Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Revize a kontroly elektrického ručního nářadí (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.12.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Revize a kontroly elektrického ručního nářadí


Přestože se v mnohých případech považuje nebezpečí vznikající při užívání elektrického ručního nářadí za naléhavější než nebezpečí vyplývající z užívání běžných elektrických spotřebičů, lhůty revizí nářadí jsou stanoveny stejným způsobem jako pro elektrické spotřebiče. Jaké lhůty platí pro nářadí skupin A až C? Jak se liší lhůty u nářadí drženého v ruce a u ostatního nářadí? A jaké zásady platí při provádění revizí a kontrol? To se dozvíte v tomto článku.
Michal Kříž, ze dne: 12.12.2014



Elektrické ruční nářadí je z hlediska obecné definice také spotřebič. Nicméně jeho postavení je trochu odlišné od běžných spotřebičů, na které jsme zvyklí. Je to dáno kombinací vnějších vlivů, které na ně při jeho užívání působí.

Elektrické ruční nářadí:

Přestože se v mnohých případech považuje nebezpečí, které při užívání elektrického ručního nářadí vzniká, za naléhavější než nebezpečí vyplývající z užívání běžných elektrických spotřebičů, dospělo se v rámci projednávání posledního vydání CSN 33 1600 ed.2:2009 Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání (revidovaná norma nyní sjednocuje požadavky na revize elektrických spotřebičů i elektrického ručního nářadí) k závěru, že lhůty revizí elektrického ručního nářadí budou stanoveny stejným způsobem jako pro elektrické spotřebiče, to znamená podle toho, kde a k čemu se používají.

1. Lhůty revizí nářadí
Pro nářadí platí stejné lhůty revizí jako u ostatních spotřebičů. Užívání nářadí je však prakticky zredukováno na tyto skupiny:
Nářadí se reviduje nejpozději ve lhůtách podle následující  tabulky.

Lhůty pravidelných revizí elektrického ručního nářadí


Kromě toho se nářadí reviduje při každé předpokládané nebo zjištěné závadě (např. je-li podezření, že nářadí bylo poškozeno proudem, nárazem, tekutinou apod.) a revize se musí provést i po opravě nářadí. Spolu s nářadím se podrobí revizi a kontrole i samostatný transformátor a prodlužovací pohyblivý přívod, jestliže se používají spolu s nářadím.

Pokud se týká nářadí poskytovaného v průmyslovém podniku (skupina A) vlastním zaměstnancům z výdejny, tak v případech, kdy se nářadí takto poskytuje např. každý den nebo obden na jednu směnu nebo na kratší dobu, není třeba provádět před každým vydáním nářadí kompletní revizi nářadí, ale postačuje před vydáním nářadí provést jeho zkoušku. Zkouškou se přitom rozumí ověření technického stavu spotřebiče z hlediska bezpečnosti provozu změřením izolačního stavu a odporu ochranného vodiče a zkouškou chodu. Kompletní revize se však provede ve lhůtě, která odpovídá způsobu používání nářadí (skupině B, v krajním případě, když nářadí není příliš využíváno, skupině C). Kromě toho, vzhledem k tomu, že používání nářadí má svá specifika, se doporučuje, aby se zvážilo, zda není třeba lhůty revizí upravit. Například, je-li nářadí intenzivně využíváno (kdy se s nářadím pracuje v drsném prostředí stovky hodin za rok), je vhodné zvážit, zda není třeba lhůty revizí i zkrátit.

2. Zásady provádění revizí a kontrol nářadí
Revize a kontroly se provádějí s přihlédnutím k návodům pro používání a údržbu nářadí. Obdobně jako u ostatních spotřebičů se při revizi nářadí nejprve prohlédne, pak se měřením zjistí stav ochranného vodiče (u nářadí třídy ochrany I) a izolace a nakonec se přezkouší jeho chod. Při kontrole se nářadí jenom prohlédne a pak se přezkouší jeho chod.

Kontroly se provádějí podle stejných zásad a stejným postupem, který byl uveden již u spotřebičů. Rovněž postup při prohlídce, kterou se začíná revize nářadí, je stejný jako postup kontroly při revizi jiných spotřebičů. Postup měření a jeho vyhodnocování je stejný jako u ostatních spotřebičů.

V současné době totiž existuje i nářadí, které je možné zapnout, až když je přívod v zásuvce. U takovéhoto nářadí je možno při vyjmutí přívodu ze zásuvky změřit izolační stav pouze tohoto přívodu. Proto se i u nářadí provádí revize s použitím metod popsaných pro spotřebiče (měření proudu ochranným vodičem, dotykového a náhradního unikajícího proudu). Proto jsou nyní požadavky na revize klasických spotřebičů a elektrického ručního nářadí sloučeny do jediné normy - ČSN 33 1600 ed.2:2009, která platí jak pro elektrické spotřebiče, tak i pro elektrické ruční nářadí, které je mezi spotřebiče zahrnuto.

Více informací k tomuto tématu naleznete v knize
Montáž, připojování, kontroly a revize elektrických spotřebičů.
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.