Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Topíme elektrokotlem (1.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.08.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Topíme elektrokotlem (1.)


rejnok3.jpg
Uvažujete o vytápění elektrokotlem? Co všechno víte o vyráběných elektrokotlech? Jaké jsou výkony? Jak se regulují? To jsou otázky, které zajímaly mne. Pokud vás zajímají také, čtěte tento seriál.....
Miroslav Minařík, ze dne: 26.08.2003

Po zvážení mnoha "pro a proti" jsme se nakonec rozhodli vytápět obydlí pouze elektrickou energií s tím, že výhledově bychom tento způsob doplnili dalším alternativním zdrojem tepla. Tedy nyní pořídit elektrokotel.....

Budu zde psát o elektrokotli společnosti "Protherm" typu "Rejnok". Samozřejmě, že při výběru značky jsem hleděl na jeho vlastnosti a reference mých kontaktů. I když by mi mohlo být jedno jaký druh kotle budeme mít, nemám rád produkty "NO name". Už pro pocit jistoty, funkčnosti mne zajímají informace kolem záruk a servisních středisek. Neznamená to však, že bych chtěl tímto článkem někomu tento výrobek doporučovat nebo naopak jej poškozovat. Protože jsme s projektantem řešili také elektrický příkon domu, pátral jsem, zda uvedený kotel dovolí snižovat operativně výkon, například pouhým odpojením fáze.

Zavolal jsem tedy přímo do společnosti Protherm a položil jsem otázku odborníkovi, zda mohu tímto způsobem snižovat výkon. Odpověď zněla, že lze bez problémů tímto způsobem blokovat výkon kotle, kterým bychom se jinak nevešli do přímého měření. Shodli jsme se na tom, že by bylo vhodné odpínat pouze ty dvě fáze, z kterých se nenapájí oběhové čerpadlo a další ovládání kotle.

Podívejme se na základní charakteristiku kotle.... 
  • elektrokotle Rejnok jsou svou konstrukcí určeny pro systémy s nuceným oběhem
  • je vybaven funkcí postupného spínání a vypínání výkonu max. po 6kW se zpožděním v rozmezí 10-70 vteřin
  • oběhové čerpadlo je v provozu pouze v nezbytně nutnou dobu s doběhem 4 minuty po vypnutí kotle
  • jsou určeny pro montáž na zeď
  • lze tyto kotle řadit do kaskád, ovládané jedním pokojovým termostatem

  1. topná spirála
  2. nádoba - výměník
  3. izolace
  4. odvzdušňovací ventil
  5. čerpadlo
  6. expanzní nádoba
  7. pojistný ventil
  8. snímač tlaku
  9. integrovaný hydraulický blok

Elektrokotel je vybaven válcovým výměníkem s topnými tělesy, hydroblokem slučující oběhové čerpadlo, snímač tlaku a pojistný ventil. Na panelu signalizace naleznete manuální ovládání výkonu, teploměr a tlakoměr. Signálky (LED diody) informují o provozu výkonových stupňů, stavu HDO, přítomnosti síťového napětí a nebo případných poruch kotle. Vnitřní ovládací část a bezpečnostní část obsahuje elektronický spínací blok se stykačem pro ovládání signálem HDO, snímač tlaku a havarijní termostat.

  1. indikace přehřátého kotle a poklesu tlaku vody v kotli
  2. indikace 1-3 výkonového stupně
  3. indikace připojení kotle k elektrické síti
  4. ovladač provozního termostatu
  5. teploměr otopné vody a tlakoměr
  6. spínač výkonového stupně

Elektrokotel je bezobslužný. Po zapnutí hlavního vypínače tento stav signalizuje LED diodou zelené barvy. Bílá kontrolka oznamuje svým svitem nízký tarif HDO. Jsou k dispozici dva spínače, kterými volíte tři stupně výkonu. Podívejte se na možné varianty...

výkonová řada v kW 9 12 15 18 21 24
I 0 0 6 6 12 12
I+II 3 6 9 12 15 18
I+III 6 6 12 12 18 18
I+II+III 9 12 15 18 21 24

Z uvedené tabulky můžeme vyčíst například, že u kotle 9kW jsou použity tři topná tělesa (3kW+3kW+3kW), nebo například, že kotel 12kW má tělesa pouze dvě (6kW+6kW). Což mi zrovna nepřipadalo, co do regulace zrovna vhodné.
Proto jsem zatelefonoval do Prothermu ještě jednou abych se zeptal, zda by mi z výroby nemohly zaslat dva kusy kotlů 12kW s osazením topných těles (6kW+3kW+3kW). Tentokrát mne odpověď ovšem nepotěšila.
Nelze! Kotlů se vyrábí málo a pro dva kusy se nebudou dělat změny. Namítl jsem tedy, že si vyměním jedno 6kW těleso za těleso polovičního výkonu tedy 3kW. To by tedy prakticky sice šlo, ale prý v ten okamžik ztrácím záruku na celý kotel! Protože jsem si to sám nedokázal odůvodnit, zeptal jsem se tedy proč. Odpověď zněla, že mají kotle certifikované na řady a výkonové stupně dle výše uvedené tabulky. Jiné varianty certifikovány nejsou, tedy logicky nemůže být poskytnuta záruka, resp. kotel záruku ztrácí.

Požádal jsem o doručení projekčních podkladů, které mi v brzké době přivezl vyškovský obchodník. Zajímal jsem se také o ohřev TUV a kromě toho jsem se dozvěděl, že společnost Protherm živí především kotle plynové. Později jsem pochopil, že elektrovytápění je jakási "podmnožina výrobních podmnožin". I rozplynuly se mé iluze, že bych byl hýčkán, rozmazlován výrobcem proto, abych koupil jeho produkt. V oboru elektroinstalací mnozí často nevychází z nekonečného množství nabídek, které doplňují patřičným množstvím služeb. Například volbu optimálního výkonu kotle.

Mnohé čtenáře velmi zajímá, jak se vejít velkým příkonem do předřazené hodnoty jističe. Mne samozřejmě tato problematika zajímá také, ovšem místo konkrétního návrhu jsem se dočetl tuto radu:

"Pro dosažení úsporného provozu (minimálních nákladů za spotřebovanou elektrickou energii) je nezbytné systém vytápění doplnit vhodnou regulací....!

Což o to. Regulaci připravenou máme a dokonce hned dvě. Kombinaci odlehčovacích relé a samotnou elektroinstalaci pomocí EIB. Ovšem pokud výrobce nedovolí (bez ztráty záruky) snížit výkon jednoho topného tělesa.......

Pokračování příště.

Pokud máte své zkušenosti s elektrokotlem a jeho řízení a regulací, budu rád, když poradíte v níže uvedené diskuzi.

 

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.