Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 41
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Pro nastavování systémových instalací KNX potřebujeme aplikaci ETS. Proč je tento software tak drahý? U některých jiných domovních automatizací je ovládací software dodáván jako příslušenství celé dodávky. V případě KNX je to přesně obráceně, patří ...
 • Krátký elektrikářský exkurs do dávného upevňování lan v různých výškách, různých sloupech a konzolách na izolátory. Byla to doba zručných řemeslníků kteří nemuseli být zatěžování takovou záplavou předpisů jako je tomu dnes. A navíc, nejen, že jsem ...

Rozdíly mezi soubory norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439


Document Actions
Článek
Hlavní změnou, kterou přináší norma ČSN EN 61439, je zavedení pojmu ověření návrhu rozvaděče. Vedle obvyklého ověření zkoušením je v řadě případů možné provést ověření výpočtem nebo porovnáním. Při porovnání se vychází z již odzkoušených typů a získané výsledky je tedy možné použít i pro typy obdobné konstrukce. Jaké jsou další rozdíly mezi těmito normami?
Josef Honzík, ze dne: 10.02.2015
reklama


Hlavní rozdíly mezi souborem norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439:
 • 1. Všechny důležité požadavky, které je možno považovat za všeobecné jsou shromážděny v části 1 souboru 61439 (ČSN EN 61439-1 z října 2011).
 • 2. Pro každý typ rozvaděče je uváděna specifická norma (norma výrobku)pro konkrétní typ rozvaděče. Část 2 je určena pro Výkonové rozvaděče, část 3 pro Rozvaděče pro laickou obsluhu, část 4 pro Staveništní rozvaděče, část 5 pro Distribuční rozvaděče a část 6 pro Přípojnicové rozvody.
 • 3. ČSN EN 61439-2 je novou normu výrobku, která nahradila druhou část původní normy ČSN 60439-1.
 • 4. Pro každý typ rozvaděče nn jsou nyní nutné použít pouze dvě hlavní normy pro stanovení všech požadavků a příslušných metod ověřování:
  • 4.1. Základní normu ČSN EN 61439-1, uváděnou ve specifických normách jako část 1.
  • 4.2. Specifickou normu pro rozvaděč uváděnou v části 2 až 6. Viz zde bod 2.
  • 4.3. Specifická norma pro rozvaděče nemusí obsahovat všeobecná ustanovení. Ta jsou v části 1. Může všeobecné požadavky doplnit, ale nemůže se od nich odchylovat, pokud není ve specifické normě na rozvaděče podrobně uvedeno náležité technické opodstatnění.
 • 5. Soubor 61439 již nepoužívá pojmy TTA (typově zkoušený rozvaděč) a PTTA (částečně typově zkoušený rozvaděč). Rozdělování na TTA a PTTA je zrušeno.
 • 6. Hlavní změnou je zavedení pojmu OVĚŘENÍ NÁVRHU ROZVADĚČE. Ověřování návrhu je určeno k ověření, zda návrh rozvaděče odpovídá požadavkům tohoto souboru norem.
 • 7. Pojem Typová zkouška je v novém souboru norem nahrazen výrazem Ověřování návrhu.
 • 8. Jsou zavedeny tři odlišné, avšak ekvivalentní způsoby ověřování:
 • 8.1. ověřování zkoušením;
 • 8.2. ověřování srovnáním (porovnáním) se zkoušeným referenčním návrhem;
 • 8.3. vyhodnocením ověřování, tj. potvrzení správné aplikace výpočtů a konstrukčních pravidel, včetně použití příslušné míry bezpečnosti.
 • 9. Je zavedena možnost do ověření návrhu zanést i požadavek uživatele rozvaděče a to tehdy, kdy uživatel požaduje, aby v náročných aplikacích byly specifikovány přísnější požadavky, než jsou uvedeny v normě.
 • 10. Pokud se na ověřeném rozvaděči provedou změny, musí být použita kapitola 10 ČSN EN 61439-1 pro kontrolu, zda tyto změny ovlivňují funkční charakteristiky rozvaděče. Je-li pravděpodobný nepříznivý vliv, musí se provést nové ověření.

Jak je zvýrazněno ve výše uvedeném přehledu, hlavní změnou je zavedení ověření návrhu rozvaděče. Vedle obvyklého ověření zkoušením je v řadě případů možné provést ověření výpočtem nebo porovnáním. Při porovnání se vychází z již odzkoušených typů a získané výsledky je tedy možné použít i pro typy obdobné konstrukce.

Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro číslo 74 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933