Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Světelné obvody stručně (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.09.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Světelné obvody stručně


Zopakujme si: Kolik svítidel se smí připojit na jeden světelný obvod? Jak velký musí být jmenovitý proud ovládacího přístroje? Musí se jistit světelné zdroje? V kterých případech se zřizují alespoň dva světelné okruhy? Podle jakého pravidla se umisťují vypínače?
Karel Dvořáček, ze dne: 30.09.2016



Na jeden světelný obvod se smí připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů nepřekročil jmenovitý proud jistícího přístroje obvodu. Jmenovitý proud svítidel se stanoví z maximálního příkonu, pro který jsou svítidla typována.
V prostorách s větším počtem světelných zdrojů (pokud není nutné osvětlovat celou plochu současně) se světelné obvody člení na více samostatně ovládaných skupin k dosažení optimální regulace osvětlení.

Jmenovitý proud ovládacího přístroje nesmí být menší než součet jmenovitých proudů všech svítidel tímto přístrojem ovládaných.


Jsou-li do světelného obvodu zařazeny zásuvky ovládané spínači, nesmí předřazený jistič (pojistka) být na větší jmenovitý proud než je jmenovitý proud spínače a jím ovládané zásuvky.
Světelné zdroje se zvlášť nejistí; před nadproudem se jistí jen jejich přívodní vedení.

Tam, kde je to z provozních důvodů žádoucí, zřizují se bez zřetele k počtu světelných vývodů alespoň dva světelné obvody, aby při poruše na jednom z nich bylo možno zabezpečit alespoň orientační osvětlení. Jde např. o schodiště vícepodlažních domů, prostory veřejně přístupné, učebny škol apod.

Prochází-li vedení od jednoho světelného bodu k druhému bez krabicových odbočnic, odbočuje se při smyčkovém napojení ve vhodných svorkách, které mohou být součástí svítidla.


Spínače pro ovládání světelných obvodů se umísťují u vchodových dveří v místnosti ovládaného světelného obvodu na té straně, kde se dveře otevírají (na straně kliky dveří). Neumožňují-li takové umístění spínačů provozní nebo bezpečnostní podmínky, mohou být umisťovány i jinde (např. na rozvaděči nebo rozvodnici pro ovládání apod.).

Kolébkové spínače a ovládače se osazují tak, aby do polohy „zapnuto“ bylo nutno stlačit kolébku nahoře. Páčkové spínače se osazují tak, aby se zapínaly pohybem páčky nahoru. To se netýká střídavých a křížových přepínačů.
U zařízení, kde se zřizují světelné vývody a svítidla si volí uživatel (např. obytné místnosti v budovách pro bydlení, vybrané kanceláře v různých objektech apod.), je třeba dbát na to, aby v každé místnosti byl alespoň jeden světelný vývod ovladatelný spínačem u vstupu do místnosti; tento vývod může být zakončen svítidlovou spojkou (na stropě nebo na zdi) anebo zásuvkou.

Více informací o elektroinstalacích v bytové výstavbě naleznete například v této publikaci.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.