Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Inspekce, revize, Přístroje

Nasazení dronu v elektrotechnické praxi

  • 9.05.2023
Nasazení dronu v elektrotechnické praxi
Dron je praktická, ale i nenáviděná věc, bzučící nad hlavami a konající práci většinou pro někoho neznámého. Dron jsou především oči. S těmi "zlatými českými ručičkami" si u těchto zařízení asi ještě počkáme. Ale třeba dron s termokamerou, odhalující tepelné úrovně z různých zařízení jsou na denním pořádku. Což takhle hromosvodáři? A revizní technici, co hromosvodné soustavy revidují? Jak dalece může těmto často zdatným "horolezcům" pomoci takový elektrický pták?

Katalog měřicích, zkušebních a bezpečnostních přístrojů BENNING

  • 26.03.2019
Katalog měřicích, zkušebních a bezpečnostních přístrojů BENNING
Značka měřicích přístrojů BENNING je mezi odbornou veřejností známá/neznámá. Tedy ten, kdo ji zná, obvykle referuje kladně. Čím upoutává pozornost tento rok? Jsou to zkoušečky napětí, průchodnosti a směru točivého pole, zkoušečky průchodnosti a kabelů pro zkoušení vysokoohmových a nízkoohmových odporů, zkoušečky zásuvek s prstovým kontaktem pro aktivní rozpoznání chyby PE, zkoušečky průchodnosti a kabelů, zkoušečky zásuvek, ukazatele směru točivého pole ... Jakou referenci přístrojům této značky dáte vy?

Kontrola a revize elektrického spotřebiče

  • 16.09.2016
Kontrola a revize elektrického spotřebiče
Norma stanovuje, že u každého spotřebiče je nutné provádět pravidelné kontroly a revize. Při kontrole se posuzuje technický stav spotřebiče, tedy jeho provozuschopnost a funkčnost posouditelných bezpečnostních prvků. Při revizi se potom posuzuje spotřebič především z hlediska elektrické bezpečnosti. Hodnotí se jeho technický stav a především se ověřuje funkčnost a kvalita prvků zajišťujících elektrickou bezpečnost.

Jak se provádí měření při revizi spotřebiče

  • 19.08.2016
Jak se provádí měření při revizi spotřebiče
Pro měření při revizi spotřebičů norma definuje základní a náhradní postup měření. Základní postup slouží pro ověření veškerých možných parametrů ochran spotřebiče a skládá se z měření odporu ochranného obvodu, měření izolačního odporu a z měření unikajícího a dotykového proudu. Náhradní postup je určen pro spotřebiče, které není možné v době konání revize odpojit od sítě a lze tedy vykonat pouze měření proveditelná za provozu. Co postup zahrnuje?

Jak se provádí prohlídka spotřebiče při revizi

  • 22.07.2016
Jak se provádí prohlídka spotřebiče při revizi
Revize spotřebiče se skládá z prohlídky, zkoušky chodu a z měření vlastností a parametrů ochranných prvků spotřebiče. Prohlídkou každá revize začíná. Provádí se důkladněji, než při kontrole spotřebiče, zvláště pokud jde o revizi po opravě. Závěr z ní vyplývající pro bezpečné používání spotřebiče má mít dlouhodobější platnost. Při prohlídce je nutné myslet i na kontrolu stavu označení a nápisů na spotřebiči, které se týkají bezpečnosti jeho provozu. Pokud nápisy chybí nebo jsou poškozeny, je třeba je obnovit.

Kontrola spotřebiče podle ČSN 33 1600 ed.2

  • 24.06.2016
Kontrola spotřebiče podle ČSN 33 1600 ed.2
Kontrola spotřebiče se skládá z prohlídky a zkoušky jeho chodu. Prohlídkou se zjišťuje neporušenost a stav vnějších viditelných izolací spotřebiče, především síťového přívodu, krytů a držadel. Zkouška chodu pak prověřuje, zda spotřebič funguje tak, jak se od něj očekává, zda má pravidelný chod a zda ovládací prvky plní svoji funkci. Kdo kontrolu spotřebiče provádí?

Dotyku přístupné vodivé díly spotřebiče

  • 26.02.2016
Dotyku přístupné vodivé díly spotřebiče
Na základě toho, jaké vodivé, dotyku přístupné díly spotřebič obsahuje, můžeme stanovit postup měření unikajícího, případně dotykového proudu. Zjištění vodivých částí se provádí prohlídkou, nebo změřením spojitosti s PE vodičem. Na co se při této prohlídce soustředíme?

Jak se měří unikající proud svařovacího obvodu

  • 4.12.2015
Jak se měří unikající proud svařovacího obvodu
Při tomto měření se měří proud tekoucí mezi výstupem svařovacího obvodu, tedy držákem elektrod nebo svorkou zpětného svařovacího proudu a ochranným obvodem, tedy uzemněním instalace. Cílem této zkoušky je přitom zjistit, zda není porušena izolace mezi síťovou částí a svařovacím obvodem a nedošlo tím k průniku síťového napětí na svařovací obvod. Jakým způsobem se to prověří?

