Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Souběh vedení nn a bus sběrnice mn ve společné trubce?


Document Actions
eib_soubeh.jpg
Jak je to se souběhem malého a nízkého napětí v případě sběrnice a vodičů v instalační trubce? Nezdá se vám to podivné, mn a nn vedle sebe? Bez přepážky?
Miroslav Minařík, ze dne: 10.10.2002
reklama

Mnohé napadne jak oddělit vodiče, kabel od bus sběrnice v elektroinstalační trubce. Vždyť v případě vedení v parapetech používáme minimálně plastovou oddělovací přepážku a v podpodlažních kanálech používáme dvou a více komorové kanály. Jak tedy vést sběrnici a vodiče pod omítkou? Dovedete si představit kolik trubek by muselo zdí vést, kdyby jste sběrnici vedli v další trubce?
Samozřejmě, že mne to trklo také, zvláště po té, co jsem v manuálu Nikobus našel zmínku: "

Sběrnice Nikobus pracuje s bezpečným napětím SELV (9V). Sběrnice je bezpečně oddělena os sítě nn 230V. Dotyk živé části sběrnicového vedení tedy není nebezpečný.
Všechny sběrnicové přístroje vyhovují bezpečnostním a elektrotechnickým předpisům a normám. vedení sběrnice Nikobus tvoří obvod SELV. Musí být proto uloženo v jisté vzdálenosti od jiných vedení. Pokud sběrnicové vedení není kladeno společně s kabely 230V, lze použít nestíněný kabel.
(U EIB výhradně stíněná sběrnice!)  Při výběru sběrnicového kabelu vybírejte typy, které mají vnější izolaci kabelu vhodnou pro přímé použití pod omítku bez instalační trubky.
Při souběhu vedení sběrnice s vedením 230V (např. ve stejné instalační trubce) musí být izolace kabelu sběrnicového vedení navržena minimálně pro stejné zkušební napětí mezi vodičem a povrchem vedení, jaké platí pro vedení 230V. V tomto případě je nutné použít stíněný sběrnicový kabel, jehož jeden konec je uzemněn.
(U EIB se stínění uzemňovat naopak nesmí vůbec!) Lze použít kabel J-H(St)H 2x2x0,8. (U EIB YCYM 2x2x0,8 testován na 2,5kV) Kabel se musí uložit ve vzdálenosti nejméně 4mm od kabelů pro obvody nn.
Kabely nn, běžně používané pro instalaci nn se nesmí použít pro sběrnicová vedení (bezpečnost, funkce, nebezpečí záměny apod.)
Je nutné dodržet předpisy a normy o instalaci obvodů SELV s ohledem na instalaci nn. Systém Nikobus pracuje také s nn částí, jednotky, stmívače a převodníky jsou napájeny ze sítě 230V.

Protože se i v textu objevil výraz "v jisté vzdálenosti", napadlo mne jaká asi bude vzdálenost (a při jasném souběhu) v elektroinstalační trubce za použití vodičů CY a sběrnice J-YSty. Proto jsem kontaktoval naše prozatím nejviditelnější odborníky (teoretiky) na BUS instalace, Ing.Josefa Kunce (EIB), Ing.Jaromíra Pávka (Nikobus), Ing.Jiřího Olejníčka (nezávislý realizátor) abych se informoval o jejich názoru.

Dozvěděl jsem se od:
Josefa Kunce, že by do instalační trubky vtáhl (v případě EIB) s klidným svědomím vodiče CY spolu s sběrnicovým kabelem, který je testován do 2,5kV a má nepřizemněné stínění.
Jaromíra Pávka, že by se nespoléhal (v případě Nikobusu) na výchozí revizi a měření izolačního odporu, který se může za několik let změnit.
Jiřího Olejníčka, že v každém případě volí oddělené uložení. Tedy buď v druhé trubce, nebo vedle trubky pod omítkou.

A co nám odpověděli odborníci, kterých jsem se zeptal?

Milana Bureše, revizního technika:
Minařík: Co říkáte na vodiče CY a sběrnicový kabel JYSTY ve společné trubce?
Bureš: Jedná se o bezpečný obvod? Nebo je to pouze ovládací?
Minařík: V případě Niko je uvedeno, že se pracuje s bezpečným napětím SELV (9V)
Bureš: Aha, takže rozvod napojen z trafa SELV v jedné společné trubce s vodiči CY nn. Viz norma 33 2000-5-52.
Minařík: Jaká je pravděpodobnost, že za dvacet let používání, od výchozí revize, při které provedeš měření izolačního stavu, dojde ke jeho zhoršení?
Bureš: Může se časem zhoršit izolační stav izolace, např. z při zatahování vodičů se může izolace odřít a časem takové místo může mít nižší izolační pevnost. Ovšem je to velmi individuální. Nelze jednoznačně tvrdit. Např. kondenzovaná voda, která nemá kudy odtékat může způsobit snížení izolačního stavu.

