Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Shody a rozdíly v technických podmínkách pro připojení měřících zařízení pro měření typu C (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.02.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Shody a rozdíly v technických podmínkách pro připojení měřících zařízení pro měření typu C


Shody a rozdíly v technických podmínkách pro připojení měřících zařízení pro měření typu C
Množství spotřebované elektrické energie se musí měřit, to je jasné. Ale je vám jasné, jaký typ měření máte u svého bytu? Je to typ A, B či C? Co se rozumí zajišťováním měření elektřiny? Kde najdu veřejný dokument stanovující podmínky pro osazení měření typu C?
Václav Macháček, ze dne: 3.02.2009

Shody a rozdíly v technických podmínkách pro připojení měřicích zařízení pro měření typu C v odběrných místech napojených ze sítí nízkého napětí regionálních provozovatelů distribučních soustav.

Základním úkolem měření spotřeby elektrické energie (fakturační měření) je konkrétním způsobem získávat data o odebírané a dodávané elektřině a takto pořízená data dále poskytovat oprávněným účastníkům trhu s elektřinou. Dle § 49 zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon v platném znění) zajišťuje měření, kterým se zjišťuje množství dodané nebo odebrané činné nebo jalové elektřiny a jeho časový průběh v distribuční soustavě, příslušný provozovatel distribuční soustavy, který rovněž odpovídá za funkčnost a správnost měřícího zařízení. Aby mohl příslušný provozovatel distribuční soustavy (PDS), případně provozovatel lokální distribuční soustavy (PLDS) tuto povinnost plnit, jsou výrobci elektřiny a koneční zákazníci ve smyslu energetického zákona povinni na svůj náklad upravit předávací místo nebo odběrné místo pro instalaci měřícího zařízení v souladu se stanovenými podmínkami dle technické specifikace příslušného provozovatele.

Podrobnosti o zajišťování měření v distribučních soustavách včetně jeho vyhodnocování a předávání výsledků měření a dalších potřebných informací pro zúčtování elektřiny obsahuje (kromě dalšího) vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) č. 218/2001 Sb. v platném znění, vydaná k provedení § 24 odst.10 písm.e), § 25 odst.11 písm.f) a § 27 odst.7 energetického zákona č. 458/2000 Sb.

Poznámka: Zajišťováním měření elektřiny se rozumí instalace, provozování, obsluha, kontrola a údržba měřících zařízení, odečítání, předávání a uchovávání údajů měření.

Měřící zařízení sestává zejména z měřících transformátorů, elektroměrů a registračních stanic včetně nezbytných spojovacích vedení, pomocných přístrojů a přístrojů určených pro komunikaci. Výjimečné postavení z přístrojů měřícího zařízení zaujímá elektroměr a měřící transformátory proudu a napětí, což jsou ve smyslu zákona č. 505/1990 Sb. (zákon o metrologii v platném znění) pracovní měřidla stanovená, stanovená s ohledem na jejich význam vyhláškou MPO č. 345/2002 Sb. k povinnému ověřování. Technické požadavky na elektroměry obsahuje Nařízení vlády ze dne 19.10.2005, kterým se stanoví technické požadavky na měřidla, vydané ve Sbírce zákonů pod č. 464/2005 Sb.

Pro měření množství elektřiny a vyhodnocení předávaného výkonu se ve smyslu vyhlášky MPO č. 218/2001 Sb. rozlišují typy měření:

a) průběhové měření elektřiny s denním dálkovým přenosem údajů – měření typu A,
b) ostatní průběhové měření elektřiny – měření typu B,
c) ostatní měření elektřiny – měření typu C.

