Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 27.03.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem


SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem
Přes dva tisíce podniků v Česku bude muset zpracovávat každé čtyři roky energetický audit. Provádět jej budou muset firmy, které mají více jak 250 zaměstnanců a jejich aktiva, potažmo majetek, přesahují korunový ekvivalent částky 43 milionů euro nebo mají obrat vyšší než 50 milionů euro. Novou povinnost jim ukládá novela zákona o hospodaření s energií, kterou v únoru schválili poslanci. Novela má být v platnosti od července letošního roku.
Komerční sdělení, ze dne: 27.03.2015



Přes dva tisíce podniků v Česku bude muset zpracovávat každé čtyři roky energetický audit. Novou povinnost jim ukládá novela zákona o hospodaření s energií, kterou v únoru schválili poslanci. „Dopady nové legislativy na soukromý sektor budou dvojí: na jedné straně si energetické audity vyžádají jisté finanční investice ze strany firem, na straně druhé to bude podniky pobízet k racionálnějšímu nakládání se zdroji, snižování nákladů a úsporám. Podniky, které odloží své rozčarování a v novele nebudou vidět jen další byrokratickou povinnost, mají velkou šanci posílit svoji konkurenceschopnost,“ myslí si Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric. Novela má být v platnosti od července 2015.

Investice do energeticky úsporných opatření si na sebe vydělají do pěti let
Energetický audit nemá být žádným strašákem, ale spíše vodítkem a významným pomocníkem v hospodaření s energií. Návratnost investic do energeticky úsporných opatření je překvapivě krátká. „Například efektivním řízením vzduchotechniky nebo čerpadel mohou firmy získat proinvestované peníze již za 8 měsíců, u osvětlení pak mohu počítat s tříletou až pětiletou návratností. Rekuperace tepla si na sebe vydělá přibližně za 3 roky. Ze zkušenosti víme, že energetické audity přinášejí opatření, které ušetří firmám v průměru 14 procent, ale jsou i případy, kdy se podniky dostanou až na 32 procent. Ušetřené peníze pak firmy mohou přesunout například do vývoje nebo zkvalitnění výroby,“ shrnuje Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric, která se specializuje na řízení energie.

Návratnost investic ohrožuje chybějící monitoring spotřeby energií
Podniky, které investovaly do energeticky úsporných opatření, ale poté přestaly spotřebu energie měřit, se však vystavují riziku ztráty návratnosti. Systém úspory energií je proto nutné monitorovat a měřit, pokud má firmám přinést trvale udržitelný rozvoj. „Jen samotné měření přináší úspory na energiích od dvou do osmi procent. Děje se tak hlavně díky sledování provozu, rychlé diagnostice poruch v dodávce energií nebo řízení nákupu energie. Monitoring slouží pro hledání nových možností i jako příležitost pro zlepšení energetické efektivity a je samozřejmě i základem pro správně vykonaný audit,“ upozorňuje generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek.

Energetický audit musí provádět firmy s více jak 250 zaměstnanci
Povinnost zpracovávat energetický audit se má vztahovat pouze na velké podniky, a to i na ty, které nepůsobí v energetickém průmyslu. „Půjde o firmy, které mají více jak 250 zaměstnanců a jejich aktiva, potažmo majetek, přesahují korunový ekvivalent částky 43 milionů euro nebo mají obrat vyšší než 50 milionů euro. Zákonná povinnost se bude vztahovat přibližně na 2 150 podniků,“ dodává na závěr Jakub Kejval, generální ředitel Bureau Veritas.

Po schválení Poslaneckou sněmovnou byl zákon o hospodaření energií předán do Senátu.
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.