Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

RECENZE: Lexikonu projektanta elektro


Document Actions
RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
Praktická publikace, která právě vyšla, je praktickou vědomostní pomůckou pro projektanty obecně. Pro ty začínající i ty zkušené. Každý skutečný odborník totiž své vědomosti časem reviduje a obnovuje. Obsah nabízí stěžejní body pro tvorbu předprojektové přípravy a následně zpracování konkrétního projektu. Dočteme se o zákonných ustanoveních, dokumentaci, požárně bezpečnostních řešeních, zdravotnictví, EXu, ochraně před bleskem a přepětím, statické elektřině, vnějších vlivech ... více sledujte v krátké recenzi sami!
Filip Horáček, ze dne: 16.08.2021
reklama


Stát se dobrým projektantem vyžaduje, podobně jako například u revizního technika, podstatně hodně úsilí než jednorázové nastudování ke zkoušce. Dobrá práce s mnohými informačními zdroji je základ úspěchu.Ale s jakými? Někomu stačí ČSN online (technické normy na internetu), odborné knihy, časopisy, semináře, webcasty, webináře a někdo se ve stejných možnostech ztrácí. 

A v takový okamžik se hodí speciální výběr toho zásadního. V tomto případě jde o LEXIKON projektanta elektro.




Pro větší náhled kliknout!


Co lze očekávat?
  • Zákonná ustanovení
    prozrazují právní normy dotýkající se projektováním a profesí projektanta samotnou, obory autorizace inženýrů a techniků, význam zákona č. 22/1997Sb., technické předpisy, dokumenty, technické normy, zákon 90/2016Sb., zákon 309/2006Sb., nařízení vlády 17/2003Sb., nařízení vlády 118/2016Sb., nařízení vlády 176/2008Sb., vyhláška 202/1995Sb., 74/2002Sb., 75/2002Sb. Samozřejmě, již z principu, nemůže být uvedeno vše.
  • Dokumentace
    Tato část v úvodu pěkně vysvětluje rozdíl projektantem (konstruktérem) a projektantem instalací technických zařízení. Dozvíme se, jak se člení dokumentace, požadavky na obsah projektů v uvedených právních normách, o odpovědnosti projektanta za jeho projekt. A zásadní věta na konci této části patří vytesat do kamene! Není-li dokumentace, nelze ...
  • Požárně bezpečnostní řešení
    Znalosti projektanta ohledně požární bezpečnosti jsou zcela zásadní i bez toho, že není hasičem. Proto se od něj očekává znalost zde uvedených souvisejících právních předpisů. Například rozdělování staveb do požárních úseků, stanovování požárních rizik, hodnocení navrhovaných stavebních konstrukcí, určování způsobů zabezpečení staveb, vymezování zásahových cest, posuzování požadavků na zabezpečování staveb, o úplnosti výkresů požární bezpečnosti, a mnoho dalších podrobností.
  • Zdravotnictví
    je kapitola sama pro sebe, říkával Jiří Stejskal, náš přední tvůrce elektrotechnických norem ve zdravotnictví. Samotná znalost obecné instalační elektrotechniky je základ a pustit se do zdravotnických prostor vyžaduje daleko více. Tato kapitola zmiňuje související zákony, státní správu, návrhy elektroinstalací ve zdravotnictví, požadavky na bezpečnost, dokumentace, revize a samozřejmě doporučená související literaturu. 
  • Elektrická zařízení — nevýbušná, plynná
    I tato kapitola popisuje soubor vyšších, než obecných znalostí. Navrhnout elektroinstalaci v prostoru s nebezpečím výbuchu znamená myslet i na ten poslední detail. Na rozdíl od běžných projektů se u těchto nicnekopíruje z předešlých, podobných případů ale vše se navrhuje krok po kroku znovu. Zde si projdeme to zásadní ...



  • Elektrická zařízení — nevýbušná, prašná
    Výše uvedený archívní videoklip ukazuje možnosti výbuchu prachů různého složení. Jak podobným situacím zabránit musí projektant vědět také. Tato část zmiňuje související základní právní předpisy, principy a podrobnosti výbuchů, explozní ochranu, bezpečnostní dokumentaci a opět související další čtení.
  • Ochrana před bleskem a přepětím
    Tato část je patrně u elektroinstalací nejvíce diskutovanou problematikou. Samozřejmě se vše točí kolem souboru norem ČSN EN 62 305. V souvislosti s ochranou před bleskem a přepětím pro prostředí s nebezpečím výbuchu se dozvíme se o vnější ochraně (hromosvodu), vnitřní ochraně (přepěťových ochranách, SPD) a také o přepěťových ochranách pro jiskrově bezpečné obvody. 
    V obecné rovině této problematiky se dočteme o zákonných ustanoveních, platných normách, také například o určování bezpečných protorů, o dřevostavbách, plechových střechách, metodách návrhů jímacích soustav, o technickém dozoru, o měření ochran před bleskem a o mnoho dalších důležitých bodech.