Napětí naprázdno mezi svorkami svařovacího obvodu

  • 9.10.2015
Napětí naprázdno mezi svorkami svařovacího obvodu
Při zkoušce se měří napětí mezi svorkami svařovacího obvodu a zjišťuje se, zda nepřekračuje hodnoty bezpečného napětí uvedeného v příslušných normách. Měří se efektivní hodnota výstupního napětí svařovacího obvodu a vrcholová hodnota výstupního napětí při postupném proudovém zatěžování svařovacího obvodu. Za jakých podmínek toto měření podle normy probíhá?

Měření izolačního odporu u spotřebiče - požadavky ČSN

  • 25.09.2015
Měření izolačního odporu u spotřebiče - požadavky ČSN
Měření izolačního odporu se provádí u elektrického ručního nářadí a ostatních spotřebičů, které jsou revidovány podle ČSN 33 1600 ed.2, a u svařovacích zařízení kontrolovaných podle ČSN EN 60 974-4. Zdroj měřicího proudu se zapojí mezi spojené pracovní vodiče spotřebiče a přípojné místo PE vodiče k elektrické instalaci. V měřicím obvodu je zapojen ohmmetr, který vyhodnocuje izolační odpor. Jaké jsou požadované parametry měřicího zdroje?

Stanovení třídy ochrany u spotřebiče

  • 11.09.2015
Stanovení třídy ochrany u spotřebiče
Způsob zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem u spotřebiče můžeme rozdělit na základní ochranu, která se uplatňuje, když zařízení pracuje v bezporuchovém stavu a ochranu při poruše, která zasáhne v okamžiku, kdy na zařízení došlo k porušení základní ochrany. Podle toho, jakým způsobem jsou tyto ochrany u spotřebiče realizovány, rozdělují se spotřebiče do tříd ochrany 0, I, II, III. Jaké jsou základní charakteristiky spotřebičů jednotlivých tříd ochrany?

Měření napětí svařovacího obvodu

  • 28.08.2015
Měření napětí svařovacího obvodu
K měření výstupního napětí svařovacího obvodu nelze použít libovolný voltmetr. Musí být použit přístroj měřící skutečnou efektivní hodnotu napětí s přesností měření minimálně ±5%. Při měření musí být svařovací obvod zatížen proudem tekoucím přes zatěžovací odpor 5kΩ. A při měření vrcholové hodnoty napětí musí být svařovací obvod zatěžován postupně rostoucím proudem tekoucím přes proměnný zatěžovací odpor 0,2kΩ až 5kΩ. Jak vypadá schéma zapojení?

Jak se provádí ověření spojitosti obvodu ochranného vodiče u spotřebiče

  • 14.08.2015
Jak se provádí ověření spojitosti obvodu ochranného vodiče u spotřebiče
Ověření spojitosti obvodu ochranného vodiče se provádí u elektrického ručního nářadí a ostatních spotřebičů třídy ochrany I. Parametry měřicího zdroje jsou stanoveny v souladu s ČSN EN 61557-4 a jsou shodné s požadavky norem pro revize elektrických instalací. Pro toto měření je tedy možné použít i jakýkoliv přístroj určený k měření přechodového odporu při revizích elektrických instalací. Jak se měření provádí a jak vypadá schéma zapojení?

Termíny a definice u revizí elektrických spotřebičů

  • 31.07.2015
Termíny a definice u revizí elektrických spotřebičů
Elektrický spotřebič je obecně jakékoliv zařízení, které ke svému provozu využívá elektřinu. Před nepříznivými účinky elektřiny na okolí jsou spotřebiče vybaveny ochrannými prvky a účelem kontrol a revizí spotřebičů je prověření funkčnosti a parametrů těchto ochran. V tomto článku objasníme základní definice různých druhů spotřebičů i jejich částí, které je nutné znát při provádění revizí spotřebičů.

ČSN platné pro ověřování bezpečnosti elektrických spotřebičů

  • 17.07.2015
ČSN platné pro ověřování bezpečnosti elektrických spotřebičů
Ověřováním bezpečnosti elektrických spotřebičů se zabývají normy ČSN 33 1600 ed.2 a ČSN EN 60974-4. Norma ČSN 33 1600 ed.2, která vstoupila v platnost v listopadu 2009, platí pro veškeré elektrické spotřebiče a ruční nářadí s výjimkou v normě vyjmenovaných kategorií spotřebičů podléhajících zvláštním předpisům. Podle normy ČSN EN 60974-4 se provádí kontroly zdrojů svařovacího proudu a pomocných zařízení pro obloukové svařování, která jsou konstruovány podle IEC 60974-1.
FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933