Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Rozvodnice a elektrorozvodná jádra (1.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.02.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Rozvodnice a elektrorozvodná jádra (1.)


rozarozv_1.jpg
Rozvodnice, stavebnicové rozvodnice, elektrorozvodné jádro..... znáte názvosloví? O čem hovoří ČSN 35 7030 z roku 1972? Jaké jsou technické požadavky na uspořádání soustav, vnitřního prostoru. Jaké jsou požadavky na označování rozvodnic?
Josef Honzík, ze dne: 16.02.2004

ČSN 35 7030 ROZVODNICE A ELEKTROROZVODNÁ JÁDRA 1.4.1972
Tato norma platí pro navrhování, výrobu a montáž nástěnných a zapuštěných rozvodnic a elektrorozvodných jader pro jmenovité napětí do 500V a do jmenovitého proudu 100A pro použití v obyčejném prostředí. Pro rozvodnice do 200A a elektrorozvodná jádra do 630A jsou ustanovení této normy doporučená.

NÁZVOSLOVÍ

VŠEOBECNÉ

Označení rozvodnic a jader. Nástěnné rozvodnice užívané k připevnění na stěnu nebo na nosnou konstrukci se označují písmenem P, zapuštěné rozvodnice určené k vestavění do výklenků ve stěně se označují písmenkem Z. U rozvodnic bez dveří se za toto písmeno doplní b. Za písmenovým označením provedení se uvede typové označení, které pro typizované rozvodnice a jádra je uvedeno v celostátně platných typových podkladech.

TECHNICKÉ POŽADAVKY
Uspořádání různých soustav .
U rozvodnic nebo jader, ve kterých jsou použita různá jmenovitá napětí nebo různé proudové soustavy, musí být vodiče, svorkovnice a přístroje jednotlivých soustav rozmístěny tak, aby se navzájem rušivě neovlivňovaly.

Uspořádání vnitřního rozvodu. Živé části neměřeného rozvodu před elektroměry musí být pod kryty nebo dveřmi upravenými na spolehlivé zaplombování, aby byl zamezen nedovolený odběr a bylo možno zjistit neoprávněné zásahy. Měřený rozvod za elektroměry musí být proveden tak, aby údržbu bylo možno provádět bez poručení plomb na krytech neměřeného rozvodu před elektroměry.

Přístroje
Volba  a  uspořádání.
Použité přístroje mohou být max. do jmenovitého proudu 100A a musí být umístěny a uspořádány tak, aby za provozu zařízení a při své činnosti neohrozily obsluhu, nezpůsobily škody elektrickým obloukem, zkrat nebo zemní spojení a byly namontovány tak, aby svou polohou nemohly způsobit samovolnou změnu svého stavu. Doporučuje se používat stavebnicových elektrických přístrojů určených pro rozvaděče.

Spojovací vedení a svorkovnice
Dimenzování vodiče.
Nejmenší dovolené průřezy vodičů pro silové obvody jsou 1,5mm2 Cu a 2,5mm2 Al, pro pomocné obvody 0,75mm2 Cu.

Označování
Označení obvodů .
Silové obvody musí být opatřeny štítky nebo nápisy označujícími jejich určení. Za dostatečné označení se pokládá, je-li štítek nebo nápis umístěn u hlavního spínacího nebo jisticího přístroje, odbočky, u elektroměru apod. Na základě dohody mezi výrobcem a odběratelem lze označit všechny přístroje základním a přídavným označením !!! /ČSN 01 3306 neexistuje/ !!!. Označení musí být provedeno viditelně v blízkosti přístroje nebo na jeho pevné části a musí být shodné s označením v zapojovacím schématu vnitřních spojů.

Výrobní štítek. Každá rozvodnice a jádro musí mít trvanlivý a čitelný výrobní štítek, který obsahuje tyto údaje:
a) označení výrobce
b) jmenovité napětí ve V
c) jmenovitý proud v A
d) typové označení
e) výrobní číslo
f) rok výroby
g) ČSN 35 7030

Ochrana před nebezpečným dotykovým napětím
Ochranná svorka.
Ochranná svorka, na kterou je možno připojit ochranný a uzemňovací vodič odpovídajícího průřezu, musí být provedena podle ČSN 34 0425. Označena trvanlivou a zřetelnou značkou Celkový odpor mezi kovovými neživými částmi rozvodnice nebo jádra a ochrannou svorkou nesmí být větší než 0,1 Ohmu.

Krytí. Rozvodnice a jádra s dveřmi, po jejichž otevření nejsou přístupné živé části, musí mít po uzavření dveří krytí aspoň IP 30, po otevření dveří krytí aspoň IP20.  Rozvodnice a jádra bez dveří nebo s dveřmi, po jejichž otevření jsou přístupné živé části, musí mít krytí aspoň IP 20. Živé části přístrojů, svorkovnice, přípojnice apod. musí být chráněny krytem, který je možno odejmout jen pomocí nástroje nebo klíče. Krytí živých částí se nepožaduje u zařízení s bezpečným napětím (SELV, PELV) podle ČSN 33 2000-4-41 a ČSN 33 2000-5-54.

Montáž
Chodby.
Pro obsluhu rozvodnice nebo jádra má být před nimi prostor nejméně 800mm. Při montáži v blízkosti jiného rozvodného zařízení musí být dodrženy chodby podle ČSN 33 3220.

Zkoušení
Všeobecně .
Vyrobené rozvodnice nebo jádra musí být před odesláním z výrobního závodu přezkoušeny. Rozdělení a druhy zkoušek jsou podle ČSN 34 5608. Zkoušky se provádějí obvykle při teplotě okolí 20°C +- 5 °C, při relativní vlhkosti max. 80%.

Typová zkouška . Typová zkouška se provádí na jednom kuse od každé velikosti vyrobených rozvodnic nebo jader pravidelně po 4 letech. Typovou zkoušku je nutno provést u každého nového výrobku, po přenesení výroby do jiného závodu a při každé změně konstrukce, materiálu nebo technologie, mohou-li tyto změny mít vliv na vlastnosti výrobku. Typová zkouška zahrnuje dílčí zkoušky uvedené v tabulce...

Tabulku naleznete v dalším dílu....

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.