  • Statická elektřina
    Další důležitá část pro návrhy elektroinstalací, kde by mohly statiké výboje vznítit výbušné atmosféry plynu a par. Dozvíme se o výskytech a projevech statické elektřiny, jak snížit energii elektrického výboje, o požadavcích na zdravotnická pracoviště, o provádění měření a revizích a opět o souvisejících informacích. 
  • Vnější vlivy
    Určení vnějších vlivů je dalším ze základních znalostních pilířů každého projektanta. Kapitola zmiňuje definici prostoru, prostředí a vnějšími vlivy. Tedy zde lze očekávat více o členění prostorů, členění vnějších vlivů dle ČSN, posuzování prostor, vnějších vlivech v energetice a třeba také o protokolech o určování vnějších vlivů. 
  • Osvětlení
    je opět další autonomní vědecká disciplína. Samozřejmě v běžných budovách jde spíše o drill, než složité výpočty. Ovšem každý skutečný odborníků má velký znalostní přesah, proto také informace o souvisejících normách, světelně-technických návrzích, použitelném software, osvětlování různých situací, požadavcích na osvětlení, považují za základ.  
  • Frekvenční měniče
    Pohony jsou doménou především průmyslové části elektrotechnického spektra ale znalosti o jejich instalaci jsou opět považovány za důležité pro každého projektanta. Zde si zopakujeme vše důležité o frekvenčních měničích, technických řešeních, bezečnosti, údržbě a servisu, postupy stanovování velikosti rizik, odhady rizik a opatření snižující rizika a závěrem nalezneme krátké shrnutí. Kapitola je navíc doplněna částí o ochraně před bleskem a přepětím.  



  • Vysoké napětí
    Tato pasáž začíná podrobnostmi o projektové dokumentaci, jaké jsou druhy, k čemu slouží, o autorském dozoru, zpracování projektové dokumentace o formách papírových a digitálních. Co je z mého pohledu zajímavá pasáž, je o postupu výpočtu zkratových poměrů, které mají být obsaženy v každé projektové dokumentaci. A také minimální průřezy kabelu s ohledem na oteplení při zkratu.  Kapitola pokračuje svody trafostanic, vnější a vnitřní ochranou před bleskem pro rozvodny zvn, vvn a vn, elektrickými stanicemi všeobecně ...   
  • Náhradní zdroje
    Asi v úvodu bych připomněl, že náhradní zdroj není UPSka a agregát. Zde se dozvíme jaké jsou hlavní podklady pro návrh náhradního zdroje, jaká jsou zdrojová soustroí malého výkonu a samozřejmě o souvisejících předpisech.
  • Dimenzování instalačních kabelů
    je také obvykle podceňovaná dovednost. Vedení v elektroinstalacích se musí navrhovat na míru situaci, nikoliv "tak jak se to přece dělá". Zopakujeme si základní body při navrhování elektrického rozvodu, nač pamatovat pro správnou funkci instalovaných vodičů, o dovoleném proudu a provozní teplotě,
  • Nedostatky a chyby v dokumentacích
    Závěrečná část musí zajímat snad úplně každého specialistu. Už jen proto, aby si ovřil, zda některou ze zmiňovaných chyb nedělá také. Přečtěte si o chybách v projektech z hlediska statické elektřiny, o chybách v dokumentaci u frekvenčních měničů, o nedostatcích u vysokého napětí a na konec o doporučení k obsahu dokumentací.


Autoři LEXICONu
Jiří Kutáč, Jiří Sluka, Jan Pohludka, Zdeněk Svoboda, Richard Blaho, Ilona Šimoníková, Martin Pliska, Břetislav Cichoň, Jiří Novák, Ivo Ullman, Roman Chodura, Zbyněk Hořák, Radek Vrzal.

LEXIKON vydala
IRiS ELEKTRO s.r.o. v roce 2021, formát A4, 100 stran, 690Kč včetně DPH (cena v srpnu 2021).





 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933