Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Střešní nádstavba versus rozvod společné televizní antény (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.06.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Střešní nádstavba versus rozvod společné televizní antény


Revitalizace panelových bytových domů bují v plném proudu. Týkají se revitalizace i slaboproudých rozvodů ?
Radek Kaisler, ze dne: 20.06.2002

Mnozí obyvatelé panelového dědictví se dočkali toho, že jejich dům již není typizovaný šedý kvádr. Revitalizace panelových domů, v současné době částečně finančně podporovaná státním fondem rozvoje bydlení , se rozběhla mohutným proudem.

Aby došlo alespoň k částečné návratnosti vložených prostředků, byly vytvořeny nové bytové jednotky a byl větší prostor pro architektonické "doladění" stavby, je střešní nádstavba bytových domů velmi častým řešením.

  

Brno - Kohoutovice, ulice Bellova

 

Střešní nádstavba je však velmi zásadním zásahem do rozvodu společné televizní antény v domě.

Rozvod společné televizní antény (dále jen STA) je kabelový rozvod vysokofrekvenčních televizních a rozhlasových signálů. Územně je omezen na jeden bytový dům. Ve své podstatě sestává z anténního systému, hlavní zesilovací soupravy, kabelového rozvodu a koncových účastnických zásuvek.

 

Poznámka autora: V praxi se setkáváme i s televizními rozvody řešenými pro několik bytových domů, kde jejich propojení je řešeno kabelovým převěsem. Nutno podotknout, že dle současné legislativy se nejedná o rozvod společné televizní antény, a tento rozvod  podléhá povinnosti registrace u ČTÚ (viz.  GL - 24/T/2000, odstavec 3.)

 

Anténní systém tvořený zpravidla třemi až osmi anténami  bývá instalován na výložnících na stožáru, ukotveném na střeše objektu. Signály z antén jsou svedeny koaxiálními kabely do hlavní zesilovací soupravy, umístěné nejčastěji v plechové rozvodnici na chodbě v posledním podlaží domu. Hlavní zesilovací souprava signály upraví pro kabelový rozvod v domě (zesílí, případně převede do nižších kanálů) a rozbočí na potřebný počet větví.

 

V panelových domech bývají větve rozvodu STA vertikální, jelikož byty v jednotlivých podlažích jsou stejné a tedy i televizní zásuvka je v každém podlaží na stejném místě. Typické zapojení rozvodu STA v  panelovém domě je vyznačeno na 

 

1. obrázku přílohy (klikni).

 

 

Při realizaci střešní nádstavby je nutné řešit dva základní problémy, spojené s rozvodem STA.

 

1. Kam umístit anténní stožár po dobu realizace střešní nádstavby

2. Jak napojit nový rozvod STA v nádstavbě na stávající rozvod STA

 

 

ad1) Je zřejmé, že anténní stožár musí být před realizací střešní nádstavby demontován. Ponechat obyvatele domu nějaký čas bez jejich oblíbených seriálů je nemyslitelné (navíc to odporuje legislativním předpisům pro bytové domy).

Kam ale z anténami ?

 

Brno - Kohoutovice, ulice Pavlovská

 

Jedním a v podstatě jediným řešením je využití lešení, postaveného okolo revitalizovaného domu. Lešení je postaveno před realizací nádstavby a strženo až po stavbě konstrukce nové střechy. Stožár tedy můžeme dočasně přemístit před započetím stavebních prací na nádstavbě a trvale umístit na konečnou střechu po její výstavbě. 

Stožár na lešení musíme ukotvit v nejvyšším možném místě. 

Schema dočasného přemístění anténního systému na lešení je vyznačeno na 

 

2. obrázku přílohy (klikni).

 

 

ad2) Stávající rozvod v původních bytech domu je nutné důkladně ověřit, zda je možné jeho využití i pro budoucí provoz. Jestliže ne, je nutné veškerou kabeláž i účastnické zásuvky vyměnit. Montážní firmy v cca 80 procentech případů ponechávají v původních bytech stávající rozvod STA.

 

Jak propojit nový rozvod s původním? V podstatě máme dvě základní varianty.

 

1. Varianta je vyznačena na 3. obrázku přílohy (klikni).

Původní hlavní zesilovací souprava stávajícího rozvodu STA (v nejvyšším podlaží před realizací nádstavby) je demontována. Stávající horizontální zásuvkové větve původního rozvodu STA jsou napojeny v místech prvních zásuvek na větvi. Napojení je provedeno z nově řešené hlavní zesilovací soupravy instalované v nejvyšším patře nádstavby.

 

Tato varianta je montážně více náročná, během provozu však s menší pravděpodobností výskytu poruch. Montážními firmami je méně oblíbená a používána než varianta druhá.

 

 

2. Varianta je vyznačena na 4. obrázku přílohy (klikni).

Původní rozvodnice hlavní zesilovací soupravy stávajícího rozvodu STA (v nejvyšším podlaží před realizací nádstavby) je zachována. Rovněž napojení stávajících horizontálních zásuvkových větví z této rozvodnice zůstane zachováno. Nová hlavní zesilovací souprava v nádstavbě bude samostatným vedení propojena z původní rozvodnicí. 

Tato varianta je montážně méně náročná, během provozu však s větší pravděpodobností výskytu poruch. Montážními firmami je více oblíbená a používaná než varianta první.

 

Brno - Kohoutovice, ulice Pavlovská

 

 

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.