Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Tiché spínání tří fází v nízké sazbě (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.07.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Tiché spínání tří fází v nízké sazbě


Tiché spínání tří fází v nízké sazbě
Zásadní otázka: Jak doma spínat velký výkon potichu? Málokdo chce ve svém obydlí poslouchat cvakání relé nebo stykačů. Je pravda, že někomu nevadí ani projíždějící vlaková souprava v blízkosti oken své ložnice. Na druhou stranu těch, kterým vadí siločáry Wi-Fi také není málo. Proto údery vzduchového jističe do plechové základny rozvaděče nejsou až tak nepochopitelným posteskem. Tato stížnost se pojí se změnou z jednotarifního na dvoutarifní elektroměr a požadavku blokování spotřebičů.
Autorský článek, ze dne: 29.07.2021



Nikdy bych nevěřil, že budu řešit "cvakání jističe" při změně sazby. Bohužel můj bratr, s kterým v domě bydlím, nemá uši, ale radary. V podstatě slyší především to, co by slyšet neměl. A vzhledem k tomu, že mé horní patro nemá přívod plynu, jsem ohříváním TUV odkázaný na elektřinu. Topení elektřinou nepovažuji za nic nešťastného. Zbylé dva domy v rodině nemají plynovou přípojku vůbec, ale také nemají obyvatele slyšícího trávu růst.



Proč hovořím o třífázovém tichém spínání?
Všude máme třífázové bojlery s různým objemem a více než patnáct let vše funguje dle očekávání. Tři fáze znamenají rychlý dohřev, což znamená kratší blokování v naplánované soudobosti. Zmiňuji se o tom pouze proto, že pokud by pro někoho bylo limitní se vejít do svého příkonu, třemi fázemi v bojleru to jde lépe řídit.

V čem je problém?
Bojler, spínaný stykačem v rozvaděči. Nechci tvrdit, že v mém nervním bratrovi, ale technicky chybějícím řešení tichého spínání tří fází. Jednu fázi lze řešit polovodičovým prvkem, ale pro tři fáze jsem nic podobného za normálních finančních podmínek nenašel.

Proč se jednoduše neprovede rekonstrukce elektroinstalace?
Za prvé, rekonstrukce není jednoduchou věcí. Snad jen bláhový laik se domnívá, že nakoupí pár položek v supermarketu a spíchne to sám. V domě bydlí dvě rodiny a na počet osob je málo místností, krom toho by se mělo vyměnit topení a voda.



Pokud tedy stykač, pak kde ho instalovat?
Kde? V rozvaděči! To napadne každého. Ovšem ta naše oceloplechová skříň, někdy z roku 1970 je velice dobrou domovní ozvučnicí. Všechny děje jistících přístrojů jsou zvukově spolehlivě signalizovány obyvatelům, o stykači nemluvě. Možná by bylo částečným řešením jiné zavěšení, upevnění. Místo umístění na standardní DIN lištu společně vedle ostatních jistících přístrojů, umístit stykač samostatně na "silentblok". Nebo stykač umístit v blízkosti bojleru v samostatné skříňce, v takovém případě je potřeba přivést ovládací vedení HDO.



Možná řešení:
  • konstrukčně tichý stykač (narážíme na cenu pořízení)
  • SSR spínací prvek (narážíme na cenu pořízení)
  • silentblok (záleží na provedení), variantu visícího stykače na drátech zamítám vzhledem k pravidlu upevnění přístrojů v rozvaděči.
  • spínací aktor systémové instalace spíná v nule bistabilní relé, malé tiché, ovšem ekonomické v systémové instalaci


Nepředpokládám, že toto má být návod pro kutily, problematice souvislostí neznalé, proto zde neuvádím všechny okolnosti aplikace. Zaměřuji se pouze na vyřešení hlučného sepnutí. Nutno podotknout, že nejsme na Bastlírně a řešení by mělo být na dodavatelské úrovni. To znamená, že když takovou službu někdo poskytuje, fakturuje, očekává se nejen záruka, ale také provedení dle předpisů a norem.

Cílem není objevit to jediné správné řešení. Spíš ukázat problematiku z více úhlů a zvážit pro a proti různých alternativ.

- Adam Novotný





Na téma tichého spínání diskutujeme v níže otevřeném tématu!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.