Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 49
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pardubický výrobce datových rozvaděčů má také ve své nabídce různá provedené kabelových žlabů. Pokud máte do projektu převážně IT systémy, lze uvažovat nad jediným dodavatelem datových skříní i kabelových tras. Tento výrobce patrně nemdisponuje ...

ABB EPJ: Schuko systém v České republice?


Document Actions
schuko_w_p.jpg
Ještě k používání domovních zásuvek s postranními ochrannými kontakty v České republice. Mnozí lidé se domnívají, že domovní vidlice a zásuvky jsou označovány grafickou značkou shody s evropskými normami a nařízeními CE, ale to je právě hrubý omyl.....
Josef Kunc, ze dne: 3.09.2004
reklama

Již mnohokrát byl diskutován problém možnosti či nemožnosti využití zásuvek a vidlic pro domovní a podobné účely s postranními ochrannými kontakty (zkráceně Schuko – německé zkratkové slovo ze Schutzkontakt). Než se pozastavím nad důvody, proč nelze tento systém využívat v ČR, zmíním se stručně o historii chráněných domovních zásuvek a vidlic v naší části Evropy.

Na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, tedy v době začátku bouřlivého rozvoje využívání stále nových elektrických spotřebičů a také v souvislosti s trendy ve zvyšování bezpečnosti elektrických instalací, bylo nutné přejít z do té doby nechráněných elektrických rozvodů na chráněné, tedy se samostatnými ochrannými vodiči. S tím souvisela i změna v koncepci domovních zásuvek a vidlic.

Prakticky v celé kontinentální Evropě byl používán původní nechráněný zásuvkový systém, zkonstruovaný T. A. Edisonem, tedy s roztečí kolíků na vidlici 19 mm, s délkou kolíků rovněž 19 mm. Ve zmíněné době byly v Evropě rozpracovány dva hlavní chráněné podsystémy tohoto Edisonova řešení: v Německu s postranními ochrannými kontakty a ve Francii s ochranným kolíkem na zásuvce. Důvody pro výběr vhodného řešení ponechme stranou, ale v roce 1933 bylo v tehdejším Československu (a následně i v Polsku) normalizováno francouzské řešení, převzaté tehdy podle belgické normy. A zde musím poznamenat, že na území protektorátu Čechy a Morava ani po dobu okupace nebyly zaznamenány viditelné snahy o změnu zásuvkového systému na systém německý – technické a předpisové normy byly v plné pravomoci tehdejšího elektrotechnického svazu ESČ.

Vraťme se nyní do doby nedávno minulé a do současnosti. Se zrušením závaznosti technických norem z hlediska zákona o technické normalizaci se poprvé objevily snahy o umožnění využití zásuvek s postranními ochrannými kontakty v tuzemských elektrických instalacích. Technická normalizační komise č. 22 pro elektrotechnické předpisy tehdy zdůvodnila nemožnost jejich využití nejen odvolávkami na platné normy a nové zákony, zabezpečující jejich používání, ale současně poukázala na nebezpečnou slučitelnost obou evropských podsystémů.

Nová vlna zájmu o „Schuko“ systém nastala po vstupu ČR do Evropských společenství.

Mnozí lidé se domnívají, že domovní vidlice a zásuvky jsou označovány grafickou značkou shody s evropskými normami a nařízeními CE, ale to je právě hrubý omyl.

Z nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí (a navazujícím na zákony č. 22/1997 Sb., 71/2000 Sb. a 205/2002 Sb. o technických požadavcích na výrobky), jednoznačně vyplývá, že domovní zásuvky a vidlice nemohou být posuzovány pravidly pro shodu – viz b. 5 přílohy č. 1 k tomuto nařízení. To je samozřejmě proto, že v jednotlivých členských zemích platí různé národní normy na zásuvky a vidlice. Tato direktiva ES není vůbec nikterak nová – Směrnice Rady 73/23/EHS z 19. 2. 1973 o harmonizaci právních předpisů členských států, týkajících se elektrických zařízení určených pro užívání v určitých mezích napětí. Příloha II této direktivy zakazuje značení domovních vidlic a zásuvek značkou pro shodu (tedy značkou CE), protože na ně stále chybí společná evropská norma!

Znamená to tedy, že i po vstupu ČR do ES celá tato skupina výrobků podléhá schvalování národními zkušebnami.

V naší zemi to znamená nutnost označování grafickou značkou ESČ – samozřejmě po jejím přidělení státní zkušebnou EZÚ Praha.
Dokud tedy nebude vytvořen společný evropský systém domovních zásuvek a vidlic, nelze počítat s jakoukoli změnou v našich instalacích, která by mohla mít za následek snížení bezpečnosti.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Reportáž se fokusuje na vypínače a zásuvky lumina výrobce HAGER. Uvidíte a uslyšíte detaily konstrukce této řady, ale co je hodně zajímavé? Všichni dobře známe proces výběrů domovních doplňků. Části domu vozíme v autě, abychom v různých stavebních supermarketech zkoušeli jednotlivé kusy vedle sebe, zda se k sobě hodí. Je tomu tak i u vypínačů a zásuvek. Popravdě, jak jinak? Možná ještě lze vystřihnout obrázky z katalogu a ty srovnávat v interiéru. Nebo? Existuje jiná možnost? Lze si vypůjčit celý kufr, design vyzkoušet ve svém prostředí a prodiskutovat to se svými nejbližšími. Co vše lze takto získat a kde, popisuje tento článek ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Novinka společnosti SEZ - bezšroubová řada LEADER PLUS - byla vůbec poprvé představena letos na veletrhu ELOSYS. Tato produktová řada přináší atributy moderního řešení, vycházejícího z požadavkům uživatelů i trhu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933