Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

HAKEL příchází ...

Hradecký výrobce přepěťových ochran přepracoval svou internetovou prezentaci ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1001
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Všichni to dobře známe. Přicházíme do nového prostoru a dřív či později hodnotíme provedenou elektroinstalaci. Práce, nepráce, dovolená, svatební obřad, pohřeb ... naše oči stejně alespoň na chviličku zkontroluji, zda je "svět správně". Odhaduji, že ...
 • xEnergy Light je univerzální a lze ho využít k výrobě hlavních rozvaděčů. Jde o typově zkoušený rozvaděčový systém, který nabízí jednoduché a spolehlivé řešení pro výrobu výkonových rozvaděčů do 1600A. Při jeho návrhu je vhodné používat program ...

SRVO: Zkoušky pevnosti a stability stožárů dle Rochovy metody


Document Actions
SRVO: Zkoušky pevnosti a stability stožárů dle Rochovy metody
V roce 2011 se statika stožárů v České republice začala kontrolovat novou metodou, která se nazývá Zkoušky pevnosti a stability stožárů dle Rochovy metody. Nedestruktivní zkušební metoda dle Rocha je založena na všeobecně uznávaném principu metalurgických zkoušek a nauce o pevnosti, které jsou používány celosvětově ve všech zkušebních laboratořích. Zkouška simuluje sílu, kterou vítr působí na celý stožár (průběh ohybového momentu). Stožár je zatěžován předem vypočítanou a pomalu ...
Komerční sdělení, ze dne: 5.12.2012
reklama


V roce 2011 se statika stožárů v České republice začala kontrolovat novou metodou, která se nazývá ZKOUŠKY PEVNOSTI A STABILITY STOŽÁRŮ DLE ROCHOVY METODY. Doposud u nás nebyla tato metoda zmiňována, přestože se provádí již více než 10 let. Touto metodou testovala fy. Roch Services GmbH již více než milion stožárů v mnoha zemích Evropy.

Princip zkoušky
Jedná se o simulaci síly, kterou větrné zatížení působí na celou plochu stožáru. Ten je zatěžován předem vypočítanou silou, pomalu a plynule narůstající, současně je měřeno vychýlení stožáru a je zaznamenáno na grafickém diagramu. Zkušební síla je vedena ve výšce 1,8 – 2,0m, aby byly přezkoušeny všechny nebezpečné oblasti stožáru.

Během této standardní zkoušky nedochází ke změně ve stožáru ani v jeho základu. Zkouška se provádí na tlak a tah, ve dvou pozicích, zkušební vozidlo je přestaveno do druhé pozice o 60º - 90º oproti první, aby došlo k zatížení vláken ve všech směrech. Zkušební vozidlo, které provádí zkoušku, musí mít dostatečnou hmotnost, aby nedošlo k posunu nebo odlehčení měřícího zatížení.

Zkouška obsahuje:

 • Přezkoušení všech nebezpečných oblastí stožáru, tj.
  - Oblast stožárových dvířek
  - Prostor prostupu do země
  - Podzemní část stožáru
 • konkrétní výpověď o stabilitě celého systému, tj. stožáru včetně základu.
 • technicky a staticky správné rovnoměrné zatížení systému, rovnoměrné měření a z něho vyplývající výchylky, aniž by došlo ke škodlivým vibracím. Během této standardní zkoušky nedochází ke změně ve stožáru ani v jeho základu.
 • počítačovou kontrolu a vyhodnocení zkušebního průběhu. Současně je prováděno měření pomocí senzorů, vyhodnocení a zobrazení výchylky. Lineární popř. nelineární závislost zmíněné křivky na zavedené síle znázorňuje vyhodnocení. Toto nabízí maximální možnost vyhodnocení a reprodukovatelnosti.
 • reprodukovatelné zkušební křivky, které jsou v poměru zavedená síla k výchylce zaznamenány do diagramu tak, že může být pochopena reakce stožáru na tlakové a tahové zatížení během celkového zkušebního procesu.
 • výpočet větrného zatížení s ohledem na tvar stožáru a výložníku, jakož i dodatečných nástaveb dle EN 40
 • dodržení bezpečnostního konceptu obsahuje zohlednění následných materiálových a konstrukčních bezpečnostních činitelů při výpočtu zkušebního zatížení.
  ץ ocel = 1,5 – 2,0 ץ beton = 1,5 – 2,0 ץ aluminium = 1,2 – 1,5
 • sestavu zkušebních zpráv, na přání lze obdržet též na CD