Vyhláška dále stanovuje, jakým typem měření budou vybavena jednotlivá předávací místa mezi soustavami, předávací místa výrobců elektřiny a odběrná místa konečných zákazníků podle charakteru odběru. Měřením typu C (technické podmínky pro jeho připojení jsou předmětem tohoto pojednání) se vybavují předávací místa výrobců elektřiny s instalovaným výkonem výrobny elektřiny do 100kW a odběrná místa konečných zákazníků s odběrem elektřiny z distribuční soustavy s napětím do 1kV s rezervovaným příkonem do 100kW nebo s hlavním jistícím prvkem jmenovitém proudu do 200A včetně (pro hodnocení rezervované kapacity u napětí do 1kV je použita velikost hlavního jistícího prvku před měřícím zařízením). Výrobcům elektřiny a konečným zákazníkům (koneční zákazníci elektřinu pouze spotřebovávají) je v § 49 odst. 2 energetického zákona stanovena povinnost na svůj náklad upravit předávací místo nebo odběrné místo pro instalaci měřícího zařízení po předchozím projednání s příslušným provozovatelem distribuční soustavy jako základní předpoklad pro instalaci měřícího zařízení.

Poznámka: Průběhové měření je takové měření, při kterém je kontinuálně zaznamenávána hodnota energie nebo střední hodnota výkonu v měřicím intervalu – měřicí periodě. Měřicím přístrojem může být podle provedení měřicího zařízení buď samotný elektroměr, nebo externě připojený registrační přístroj.
U měření typu C mohou být data odečtena ručně (vizuální odečet) s následným využitím klávesnice ručního terminálu nebo bez terminálu vypsáním příslušného dokladu (odečtový list). Konkrétní způsoby odečtu určuje příslušný provozovatel distribuční soustavy.

Souhrnně a podrobně jsou všeobecné a technické požadavky na fakturační měření v distribučních soustavách, požadavky na podmínky pro údržbu a odečty měřicího zařízení popsány v Pravidlech provozování distribučních soustav (PPDS) – Příloze 5: Fakturační měření.

Podmínky provedení měřicích míst pro instalaci měřicího zařízení obsažené v příslušných legislativních předpisech a technických normách upřesňují příslušní provozovatelé distribučních soustav ve svých vnitřních standardech nebo v jiných dokumentech (podnikových normách, provozních předpisech, metodických zásadách). Jednou z forem těchto dokumentů jsou i technické podmínky pro umístění a připojení měřicích zařízení u nových nebo celkově rekonstruovaných odběrných míst v zásobovacím regionu konkrétního distributora, které navazují na systém legislativy týkající se elektroenergetiky.

Pro stanovení a jednotný výklad technických požadavků jako jednoho z předpokladů pro zabezpečení řádného měření elektřiny v daném regionu, vydaly společnosti PREdistribuce, a.s., ČEZ Distribuce, a.s. a E.ON Distribuce, a.s. – držitelé licencí na distribuci a provozovatelé distribuční soustavy v rámci své působnosti, jako veřejný dokument následující standardy stanovující podmínky pro osazení měřicích zařízení z hlediska měření typu C:

Aktuální stav technických podmínek pro připojení měřicích zařízení v odběrných místech napojených ze sítí nízkého napětí lze běžně vyhledat na internetových stránkách regionálních provozovatelů distribučních soustav a základních adresách:

www.predistribuce.cz
www.cezdistribuce.cz
www.eon.cz

Důležitou podmínkou vyplývající z těchto podkladů (zároveň i z legislativních předpisů, Pravidel provozování distribučních soustav a ČSN 33 2130) je požadavek na projednání způsobu umístění a zapojení měřicího zařízení, a to nejpozději před započetím elektroinstalačních prací. Pokud by nebyla tato zásada dodržena a umístění měřicího zařízení a jeho zapojení by neodpovídalo podmínkám provozovatele příslušné distribuční soustavy, není pak tento povinen osadit měřicí zařízení a začít s dodávkou elektřiny.

I když základem pro zpracování citovaných standardů byly zejména související zákony a vyhlášky v platném znění, řídící dokumenty a technické normy, lze při porovnání konkrétních ustanovení vydaných podkladů konstatovat určité rozdíly, které nelze opomíjet.

Dále předkládaný výčet rozdílů (jež nelze považovat za zcela vyčerpávající, neboť podklady jsou průběžně svými zpracovateli aktualizovány), je upozorněním na nezbytnost důkladného seznámení se s podklady konkrétního provozovatele při činnostech prováděných v jeho regionu, jež se dotýkají dané problematiky.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

 

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o. - Nad Přehradou 2, Brno - -

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.