Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Revize repasovaných strojních zařízení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.05.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Revize repasovaných strojních zařízení


Revize repasovaných strojních zařízení
Již se vám stalo, že je nutné provést revizi staršího repasovaného stroje? Nebo dokonce repasovaného stroje ze zahraničí? Měli byste vědět, které základní požadavky musí stanovený výrobek splňovat. Jak posuzovat situaci, pokud u stroje došlo k úpravám, ovšem beze změn jeho technických parametrů. A které dokumenty je nutno vydat k elektrickému zařízení stroje dovezeného z EU? Sledujte článek Františka Valenty právě v tomto vydání!
Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.05.2014



Jakým způsobem se má provádět revize dovezených repasovaných strojů?
Jedná se o nejčastější dotaz z řad odborné veřejnosti. Bohužel odpověď se nevejde do jedné řádky. Budu se snažit být stručný a srozumitelný. Pokud se jedná o stroj, který byl „poprvé“ uveden do provozu v rámci trhu Evropské unie, musel u něj výrobce splnit základní požadavky a je zodpovědný za jeho bezpečnost při uvedení na trhu nebo do provozu. V případě výroby stroje v rámci EU po roce 1995 musí být na stroj vystaveno prohlášením o shodě a označení stroje značkou CE.



Stroj - stanovený výrobek
musí splňovat základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnosti vztahující se k návrhu a konstrukci podle evropské směrnice pro strojní zařízení, se kterými musí být ve shodě, čímž je dán předpoklad, že se jedná o stroj bezpečný. Výraz repasovaný (upravovaný, rekonstruovaný?) je poněkud nesrozumitelný a v mnoha případech špatně používaný. Pokud se jedná o stroj, u kterého byly provedeny úpravy, při kterých nedošlo ke změně technických parametrů stroje, je možné tuto situaci posuzovat jako úpravu bezpečnosti stroje v rámci ročních kontrol podle požadavků nařízení vlády (NV) č. 378/2001 Sb. (ES 89/655/EEC).


Pokud byly u strojního zařízení provedeny úpravy, které změnily parametry stroje, je nutné postupovat jako u stroje nového a je nutné vypracovat ES prohlášení o shodě pro strojní zařízení, a to ve smyslu platné evropské směrnice pro strojní zařízení. Revizní zpráva na elektrické zařízení stroje dovezeného z EU se nevypracovává. Je však nutné vypracovat revizi elektrického vedení (přívod) a jištění pro strojní zařízení. Tento požadavek vyžaduje v rámci států EU pouze legislativa ČR, a to především z důvodu špatných překladů norem, kdy výraz verifikace je překládán jako revize a nikoliv jako ověřování, což je správně.


Přitom se však dozorové orgány nesnaží o důsledné dodržování zákonných požadavků, kdy alespoň 1x za 12 měsíců se musí u provozovaných zařízení provádět kontrola bezpečnosti celého zařízení ve smyslu požadavků NV č. 378/2001 Sb., s platností od 1.1.2003. Konečné rozhodnutí k případnému sporu, je oprávněn provést pouze soud. Omlouvám se, pokud mé pozornosti unikl zákon, který zavádí povinnost provádět revize. Předem bych chtěl poděkovat pozornějším kolegům, kteří by mne na podobný zákon upozornili, ale nesmí to být pouze text v normě, který je nezávazný!

Ing. František Valenta
Článek vyšel také v časopise Elektroinstalatér!



Co víte o revizích
dovezených a repasovaných strojů vy?
Dejte vědět své zkušenosti v níže uvedené diskusi.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.