Možnosti použití Rochovy metody
Touto metodou lze provádět zkoušky na kovových, betonových a dřevěných stožárech všeho druhu (veřejné osvětlení, semafory, osvětlení sportovišť, dálniční a železniční konstrukce).

Statistika
Výsledky z České republiky se trochu liší od evropského průměru. Zatímco v Evropě je akutní výměna nutná jen u 3% zkoušených stožárů, v České republice je to skoro 10%. Toto číslo je samozřejmě ovlivněno jak menším statistickým vzorkem, tak i způsobem výběru stožárů pro kontrolu.

Bořivoj Sedlák, Datmolux a.s.

Přednáška Bořivoje Sedláka s ukázkou testování VO v Pardubicích


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
SRVO Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení, o. s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Izolovaný svod hromosvodu zcela zásadně změnil, usnadnil ochranu před bleskem. Zejména u modernizovaných budov často nelze z architektonických důvodů dosáhnout potřebné oddělovací vzdálenosti svodů. Velké uplatnění nachází také v průmyslových objektech, kde je situace stížená velkým množstvím sousedících technologií. IsCon nabízí ekvivalentní oddělovací vzdálenost 0,75m na vzduchu a 1,5m v pevných materiálech. Co myslíte, je vodič isCon od OBO ekvivalentem izolovaného hromosvodu?
O vedení v podlahách se psalo na portále Elektrika mnohokrát. Tento způsob ukládání vedení se sice užívá především v administrativních budovách, kde se často rozvody doplňují nebo mění. Díky dostupným trasám v podlaze není potřeba pro změnu pracovišť provádět stavební úpravy. Představa investorů, provozovatelů je taková, aby se systém rozvodů dal dle aktuální potřeby měnit a přitom aby vypadal elegantně. Nejlépe pokud by nebyl vidět vůbec. Takovým požadavkům se velice blíží následující systém podlažních rozvodů OBO BETTERMANN ...
Rychlý pohled na technický sešit s pohledem na zásadní sortiment OBO. Mnozí již víme, že OBO BETTERMANN nabízí obrovské množství položek elektroinstalačních prvků. Některé nacházíme v regálech velkoobchodů, mnohé jsou na objednávku a o dalších specialitkách v Česku možná nemáme ani ponětí. Katalog KOMPAKT je jadrný základ, který nachází uplatnění napříč elektroinstalačním spektrem. Co vše tento informační materiál přináší? Jaké podrobnosti objevíme?
Pročítám další vydání oblíbené technické tiskoviny malého formátu. Znovu se utvrzuji v tom, že pouze vyrábět nestačí a tvrzení, že se dobrý produkt prodává sám, považuji za nesmyslné lidové klišé. Každý skutečně dobrý výrobce a dodavatel ke svému portfóliu tvoří podpůrný servis pro ty, kteří ovlivňují distribuci, montáž, nebo údržbu. Příručka elektrikáře HAGER je jedna z těch drobností, která sice není rozhodující, ovšem jejím čtenářům může dobře posloužit. Podívejte se na krátký komentář k jejímu obsahu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
KALIFORNIE: Za devatero kopci, za devatero kaktusy se objevil horizont posetý větrníky. Pohled spíše z vědeckofantastického filmu, než z pohádky o hloupém Honzovi. Když jsem se mnutím očí pokoušel probudit z toho amerického snu, znovu jsem si uvědomil, že se musíme smířit s tím, že místní inženýři umí také počítat.
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933