Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 23.03.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní?


PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní?
Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 Sbírky (respektive Nařízením vlády) u školení a přezkušování bezpečnosti práce na elektrických zařízeních vše změní? V čem bude nový předpis ke školení a přezkušování bezpečnosti práce na elektrických zařízeních odlišný od předchozí vyhlášky 50/78 Sbírky? Budeme se muset učit něco jiného? Bude to administrativně jinak? Radek Roušar říká: "Rád bych všechny uklidnil. Nové nařízení vlády, které se bude zabývat odbornou způsobilosti v elektrotechnice, bude v mnoha věcech vycházet z toho, jak byla postavena vyhláška 50. Nicméně pár změn tam samozřejmě je".
Tým portálu Elektrika, ze dne: 23.03.2022







Přepis mluveného slova ...


Radek Roušar, Elektrotechnický Svaz Český (ESČ)
Tato otázka je velmi složitá a hlavně velmi důležitá. Je totiž okolo ní v tuto chvíli ve veřejném prostoru řada mýtů a polopravd. Dovolím si až tvrdit, že i nesmyslů. Mnoho z nás již jistě slyšelo (od zaručených informací), že nově bude možné vyhlášku 50 v podstatě složit pouze před komisí Technické inspekce České republiky. Rád bych všechny uklidnil. Toto není pravda. Nové nařízení vlády, které se bude zabývat odbornou způsobilosti v elektrotechnice, bude v mnoha věcech vycházet z toho, jak byla postavena vyhláška 50. Nicméně pár změn tam samozřejmě je.

Například dojde ke snížení stupňů odborné snížení počtu stupňů odborné způsobilosti v elektrotechnice. Bude osoba školená, což bude osoba která je proškolená o rizicích, v rámci školení BOZP bude existovat osoba poučená bude existovat osoba, která se podle dané legislativy bude nazývat elektrotechnik, pak vedoucí elektrotechnik a revizní technik.

Vezmu-li tyto stupně odborné způsobilosti, tak jediný stupeň, který bude podléhat zkoušce před technickou inspekci České republiky je právě revizní technik. Tak jak je tomu v současnosti. Všechny ostatní stupně budou moci zaměstnavatelé nebo podnikatelé zajistit buďto prostřednictvím své komise nebo externí komise u nějakého odborného spolku, školící agentury nebo firmy, která se na toto školení bude specializovat.

Změnou ovšem je, že pro stupeň elektrotechnik a pro stupeň vedoucí elektrotechnik, bude platit, že v té tříčlenné komisi musí být předsedou vždy revizní technik. V podstatě nová legislativa chce klást mnohem větší důraz na odbornost zkušební komise a jediná šance jak toho dosáhnout a neřešit to prostřednictvím nějakých autorizovaných a certifikovaných osob a nechat možnost to zkoušet i nadále zaměstnavatele, podnikatele je, stanovit, že v čele té komise bude někdo, kdo bude prozkoušen státem a své znalosti v rámci zkoušky prokáže. To znamená, bude plně odborně nadám tomu, aby řádně školení a následné přezkoušení provedl. To je ta hlavní procesní změna, která nastane.

Další změnou, která nastane je, že do systému budou vpuštěny i profesní kvalifikace. Co to ta profesní kvalifikace je? Profesní kvalifikace je dána zákonem o uznávání dalších výsledku vzdělávání a je to profesní zkouška, kterou se teoretickou a praktickou částí prokazuje, že daný člověk zná a má vědomosti v dané oblasti konkrétní profesní zkoušky. A to bez ohledu na to, kde ty znalosti a zkušenosti nabral. Není tedy požadavek na to, že ten člověk musí sedět x let ve škole. Pokud se to naučí od někoho, někde a prokáže, že to umí, tak v tu chvíli může složit tu zkoušku z profesních kvalifikace.

Neznamená to, že tady začne běhat po republice 10000 "kuchařů", kteří zrovna nemají práci a budou tahat dráty, zapojovat všechno možné.

1.) Takové osoby budou moci konat pouze v rozsahu té konkrétní profesní kvalifikace.
2.) Budou moci konat pouze tam, kde osoba odpovědná za elektrické zařízení v rámci posouzení rizik stanoví, že pro danou firmu, pro daný subjekt mohou danou činnost vykonávat osoby z profesních kvalifikací.

Je to tedy vždy na odpovědnosti daného podnikatele, respektive daného subjektu, který takové osoby bude zaměstnávat, aby jim vytvořil podmínky a zajistil i třeba to, že nad sebou budou mít nějakého elektrikáře který bude dohlížet nad jejich prací. Jsme prostě někde jinde, než jsme byli. Dnes už nemáme ony velké výrobní fabriky nebo samozřejmě máme ale netvoří většinu našeho hospodářství. Máme tu různé menší subjekty které dělají specializované věci a ty profesní kvalifikace jsou určeny především pro nábytkáře. Ti potřebuji čas od času do obývacích stěn zapojit nějaké osvětlení, zásuvku nebo něco podobného. Doposud si na to museli zvát minimálně vyučeného elektrikaře s paragrafem 6.

Dnes budou moci prokázat, před zkušební komisí, že to umí, že znají které se toho týkají a jenom pro účely své vlastní firmy to budou moci vykonávat.

Nehledejte v tom nějakou revoluci nebo něco podobného. Domnívám se, že to bude spíše okrajová záležitost.

Dalším takovým příkladem využití profesní kvalifikace je otázka elektromobility. Vezměte si, že dnes podíl elektroaut významným způsobem rosteme. Ty jezdí do stejných servisu jako auta se spalovacími motory a někdo je musí servisovat. Ti, co je servisují dnes jsou většinou automechanici jestli nemají elektrotechnické vzdělání. Elektrikář v servisech nejsou. To znamená ten daný servis bude muset zajistit důkladné proškolení a zaškolení takových pracovníků, kteří si složí profesní zkoušku. Kromě toho, že budou pracovat na mechanických částech, budou moci například dělat základní úkony na elektromotorech.

Ještě zmíním jednu změnu. Není tak zásadní ale z hlediska terminologického bude jistě důležitá. Doposud jsme byli zvyklí, že na odbornou způsobilost v elektrotechnice se vydávají osvědčení podle vyhlášky 50. S novou legislativou bude platit, že osvědčení vydává pouze Technická inspekce České republiky na ty zkoušky, které ona provádí. V elektrotechnice výhradně pro revizní techniky. Dokument který bude vydáván podle nové legislativy se s největší pravděpodobností bude jmenovat "Doklad o odborné způsobilosti v elektrotechnice".

Nicméně závěrem bych rád zdůraznil to že stále mluvím pouze o návrzích, které nebyly vládou zatím finálně přijaty. Nařízení o odborné způsobilosti v elektrotechnice leží už téměř osm měsíců na (MPSV) Ministerstvu práce a sociálních věcí a stále nebylo postoupeno do vnějšího připomínkového řízení a následně vládě. Je nutno k tomu, abychom dělali finální závěry nutno počkat až ho vydá vláda a obávám se, že to bude těsně ppřed červencem někdy v květnu, v červnu tohoto roku.

Zákon 250/2021Sb. stáhnete zde!
Původní vyhlášku 50/1978Sb. stáhnete zde!
Činnost Elektrotechnického svazu Českého (ESČ) sledujte zde!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.