příchodu do bytu se vrhl s fázovkou přímo k lince. Doutnavka se poslušně rozsvítila.
Elektrikářův povel zněl: "ničeho se nedotýkat!" a sám vyrazil pátrat po rozvodnici. Když po chvíli objevil to, čemu by se snad dalo takto říkat, naznal, že bude pro životy ostatních lepší, když byt dočasně opustí.

Rodinka odešla k sousedům a elektrikář začal pátrat a mapovat strukturu rozvodů. Nulování, chránič vyřazen, jističe a pojistky překlemovány vodičem 4mm2. To však ještě nebyl důvod pro fázové napětí na kuchyňské lince.

Když se zorientoval ve spleti různě propletených prodlužováků, všiml si flexošňůry vedoucí ze zdi. Že by nějaký přívod? Ale pro co ve zdi?
Vidlici vzal a položil ji na lednici. Ovšem sotva ji pustil ozvalo se sršení, praskání a jiskření. To si proud hledal cestu přes lak směrem ke kostře spotřebiče.

Elektrikáře dobře znalého podobných primitivních triků to ovšem nijak nerozhodilo. Pouze si pomyslel, že to zde nebude na předpokládaných pouhých pět minut. Skutečně.

Po chvíli objevil pro změnu zásuvku na pohyblivém přívodu vedoucí také ze zdi. Šel tedy vypnout hlavní vypínač, změřil přítomnost napětí na kolíku vidlice a pak ji zasunul do před chvílí zmiňované zásuvky. Byt se rozzářil.

Městský úřad rodinu přestěhoval do penzionu a uvedený byt prošel rekonstrukcí. Ovšem v podstatě bylo vše v pořádku. Na úřadě se našla i revizní zpráva. Ovšem poslední kultura zanechala elektroinstalaci patrně pro své příbuzné, kteří jsou patrně vůči elektrickým úrazům naprosto imunní.

Domnívám se, že není nutné pokračovat v detailech dále ....

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.