Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Revizní technici a soudní znalci versus tržní zákony aneb Máme jen je? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 11.03.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Revizní technici a soudní znalci versus tržní zákony aneb Máme jen je?


Revizní technici a soudní znalci versus tržní zákony aneb Máme jen je?
V prvním letošním čísle časopisu Elektro vyšel článek Jána Meravého s názvem Načo sú znalci, keď platia trhové zákony? V tomto článku vám přinášíme reakci na tento text, jejímž autorem je soudní znalec v oboru bezpečnosti práce se specializací v elektrotechnice Jaroslav Melen. Co si myslí o názorech Jána Meravého a jaká zákonná ustanovení by doporučil ke studiu revizním technikům?
Autorský článek, ze dne: 11.03.2015



V čísle 1/2015 časopisu Elektro byl v rubrice Celoživotní vzdělávání otištěn příspěvek soudního znalce pana Ing. Jána Meravého, kterého osobně znám trochu, ale vážím si jej plně, s názvem: Načo sú znalci, keď platia trhové zákony? Příspěvek byl zakončen výzvou autora: Prosíme čitatela, aby si z toho urobil vlastný úsudok. Proto tak činím.

Obsah příspěvku a sama rubrika svým názvem Celoživotní vzdělávání jako by říkala, že to, co tam bylo uvedeno - šlendriánské manýry při výkonu revize vnějšího systém ochrany před bleskem - hromosvodu, na Slovensku při výkonu odborné prohlídky a odborné zkoušky (lhostejno, že šlo o hromosvod ESE) platí navždy. Zda byla provedena revize elektrických a elektronických systémů ve stavbě viz STN EN 62305-4:2013 ponechávám stranou.

Ano, to, že se najdou revizní technici (RT), kteří nejsou hodni názvu svého poslání, jak je formuluje první věta článku 6.1.2 ČSN 33 1500:1990: „V závěru zprávy o revizi musí být uvedeno, zda elektrické zařízení je z hlediska bezpečnosti schopné provozu," a pod takovýto závěr připojí svůj podpis podepřený nejlépe červeným kulatým razítkem. S tím žádný čtenář, vyzvaný v závěru příspěvku, aby se "urobil vlastný úsudok", nic nenadělá - není to v jeho silách ani jeho posláním.

Jenomže platí přísloví: Kde není žalobce, není soudce. Ovšem i kdyby byl, zákon číslo 251/2005 Sb., o inspekci práce, je proti šlendriánství revizních techniků impotentní. Tudy cesta nevede.

Povzdech autora v prvním sloupku na straně 65, cituji: „O znalecký posudok však už nikto zo zainteresovaných nemá záujem," by měl každého alarmovat. Stejně tak na tento povzdech navazující text, cituji: „V predmetnom objekte bývajú vysokopostavení právnici, sudcovia, prokurátoři a vplyvní podnikatelia," neboť vypovídá o zkažené morálce vycházející z jiného přísloví: Nehas, co tě ne-pálí. Kladu otázku, jak ještě dlouho máme být ke šlendriánství, jakéhokoliv druhu, lhostejní a myslet si, že nás šlendrián nebude pálit celoživotně? Na vině nejsou abstraktní tržní zákony, ale naše lhostejnost!

Neznám zákony Slovenské republiky, ale našim revizním technikům (platí to nejen pro RT elektro) doporučuji k pozornosti následující ustanovení zákona číslo 40/2009 Sb. - trestního zákoníku.

§273
Obecné ohrožení z nedbalosti


Kdo se domnívá, že nedbale provedenou revizí neztíží odvrácení nebo zmírnění uvedených nebezpečí, nechť čte pozorně dál:
Kdo je tak sebevědomý, že elektřina nebo jiná podobně nebezpečná síla nemůže na jím „revidovaném" objektu způsobit to, co se píše dále:

Tomu přejme klidný spánek v příslušném nápravném opatření.

Tomu, kdo se tam nechce dostat, ať je to revizní technik nebo soudní znalec, doporučuji, aby si dal na nástěnku text následujícího §2901 nového občanského zákoníku - zákon číslo 89/2012 Sb.:

Prevence

Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, má povinnost zakročit na ochranu jiného každý, kdo vytvořil nebezpečnou situaci nebo kdo nad ní má kontrolu, anebo odůvodňuje-li to povaha poměru mezi osobami. Stejnou povinnost má ten, kdo může podle svých možností a schopností snadno odvrátit újmu, o níž ví nebo musí vědět, že hrozící závažností zjevně převyšuje, co je třeba k zákroku vynaložit.

A zvýraznil si zde podtržením text jeho druhé věty. Vězte, že prokázat reviznímu technikovi nebo soudnímu znalci, že z titulu své odbornosti musí vědět, nedá soudu žádnou práci.

Revizní technik vyhotovenou revizní zprávou stejně jako soudní znalec znaleckým posudkem předkládá informaci, a proto nechť si na nástěnku ještě připíchne další text §2950 nového občanského zákoníku:

Škoda způsobená informací nebo radou

Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.

Závěr
Jak výše uvedeno, revizní technik vyhotovenou revizní zprávou stejně jako soudní znalec znaleckým posudkem předkládá informaci a nepochybně by o ni, na rozdíl od pesimistického vyjádření autora zmíněného příspěvku: „O znalecký posudok však už nikto zo zainteresovaných nemá záujem," projevili zájem jak příslušný útvar Policie ČR, a když tam nebudou vstřícní, tak rozhodně příslušné státní zastupitelství.

Nechtějme napravovat věci, které mají v popisu práce jiní a lépe placení, ani tam, kam naše působnost nesahá, ale konejme ve věcech nám svou profesí blízkých a tam, kde to máme nejblíže.   

Autor: Ing. Jaroslav Melen, soudní znalec z oboru bezpečnosti práce se specializací v elektrotechnice

Tento článek vyšel také v časopise Elektro 2/2015.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.