Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 49
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Jako obsluha nebo prostí návštěvníci výrobních prostor obvykle nepřemýšlíme nad tím, kudy k výrobním technologiím vedou potřebné přívody. Ať již datové, silové nebo přípojky vzduchu, vody ... přičem v mnohých případech bývá ukryto přímo pod našima ...
  • Pardubický výrobce datových rozvaděčů má také ve své nabídce různá provedené kabelových žlabů. Pokud máte do projektu převážně IT systémy, lze uvažovat nad jediným dodavatelem datových skříní i kabelových tras. Tento výrobce patrně nemdisponuje ...

Servisní služby OEZ a materiály použité v jističích #5


Document Actions
Servisní služby OEZ a materiály použité v jističích #5
Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř samotných přístrojů? Jak to bylo s hliníkem a mědí? Pokud mělo dojít ke kombinaci obou materiálů, jak se s tím vyrovnali konstruktéři v OEZ? Kde se v žebříčku užití pohybuje stříbro nebo cín? Vyskytuje se uvnitř přístrojů zlato v podobě pozlacených kontaktů? Poslechněme si, jak je to s opravami připojovacích pasovin a kabelových ok. Kdy se dají zachránit a kdy už je nutná výměna? Dá se těmto poruchám předejít? Existuje nějaká prevence? Celý rozhovor sledujte zde!
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 15.02.2021

Textový přepis mluveného slova reportáže ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř samotných přístrojů. Podívejte se na další pokračování seriálu OEZ Servis.
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Použití hliníkových pasovin bylo v zemích bývalého socialistického tábora nejrozšířenější. Měď se používala v 70. - 80. letech úplně minimálně. Všechny přístroje, jističe, pojistkové odpínače, všechny byly konstruovány na připojení hliníkem. Tomu odpovídaly velikosti svorek a povrchová úprava. Hliník a měď na sobě není úplně správně, ačkoliv musím říct, že za určitých podmínek to nic neudělá. Hliník se používal všude a na našich přístrojích všude byla použita povrchová úprava stříbřením. Ačkoli stříbro není nejlepší podle tabulek je výhodnější cín, v současné době používáme na všechny retrofitové sady používáme cínování, je tam menší elektrochemický článek a samozřejmě cín je levnější. Cín tolik netrpí na stárnutí, šednutí z důvodu světla. Stříbro světlem černá. Pokud se tam vyskytují agresivní plyny, tak stříbro opticky stárne rychleji než cín. Když se vrátím k otázce, cínování, všechny připojovací sady jsou měděné, pocínované.

Vyskytuje se uvnitř přístrojů zlato, v podobě pozlacených kontaktů?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Pozlacené kontakty jsou, pro ovládací obvody, třeba pro záskokové automaty, pro řídicí systémy, kde je malý proud a malé napětí (pod 24 V), tak tam se používají pozlacené kontakty. Ale musí být používány jen na tento malý proud a malý napětí, nebo velmi nízké napětí. V podstatě logická jednička, logická nula. 2,5V.

Poslechněme si jak je to s opravami pripojovacích pasovin a kabelových ok. Kdy se dají zachránit a kdy už je nutná výměna?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
To je někdy docela složité, někde, kde už přístroj zkolabuje, tak tam se to musí vyměnit celé. Bohužel jakmile dojde k přehřátí spoje a zešednutí povrchové úpravy, protože obvykle kabelová oka jsou cínované. Pokud zešedne povrchová úprava, tak to znamená uříznout i kabelové oko s kusem kabelu a nalisovat kompletně nové oko. Materiál musí být úplně čistý. Pokud dojde k přehřátí na svorce jističe, tak obvykle už se to nedá moc zachránit.

A dá se témto poruchám vyvarovat? Existuje nějaká prevence?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Doporučujeme provádět pravidelné kontroly termovizí, protože všechny spoje než začnou kolabovat, začnou se přehřívat. U hliníku dvojnásobně, protože čím víc se spoj ohřeje, tím víc se tloušťka, objem,.. dochází k diletaci materiálu, stažení spoje způsobí vytékání hliníku.

Technickou podporu OEZ lze prohlížet a prohledávat i zde v redakční knihovně.
Více videoreportáží OEZ naleznete zde!
Nenechte si ujít pokračování seriálu OEZ Servis!
Příště zakončíme sérii vyprávěním několika kuriozit z praxe, tak si to nenechte ujít!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OEZ s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Zábavné, kuriozní příběhy z odborné praxe neslouží pouze pro pobavení, vlastně se tomu nikdo moc nesměje, spíš kroutí hlavou. Tou hlavní přidanou hodnotou příběhů je ponaučení z chyb někoho jiného. Samozřejmě máme všichni stejné výchozí informace jak navrhnout, instalovat, provozovat, ovšem znalosti a dovednosti se pokaždé nepředávají z osoby na osobu zcela věrně a pak dochází k nepřesnotem. Tušíte, co vše se může stát na stavbách a provozech, co způsobí spoj, který utáhnetete na "krev"? Nebo na kolik peněz může přijít jedno zamáčknuté tlačítko. Vyprávění zkušeného technika sledujte zde ...
Jak se dají seriozně servisovat jistící přístroje staršího data výroby? Je to jednoduché a jak dalece se taková náhrada vyplatí? Jaké typy retrofitů má OEZ ve své nabídce? Je možné retrofity nasadit kdekoliv? Jak se aktuální legislativa dívá na servisní zásahy vyrobených a již namontovaných přístrojů, popřípadě jejich výměny za jiný, novější model? Jakým způsobem probíhá montáž retrofitů? Je potřeba nějaký speciální uchycovací materiál? Miroslav Uher říká, že ne, když vás pověří zákazník, abyste vyměnil v rozvaděči jakýkoliv přístroj a máte vybavení ...
Tradiční výrobce jistících přístrojů z Letohradu plánoval uvedení novinek 2020 dlouho před uvedením na trh. Ovšem stejně jako další dodavatele elektroinstalačních přístrojů i OEZ musel z minuty na minutu na všechny své plány propagace zapomenout. Na konci roku jsme se krátce spojili s Lukášem Havlenou. Ten s námi celý rok připravoval a koordinoval odborné webcasty. Co se dělo v zákulisí týmu odborníků, který tak dobře znáte, třeba z tradičních Odborných seminářů?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933