Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...

PRUŠÁNKY 2007: Nová norma hromosvodů je pouze účelné lobby výrobců!


Document Actions
PRUŠÁNKY 2007: Nová norma hromosvodů je pouze účelné lobby výrobců!
... pokud mohl před projektovat, montovat a revidovat zařízení na ochranu před bleskem kdokoliv, pak po listopadu to už nebude dělat nikdo ... pronesl na elektrotechnickém dnu Jaroslav Miklík.
Miroslav Minařík, ze dne: 22.05.2007
reklama

Jaroslav Miklík, známý elektrotechnik Vysočiny, činný v HK, UE ČR a cechmistr ve Žďáru nad Sázavou byl pozván Karlem Sovákem (cech Hodonín) 17.5.2007 k přednášce o nové normě o hromosvodech.  Na posledním odborném dnu cechu Břeclavi, pouze několik dnů zpět přednášel na toto téma Jiří Kutáč, ale zde v Prušánkách někdo jiný a zcela jiným pohledem.

Krátce po svém zahájení slova Jaroslava Miklíka jasně dala najevo stanovisko vůči této nové normě. Jaroslav Miklík zde nepřednášel jako tvůrce normy (teoretik, lpící více, či méně doložených pravděpodobnostech) nebo jako obchodník (distributor, jehož názor nemůže být jiný, než v souladu s pracovní smlouvou). Vystupoval zde jako elektrotechnik, resp. spotřebitel nové normy.

V poslední době si můžeme vzpomenout na kritiku překladu ČSN EN 50110-1 Jaroslavem Melenem. Slova Jaroslava Miklíka nebyla však kritikou nepřesného překladu ale samotného přijetí tohoto dokumentu.

Základní připomínky:

  • Jedná se pouze o lobbing výrobců
  • Žádná ochrana před bleskem, po skončení účinnosti staré ČSN 34 1390 nevyhoví novým podmínkám
  • Každá ochrana před bleskem bude 3-5-10. dražší, než dnes
  • Absence statistiky úderů blesku a škod na území České republiky

Sám jsem s napětím vyčkával, zda se najde někdo vyvracející alespoň jeden bod ze čtyřech předložených. V následující přednášce Oldřicha Vyroubala, inspektora OIP Brno, byla spíše tvrzení potvrzena.

Závěrečnou tečku nové normě ČSN EN 62 305 dal posluchač, který se postavil a přednesl svou vlastní zkušenost, kterou získal při pokusu o projekt, dle tohoto nového předpisu.

Předložené argumenty byly natolik přesvědčující, že nikdo nepochyboval o nesprávném postupu při akceptaci tohoto dokumentu a pohlíží na tuto technickou normu spíše jako na účelové lobby, než souhrn praktických zkušeností..

Poslechněte si část přednášky zde ...


Poslechněte si však několik doplňujících dotazů, které  pouze dokreslují celou složitost problematiky...

Statistiky bouřkových událostí, úderů blesku a následných škod jsou například v Německu pečlivě monitorována především pojišťovnami. U nás takové informace k dispozici nejsou?
JM: Ne, statistika škod od úderu blesku neexistuje, pokud je, není průkazná!

Vím o některých on-line webových informací o bouřkách a intenzitách energetických výbojů, přes to nám nejsou známy ohrožená místa?
JM: Bouřkové oblasti byly zmíněny ve staré normě ... není to nyní statisticky doloženo ...

Rozsáhlý pozemek s více objekty. Kterému z objektů dáte vyšší prioritu a ochráníte jej hromosvodem?
JM: Především u objektů, kde se vyskytují např. imobilní lidé ... také záleží na hodnotách a druhu materiálů v konkrétní budově ...

Z vaší přednášky vyplynulo, že pokud se našla v minulosti skulinka pro instalaci aktivních hromosvodů, tak s novou normou již ne. Kdo v minulosti uděloval tedy uděloval povolení?
JM: U nás tyto vyjímky udělovalo ITI a STÚ, instituce, které k tomu neměly oprávnění ... aktivní hromosvody jsou legálně ve Francii ...

Tolik z mých poznámek projevu žďárského cechmistra Jaroslava Miklíka k elektrotechnikům v Prušánkách. Pohled Jaroslava Miklíka je uceleným shrnutím fragmentů, které často slýchávám v různých rozhovorech. Doposud se však nikdo neodhodlal k takové přímé prezentaci svého názoru ...

... pokud máte svou poznámku k uvedené normě, či názoru Jaroslava Miklíka, využijte níže uvedené diskuse!

 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 19)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Těsně před konáním AMPERu 2011 jsme se s kamerou zastavili pozdravit zakladatele a členy Žďárského elektrotechnického cechu. Toto slavnostní setkání se uskutečnilo na ranči dvou elektrotechniků Jana Štefáčka a Luboše Pajla v Hamrech u Žďáru. Průvodní slovo měl samozřejmě cechmistr Jaroslav Miklík, který poukázal na osobnosti a pamětníky, kteří nám k tomuto výročí řekli několik slov na kameru. Více sledujte v tomto videoklipu ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933