Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Systém detekce blesků (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.06.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Systém detekce blesků


detecblesk1.jpg
Zajímá vás aktuální počet atmosférických výbojů? Chcete vědět zda je bouřka blízko vašeho bydliště, chaty, dovolené.... ? Systém pro detekci blesků se do nedávna mohlo pochlubit především Německo, ovšem nyní je už.......
Tým portálu Elektrika, ze dne: 3.06.2003

Zajímá vás aktuální počet atmosférických výbojů? Chcete vědět zda je bouřka blízko vašeho bydliště, chaty, dovolené.... ? Systém pro detekci blesků se donedávna mohlo pochlubit především Německo, ovšem nyní je už i k dispozici pro střední Evropu.

Převzato z Českého hydrometeorologického ústavu

Systém detekce blesků ve střední Evropě
Americká firma Global Atmospherics, Inc. (GAI) ve spolupráci s německou firmou Siemens AG a rakouskou Austrian Lightning Detection & Information Systems zahájily od června tohoto roku provoz ukázkového středoevropského systému detekce blesků.
Systém sestává z několika čidel schopných v reálném čase identifikovat výboje typu mrak-mrak (CC) a mrak-země (CG). Čidla jsou rozmístěna na území Německa, Rakouska, Maďarska, České Republiky a Polska. Jedná se o hybridní síť čidel LPATS IV, LPATS III a IMPACT firmy GAI. Údaje z čidel jsou centrálně zpracovávány v německém Karlsruhe na stroji LP2000 firmy GAI. Zpracovaná data jsou předávána účastníkům projektu prostřednictvím internetu.

Velmi stručné osvětlení principu detekce blesků
Základní princip detekce spočívá v rozmístění jistého počtu detekčních čidel na příslušném území. V okamžiku bleskového výboje dochází k vyzařování el.mag. záření, které jsou tato čidla schopna zachytit. Čidla určí směr, ve kterém došlo k výboji, nebo dobu zachycení signálu synchronizovanou pomoci GPS. Některá čidla umožňují dokonce kombinaci těchto dvou metod. Informace z čidel jsou v reálném čase zasílány do centrálního zpracovatelského počítače, který je vyhodnotí a určí, zda šlo o blesk, a pokud ano, kde se vyskytl. Většinou je možno určit i typ blesku (CC nebo CG), polaritu a velikost el. proudu ve výboji.

Popis zobrazení a ukázka dat
Údaje o okamžité bleskové aktivitě jsou užitečné nejen v meteorologii, ale i v hydrologii, lesnictví, energetice, telekomunikacích, letectví, pojišťovnictví a v dalších oborech. Přestože ČHMÚ v nejbližší době s nákupem vlastního detekčního systému z finančních důvodů nepočítá a zůstaneme tedy zřejmě ještě nějaký čas jednou z posledních středoevropských zemí, která takovýmto systémem nedisponuje, nabízíme vám zpracovaná data z tohoto ukázkového projektu.
Každý obrázek zachycuje blesky za posledních 90 minut. Nejstarším bleskům odpovídá nejtmavší barevný odstín, nejnovějším nejsvětlejší. Z tvaru značek lze vyčíst, zda šlo o výboj typu CC nebo CG. U blesků typu CG je rozlišena tvarem značky i jejich polarita.

Jako ilustraci uvádíme jeden z archivních obrázků:

LEGENDA:
SUM ... celkový počet blesků na obrázku
CG+ ... výboj typu MRAK - ZEMĚ s kladnou polaritou
CG- ... výboj typu MRAK - ZEMĚ se zápornou polaritou
CC ... výboj typu MRAK - MRAK
barevná stupnice ...
číslo uvedené vedle barvy udává stáří blesku v minutách od času udaného v záhlaví obrázku

Blesky mějte pod kontrolou zde!

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.