Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Provoz prozatímních silnoproudých zařízení na staveništích (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.06.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Provoz prozatímních silnoproudých zařízení na staveništích


Provoz prozatímních silnoproudých zařízení na staveništích
V kterých technických normách jsou uvedeny požadavky pro prozatimní elektrická zařízení na staveništích a stavbách? V kterých typech objektů se elektrická zařízení za prozatímní nepovažují? Jinak všechny ostatní objekty a pracoviště na staveništi mají odpovídat požadavkům ČSN 33 2000-7-704 ed. 2 pro prozatímní elektrická zařízení na staveništích a demolicích. Pro silnoproudá prozatímní elektrická zařízení je stanoven požadavek pravidelného dohledu pověřeným pracov­níkem s potřebnou ...
Autorský článek, ze dne: 3.06.2021



Pro prozatímní elektrická zařízení na staveništích a stavbách jsou požadavky uvedeny v platných elektrotechnic­kých normách a předpisech a především v ČSN 33 2000-7-704 ed. 2. Jedním ze základních bezpečnostních požadavků je, že elektrická zařízení staveniště nesmí být přístupná veřej­nosti. Řešením je u zařízení nn označení předepsanou výstražnou tabulkou ze všech stran možného přístupu. Pokud je zařízení uzavřeno a označeno a rovněž označeno výstražnou tabulkou, považuje se taková ochrana za vyhovující. U zařízení vn je vyžadováno jejich uzavření a označení výstražnou tabulkou jako v předchozím případě.

V úvodu normy pro prozatimní elektrická zařízení je uveden rozsah platnosti, ze kterého vyplývá, že v hlavních staveništních objektech se elektrická zařízení nepovažují za prozatímní a musí být prove­dena podle platných ČSN.

Norma uvádí jako hlavní objekty:
  • a) objekty sloužící jako pracoviště pro větší počet osob, jako jsou dílny apod.,
  • b) objekty obsahující důležitá a výrobní zařízení, jako jsou drtírny, betonárky, kompreso­rovny, výrobny panelů apod.,
  • c) objekty sloužící ke skladování drahého materiálu nebo velkého množství materiálu,
  • d) elektrické provozovny,
  • e) elektrická zařízení v sociálních zařízeních, jako jsou ubytovny, kanceláře, jídelny, umý­várny apod.

Všechny ostatní objekty a pracoviště na staveništi mají odpovídat požadavkům ČSN 33 2000-7-704 ed. 2 pro prozatímní elektrická zařízení na staveništích a demolicích.



Pro silnoproudá prozatímní elektrická zařízení je stanoven požadavek pravidelného dohledu pověřeným pracov­níkem s potřebnou odbornou  působilostí. Pravidelný dohled by měl zahrnovat pečlivou kontrolu celého prozatímního elektrického zařízení v době provozu a zajištění oprav a okamžité odstranění zjištěných závad, jak nakonec vyplývá z řady předpisů. Termíny kontrol ajejich počet by měl vycházet z místních provozních podmínek a musí je stanovit provozovatel. Mělo by se tak stát před uvedením prozatimního elektrického zařízení do provozu, a to v prokazatelné podobě např. místního provozního bezpeč­nostního předpisu nebo jinou odpovídající formou.
Zbyněk Urban

Související literaturu hledejte zde!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.