Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

SCHRACK: Nové řady výkonového jištění


Document Actions
SCHRACK: Nové řady výkonového jištění
Ve snaze nabízet zákazníkům zboží v nejvyšší kvalitě, přistoupila firma SCHRACK k dalšímu kroku v nabídce špičkového výkonového jištění. Nabídka nových systémů kompaktních i otevřených výkonových jističů obsahuje ...
Komerční sdělení, ze dne: 22.10.2007

NOVÉ ŘADY VÝKONOVÉHO JIŠTĚNÍ

Ve snaze nabízet zákazníkům zboží v nejvyšší kvalitě, přistoupila firma SCHRACK k dalšímu kroku v nabídce špičkového výkonového jištění. Nabídka nových systémů kompaktních i otevřených výkonových jističů obsahuje dvě řady jištění odstupňované jmenovitými proudovými hodnotami a vypínacími schopnostmi.

KOMPAKTNÍ JISTIČE MC
Řada kompaktních jističů MC pokrývá rozsah jmenovitých proudů od 40A až do 1600A. Vypínací schopnosti těchto jističů jsou podle velikosti 25kA až 150kA.
S jističi je možno objednat veškeré příslušenství: pomocné kontakty, vypínací a podpěťové spouště, motorové pohony a další rozšiřující příslušenství.

Vypínací
schopnost
Ics = Icu,
A při 400V
40 63 80 100 125 160 200 250 315 400 500 630 800 1000 1250 1600
B: 25kA Velikost 1  Velikost 2                
N: 50kA Velikost 3 Velikost 4
H: 100kA Velikost 2
L: 150kA        

Přehled proudových rozsahů a vypínacích schopností jističů MC

PRO JEDNOTLIVÉ VELIKOSTI A PROUDOVÉ HODNOTY JE URČENO PĚT DRUHŮ SPOUŠTÍ

 • A termomagnetická spoušť pro vedení a zařízení
 • AE elektronická spoušť pro vedení a zařízení
 • M termomagnetická spoušť pro motory
 • ME elektronická spoušť pro motory
 • VE selektivní pro generátory (zpožděná)

Veškeré elektronické spouště umožňují komunikaci mezi jističi, vzdálený sběr dat a parametrizaci výkonových jističů. Komunikace se děje přes protokol PROFIBUS s pomocí modulu DMI, který umožňuje sběr dat a hlášení stavu jističe, ale také zpětně ovládá jistič.


Klik pro větší náhled.

U jističe velikosti 1 (40 až 125A) jsou použity pro přívody třmenové svorky a z ekonomických důvodů je použita termomechanická spoušť. U jističů velikosti 2 (40 až 250A) je možné volit jak termomechanickou tak elektronickou spoušť, u velikosti 3 (250 až 630A) a velikosti 4 (630 až 1600A) je pak použita výhradně elektronická spoušť. Standardem jsou šroubové svorky, jiné typy svorek lze objednat jako zvláštní příslušenství.


Klik pro větší náhled.

Díky nové konstrukci vypínacího mechanismu, který přerušuje proudovou dráhu ve dvou místech, bylo dosaženo velmi krátkých vypínacích časů a zároveň s promyšleným uspořádáním vývodů je dosaženo velmi nízkého deratingu, což je omezení využití maximálního jmenovitého proudu jističe při zvýšené okolní teplotě.

  MC1
125A
MC2
250A
MC3
630A
MC4
1600A
40°C % 100 100 100 100
50°C % 100 100 100 100
60°C % 86 90 90 87
65°C % 83 87,5 87,5 85
70°C % 79 85 85 82

Do 50°C není derating pro MC1 - 4

VZDUCHOVÉ JISTIČE MO
Řada vzduchových jističů MO pokrývá rozsah jmenovitých proudů od 630A až do 6300A. Vypínací schopnosti těchto jističů jsou podle velikosti 50kA až 100kA.
Jističe se dodávají ve standardu s ručním pohonem s mechanickým zapínáním, s elektronickou spouští a pomocnými kontakty (standard 2Z + 2R). Doplnění je možné celou řadou doplňků, které jsou zpravidla dodávány namontované z výroby. Rozměry jističů MO se liší šířkou přístroje, která závisí na počtu pólů a konstrukční velikostí jističe. Ostatní rozměry jsou v rámci velikosti shodné. Pevné a výsuvné provedení mají stejné konstrukční rozměry, výsuvné provedení je širší pouze o stěnu rámu. Díky tomu je umožněna dodatečná přestavba pevného provedení na výsuvné.
Všechny jističe do 5000A jsou vybaveny standardně zadními horizontálními přívody. Jističe se jmenovitým proudem 6300A jsou vybaveny vertikálními hlavními přívody. Jako zvláštní příslušenství lze objednat: přední přívody – jedna řada otvorů, přední přívody – dvě řady otvorů, zadní vertikální přívody, přírubové přívody.

Elektronické, mikroprocesorem řízené spouště umožňují přizpůsobení jističe různým požadavkům ochrany rozvodných zařízení, motorů, transformátorů a generátorů. Spouště jsou nezávislé na vnějším napájecím napětí a umožňují komunikovat mezinárodně standardizovanou sběrnicí PROFIBUS - DP. Jednotlivé spouště lze doplnit moduly displeje LED, moduly zemního zkratu, moduly jmenovitého proudu a komunikačními moduly.
Ke změně jmenovitého proudu není nyní potřeba měnit měřicí transformátory proudu. Místo toho se vymění jen modul jmenovitého proudu (rating plug), který je zasunut do spouště a je snadno přístupný. Tímto způsobem lze jednoduše nastavit nový jmenovitý proud a zároveň ho odpovídajícím způsobem označit. Nadproudová ochrana L (long time protection) v nadproudových spouštích ETU45B až ETU76B umožňuje přepnutí charakteristik mezi I2t a I4t.
Charakteristika I4t zlepšuje selektivitu jističe vůči nadřazeným jističům a pojistkám.

Ovládací panel jističe je proveden tak, aby mohl procházet zákrytovým panelem nebo dveřmi rozvaděče. Rozměr výřezu pro ovládací panel je shodný pro všechny jističe a ovládací panel zajišťuje krytí IP20.
Jistič je vybaven nebo jej lze doplnit celou řadou blokovacích zařízení k ochraně pracovníků obsluhy a údržby ale i k ochraně jističe samotného a rozvodného zařízení. Mezi bezpečnostní prvky patří:

 • přívody volitelně shora nebo zdola
 • uzamykatelný rám výsuvného provedení při vyjmutém jističi
 • uzamykatelné výsuvné provedení proti neoprávněnému vysunutí
 • stupeň krytí IP55 s krytem z plexiskla
 • standardně mechanické blokování proti znovuzapnutí jističe po vybavení zkratovou nebo nadproudovou spouští
 • přístroje s nadproudovou spouští ETU45B až ETU76B jsou standardně vybaveny teplotním čidlem

Nová řada výkonových jističů umožní provést komplexní návrh a realizaci spínání a jištění obvodů od transformátoru nebo generátoru až po konečné spotřebiče.
Tyto jističe lze použít jako hlavní vypínače dle ČSN EN 60204 a ve spojení s tlačítky nouzového vypnutí je lze použít jako nouzové vypínače dle ČSN EN 60947 (VDE 0660).

Ing. Libor Bartoš

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Schrack Technik spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933