Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Rozdíl s ochranou a bez ochrany AFDD. Na kafíčku s OEZ #2 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 19.07.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Rozdíl s ochranou a bez ochrany AFDD. Na kafíčku s OEZ #2


Rozdíl s ochranou a bez ochrany AFDD. Na kafíčku s OEZ #2
Každá nová věc je často přijímaná jako narušení dosavadních zvyků a s tradiční pravidelností se objevují absolutní požadavky a odmítání. Pokud se podíváme odkud myšlenka AFDD pramení, možná budeme k použití/nepoužití přistupovat více racionálním přístupem. V době, kdy se objevilo AFDD u nás oficiálně, jsem příběh "zku*vených amerických veverek" znal více než deset let. Když jsem seděl v hledišti odborné konference v Los Angeles a poprvé slyšel o obloukových ochranách, myslel jsem si něco velmi podobného, co slýchávám v lidových názorech elektrikářů ...
Miroslav Minařík, ze dne: 19.07.2019



V tomto díle videoseriálu #NA KAfíčko s OEZ chlapci ukazují simulátor jiskření a stav s ochranou AFDD a bez ochrany. S tím se pojí moje vzpomínky na první setkání s technologií obloukových ochran ...

Vlastně tento díl doplňuje to, co jsme s kolegy viděli v roce 2006 v americké Nevadě poblíž Las Vegas. Navštívili jsme staveniště Firenza (apartmánů k pronájmu) zrovna v okamžiku kdy se prováděla elektroinstalace. Chtěli jsme vidět na vlastní oči standardní ukládání kabelů v dřevostavbách. O hrozbách a nasazení AFDD se tehdy hovořilo na konferencích nejvíce. Dřevostavby na poušti, kde teploty dosahují až 50°C jsou v daleko větším ohrožení požárem než budovy jiných stavebních konstrukcí.


Obloukové ochrany se v USA používají (alespoň podle mých informací) právě od roku 2006. A vzhledem k počtu dřevostaveb je nasazení opravdu masivní. A jak je to s americkými hlodavci?

"Zku*vené americké veverky ..."
..., zařval Vláďa po té, co nám ukázal svou dílnu na dvorku v Redwood City v San Franciscu. Byl Čechoameričan užívající svého amerického důchodu, který se s českým srovnat nedal. A z okolností bylo patrné, že ho neváhal plně využít.  Život strávil stavbou dřevěných domů a vítal každého příchozího krajana. Vždy zavzpomínal na dobu, kdy opouštěl republiku. Nás seznámil s detaily různých technických odlišností ve stavebnictví a tak jsme s ním často vydrželi sedět do pozdních nočních hodin.

 
Pro větší náhled kliknout!

Navštívili jsme několik místních řemeslnných dílen a také třeba i místní HOME Depot, stavební supermarket. Domácí kutilové jsou po celém světě, ale v Česku jsou asi ti nejpilnější. S největší pravděpodobností to souvisí s fenoménem "zlatých českých ručiček", které jsou již několik desetiletí na "systematickém ústupu". Vláďa popisoval tamní veverky jako agresivní nepřítele číslo jedna. U nás byli spíše nenávidění špačci a krtci. Některé příběhy by mohly být velice slušným základem pro horor nebo detektivní příběh. Vláďa vyprávěl krátké příběhy, co vše dokázala ta dlouhoocasá malá stvoření zlikvidovat. Stále jsem si říkal, to je jiná zem, jiný obor ...

Při jednom americkém obědě, který jsem nazýval spíše tradičním obžerstvím, jsem Vláďu poprosil, zda by neměl kousek běžné "cykyny". Vláďa se zastavil, v obličeji se mu objevil záblesk nadšení a zavelel "Pojď!". Zavedl nás do malé dílny na dvorku a začal se probírat krabicemi. "Ááááá, zku*vený americké veverky!", zařval a začal vysypávat krabice na podlahu. K nohám se mi dokutálel jeden smotek kabelu používaného v elektroinstalacích v rozměru tamního AVG. Jeho izolace byla na několika místech okousaná až na měděnou žílu vodičů. Po ohledání dalších smotku, daly by se veverky označit za umělkyně. Ohlodanost byla v úžasné pravidelnosti a při troše fantazie by se smotky daly použít jako pěkná dekorace interiéru. Vláďa měl ovšem jiný pocit, mumlal něco o plamenometu.

  
Pro větší náhled kliknout!


Později jsem si začal všímat více místních zvyklostí. Na odborných seminářích probírají v podstatě stejnou problematiku ochran jako u nás, ovšem na něco kladou důraz více. Třeba pancéřové trubky ve sklepení rodinných domů jsou instalovány právě pro vnější vlivy těchto "kousavých potvor".

Jak pohlížím na AFDD?
Světe, div se! Nic není tak absolutní jak vypadá. I Američani vyhodnocují míru rizika a jejich projekty jsou přísně posuzovány. Ale možná čekají na předchozí precedent více než my v Evropě. U nás nemáme dřevostavby na pouštích, ale těch elektrifikovaných stodol by se určitě našlo dost ...
Dostupné katalogy OEZ k prohledávání v redakční knihovně jsou zde!



SLEDUJTE DALŠÍ DÍL,
bude o
zapojování AFDD do obvodu!



Více u nás vydaných dílů Kafíčko s OEZ naleznete zde!





TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OEZ s.r.o. - Šedivská 339, Letohrad - +420 465 672 111 - oez@oez.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.