Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: R4M#27: Co je to TESTBED? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 5.09.2017
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

R4M#27: Co je to TESTBED?


R4M#27: Co je to TESTBED?
Jak sestavit výrobní provoz čtvrté průmyslové revoluce s co nejméně špatnými pokusy? Sladit kybernetický celek s mnoha vstupně/výstupními moduly není na projekčním prkně snadné. Než nabídnete své zařízení do zahraničí, potřebujete mít jistotu, že bude kompatibilní s dalšími systémy. Jde tedy o určité testovací prostředí, které pomůže odladit nečekané situace dříve než zařízení spustíte v ostrém provozu. Poslechněte si jak tento pojem deklarují čeští odborníci ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 5.09.2017








Výpovědi odborníků si můžete přečíst v textové podobě ...


Vladimír Mařík (www.certicon.cz)
Testbed je experimentální zařízení, ve kterém je určitá množina strojů, transportních zařízení, skladů atd. Lze z něj velmi jednoduše sestavit malou experimentální výrobní linku. Když se to ozkouší, tak se to buď předá do firmy, aby už tam vyráběla nebo se zboří a postaví se pro jinou firmu jiný provoz s využitím komponent jako je inteligentní robot, vozík, soustruh, 3D tiskárna.

Je to sbírka komponentů, ze kterých se jednoduše sestavují experimentální výrobní úseky a lze na nich ověřovat principy komunity, komunikace, interoperability, jestli si navzájem rozumí, komunikace výrobků se strojem a dohadování, který stroj mě vlastně obrobí. Čili všechny principy lze ověřit a my testbed stavíme na ČVUT jako první v Česku, s velkou podporou německých firem, ale ona bude unikátní v tom, že my jí chceme postavit tak, aby se do experimentálních provozů mohly čeští výrobci různých strojů nebo nástrojů připojit a zkusit, jestli s výrobní linkou jsou schopni komunikovat, napojit se na ní. Chceme vytvářet prostor, kde se ověří propojitelnost českých strojů s linkami od mezinárodních výrobců tak, aby to prošlo lépe na export a lépe se to uplatnilo venku.



Zdeněk Havelka (A-21)
V informatice se to používá na testování softwarových modelů. Je to platforma na exaktní testování za přesně specifikovaných podmínek tak, aby to dávalo nějaké výstupy. Při zatížení zařízení může být například fyzikální testbed, automobilových komponent.



Otto Havle (www.fccps.cz)
V Průmyslu 4.0 se předpokládá, že firma bude existovat i ve virtuálním prostoru, ve kterém se budou dělat experimenty, ve kterých se bude modelovat budoucí výroba. Teď je otázka, do jaké hloubky model půjde. I obrazovka je určitým modelem výroby. Čím níž to bude, tím podle mě bude větší problém s kalibrací modelu na reálnou skutečnost. My děláme strojové vidění, robotiku a dneska je ještě velký problém zkalibrovat robota tak, aby se choval stejně jako ve virtuálním prostoru. Takže jestli to má jít až do výrobních operací, tak to zatím nebude nijak jednoduché.





SLEDUJTE TECHNOLOGICKÝ
VIDEOSERIÁL
www.R4M.cz
a buďte v obraze!

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.