Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Státu došla trpělivost (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 27.10.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Státu došla trpělivost


mil_a_zarovka2.jpg
Vendeta státu v ČEZu? Potrestání neposlušných manažerů? Kdo sleduje byť jen okrajově z tisku dění ve společnosti ČEZ a vlastně celé české energetice tento rok, musí uznat, že i velké společnosti, jakými je např. ČEZ nebo SME si prostě nedovedou poradit s monopolem největším, a to je stát.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 27.10.2003

Vendeta státu v ČEZu? Potrestání neposlušných manažerů? Kdo sleduje byť jen okrajově z tisku dění ve společnosti ČEZ a vlastně celé české energetice tento rok, musí uznat, že i velké společnosti, jakými je např. ČEZ nebo SME si prostě nedovedou poradit s monopolem největším, a to je stát. Stát si s ředitelem rozvodné společnosti SME Tomášem Hunnerem si nevěděl rady kolem čtvrt roku, z chyb se však poučil :-), jak vidíme na příkladu bleskového odvolání Jaroslava Míla z funkce předsedy představenstva (a tím fakticky i generálního ředitele).

Státu v jeho současné situaci, kde je na straně obrovská díra v rozpočtu a na druhé stále větší požadavky na prostředky z rozpočtu, nejde o liberalizovaný trh a rozvoj jednotlivých energetických firem. Vytvoření Skupiny ČEZ jen prokázalo liknavost státu v řešení situace v energetice. Nejdříve nechal investovat distribuční firmy do vlastních obchodních programů, reklamy apod., a po všech výdajích (nemalých) je sloučí do velkého celku. Jaký je celý výsledek tohoto procesu? Jsem oprávněný zákazník a chci kupovat elektřinu. Dostanu obchodní nabídku ze severu, z jihu (Duhová energie minus pár procent) a z Prahy (PRE).

Pro stát je ČEZ velkým přínosem, za dobu své existence zaplatil na daních 42 miliard korun, Skupina ČEZ zaměstnává kolem 18 tisíc lidí. Za dobu své existence elektrárenská společnost proinvestovala 150 miliard korun (především Temelín a odsíření). Je známým faktem, že ministr financí vyvíjí tlak urychlení plateb za distributory. Další investice a to ještě do Severočeských dolů tedy není politicky přijatelná. Šlo o skutečně velkolepé plány, vertikální integrace, expanze na Slovensko a do Bulharska. O to trpčí byl pád na tvrdý povrch české politické reality.

Generální ředitel se dostal do situace, kdy ztratil své politické ochránce a ve vládě již nezbyl nikdo, kdo by nad ním držel ochranou ruku. Situaci navíc komplikuje i trestní stíhání jeho a některých členů představenstva kvůli kauze Nové sídlo ČEZ. Tím pravděpodobně přišel o podporu šedé eminence české politiky, ministra vnitra Stanislava Grosse. Přílišná samostatnost generálního ředitele i přes všechny dobré počiny a záměry přestala být tolerována. Trpělivost došla i ministrům Sobotkovi a Urbanovi. Odvolání Jaroslava Míla iniciovali zástupci MPO.

Události následujících dnů nám jistě přinesou více informací, ale předpokládáme že se bude opakovat situace stejně jako v lednu ve SME. Po několika marných pokusech byl příliš samostatný gen. ředitel Tomáš Hunner odvolán (přes všechny zásluhy a dlouholeté úspěšné vedení podniku) a nahrazen novým kandidátem, který více naslouchá hlavnímu akcionáři, kterým je stát. Zdá se, že stejnou metodou si stát poradil i s generálním ředitelem ČEZ.

Zdroj: Česká energetika....

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.