Pavla Trhlíka, inspektora ITI:
Minařík: Co říkáte na vodiče CY a sběrnicový kabel JYSTY ve společné trubce?
Trhlík: Z popisu situace vyplývá, že se jedná o ovládání silových obvodů elektronickým signálem nízké úrovně, šířeným po sběrnici tvořenou výrobci doporučenými kabely.
Z pohledu nebezpečí úrazu el. proudem jde o typ malého bezpečného napětí SELV.
Mezi obvodem SELV a všemi ostatními obvody musí být provedeno ochranné oddělení. U zdroje uvedeného napětí či signálu se toho dosáhne volbou transformace, která splňuje požadavky zdroje dle čl. 411.1.2.1 ČSN 33 2000-4-41.
U kabelů se ochranné oddělení musí zajistit dle čl. 411.1.3.2 ČSN 33 2000-4-41 tzn.
a.) prostorové oddělení krytem nebo přepážkou
b.) přídavná izolace
c.) izolace na nejvyšší použité napětí ve svazku nebo kabelu, přičemž se myslí základní izolace vodiče.
Oddělení uzemněním stíněním není možno použít z důvodu zajištění přenosu signálu po vedení. Pokud budou vodiče s napětím typu SELV ve společném obložení (trubce) s více silovými, proudovými okruhy, je zkušební napětí izolace 4kV dle čl. 521.N9.4.2 ČSN 33 2000-5-52. 

Při toulkách po útrobách sítě www jsem narazil na plochý vodič Wieland, který je složen jednak z vedení nn a také vedení mn. Ideální podomítkové řešení, které ovšem zaplatíte vyšší cenou. My si z toho vezmeme pouze tu myšlenku společného vedení. Tyto kabely se používají v podpodlažních systémech opatřeny navíc konektory, které zajišťují vysokou flexibilitu v případě přepojování obvodů.

Pokud máte dotaz, či jiný názor, máte možnost samozřejmě reagovat v níže uvedené diskusi!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Uložit kabelové vedení na zeď je možné různými způsoby. Pokud není žádané uložení pod omítkou, pak se nabízí celá řada upevnění na omítce. Představme si například prostor ve sníženém stropě. Rozvody administrativních budov, nebo takové prostory, jako studia, jsou obměňovány podstatně častěji než většina elektroinstalací. Bezpečnostní požadavky jsou normativní, ovšem požadavky na možnost změny podstatně vyšší. Právě pro tyto případy je jeden z vhodných prvků označován právě svazkový držák GRIP. Jde o jednoduchou, ale funkční konstrukci, která je označována za vychytávku ...
Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních pancéřových trubek se častěji používá sloveso protáhnout než vložit. Kdy tedy lze do trubky vedení vložit? Kdy takovou možnost využijeme? Opravdu jde o jednoduchý princip mechanismu? Musí to být cenově dostupné, snadné, rychlé, bez nutnosti použití nestandardních nástrojů. Pro použití v praxi je důležité také snadné pořízení u velkoobchodních distributorů. Který takové zboží nabízí?
Co se dělo v době hygienických opatření ve vývojovém a výrobním prostředí kolínského TECO jsme věděli přesně. Pro tuto značku, stejně jako pro jiné, padla všechna plánovaná setkání na neurčito. A tak jsme spolu připravili několik vzdálených setkání. Při každém z nich se věnujeme určité oblasti využití výkonné jednotky FOXTROT ... pokud majitel domu přemýšlí o chytré elektroinstalaci ... jaké je uplatnění FOXTROTu v průmyslu ... uplatnění FOXTROTu v projektech bytových domů ... jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou energii ... všechny díly můžete sledovat zde!
Bezdrátový systém xCOMFORT se těší stále větší oblibě. Instalace není podmíněna nepříjemným sekáním a je realizovaná podstatně snadněji než konkurenční, vyžadující metalickou sběrnici. A vzhledem k povaze jeho konstrukce je celkem jasné, že je prezentován i ve virtuální sféře. Osobní kontakt je bezpochyby velice důležitý, ovšem ty zásadní znalosti lze nastudovat apriori, tedy předem. Pokud se rozhodnete pro domácí samostudium, pak můžete počítat s tím, že xCOMFORT je opravdu nablízku. Zde jsme připravili přehled loňské dávky vědomostí ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Na neúprosné psí čelisti se odkazuje tento výrobce s přípravkem na zatahování kabelů. Svazkování vodičů není minulostí. Přehledná zapojení jsou standardem každého profesionála. Je tedy otázkou, jakou cenu a časovou náročnost potřebujeme vynaložit.
Pokud vidíme klubko ohebných husích krků, tak vězte, že nemají všechny značky stejné vlastnosti. Některé jsou více odolné, některé méně, ale to není všechno! Cenový rozdíl není pouze v použité hmotě, ale také v konstrukci. A tam bývá často "zakopaný pes" ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933