Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: První testbed v Česku je v Praze na ČVUT (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.09.2017
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

První testbed v Česku je v Praze na ČVUT


První testbed v Česku je v Praze na ČVUT
Stále slýcháváte názor, že Průmysl 4.0 je pouze nafouklá marketingová bublina, kterou nikdo nikdy neviděl? Víte, jak se budou v novém digitálním věku vyvíjet a vyrábět nové stroje a systémy? Než stroj skutečně v dílně vyrobíte, otestujete ho zda bude funkční jak byste potřebovali. Zdá se vám, že není dodržena časová souslednost? Měl by být vyroben nejdříve prototyp a pak jej testovat? Ano, prototyp bude, ale virtuální a ten se také virtuálně otestuje. Byli jsme u otvírání nového testbedu za 1,4 miliardy Kč v Praze ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 25.09.2017


V nové informační době se zkracují všechny úsečky produktu. Vývojová, zkušební, výrobní i úsečka životnosti. Jak dobře víme, všechno je spojeno se vším. Koncový spotřebitel žádá neustálé novinky, výrobce potřebuje zachovat co nejvyšší kvalitu při co nejnižších nákladech, investor chce vyrobit pouze množství, které se skutečně prodá, obchodník má zájem na co nejvyšší marži. Pokud na automatizovaných linkách při výrobě šlo doposud o přesnost, pak v případě principů Průmyslu 4.0 hovořme raději o vyšším stupni přesnosti a garancí. Uvedení takové adaptivní výrobní linky do provozu, zvláště pokud se skládá ze systémů více výrobců, přímo volá po virtuálním testování. Proto tento testbed!



Všechny tyto obchodní aspekty tu vždy byly, pouze při vyloučení rozhodovacích procesů člověka a nahrazení algoritmy strojů, je vše rychlejší. Proto jsou vize národní iniciativy Průmysl 4.0 zcela logické a zasvěcenými očekávané.

Za účelem testování nových systémů ať již výrobních linek nebo komunikačních subsystémů, bylo v Praze 6, nové budově ČVUT, otevřeno výzkumné a experimentální prostředí pod názvem Testbed pro Průmysl 4.0. Každý, kdo vyrábí zařízení, dodává software nebo nabízí své obchodní nebo výrobní kapacity se zajímá o to, aby mělo nové zařízení na trhu deklarovanou funkčnost, bylo kompatibilní a bylo tak schopné kolaborace s dalšími podnikajícími subjekty. V testbedu CIIRC ČVUT lze simulovat reálný provoz a odladit plánované i neplánované kritické procesy.

Představme si univerzální výrobní linku pro různé druhy výroby. Tvoří ji dopravník Montrac s manipulačními roboty KUKA řízenými systémem Sinumerik. Celá technologie Testbedu je kontrolovaná řídicím systémem Siemens Simatic. Použitím Tesbedu lze dosáhnout zjištění skutečné efektivity všech procesů při provozu výroby a vyladit jednotlivé operace pomocí sběru informací. Ty se sbírají a ukládají z instalovaných senzorů do cloudu a okamžitě vyhodnocují.   



Jak bylo vysloveno, toto zařízení má pomoci malým a středním firmám při vývoji nových produktů. Pokud se podíváme, které silné značky za tímto projektem stojí, zjistíme, že jde o známé evropské technologické lídry. Nyní naši kameru bude zajímat další vývoj a využití tohoto prostředí. Jaké subjekty testbedu využijí? 



SLEDUJTE TECHNOLOGICKÝ
VIDEOSERIÁL
www.R4M.cz
a buďte v obraze!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.