Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)


Document Actions
Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
Právě vyšla jediná komplexní kniha o problematice proudových chráničů. Napsal ji František Štěpán, odborník, ke kterému směřuje nejvíce odkazů na odborná vysvětlení. Tato publikace je k dostání v klasické technickém papírovém vydání a pro uživatele elektronických čteček také jako e-book. Co vše tato kniha obsahuje, se dozvíte v této krátké recenzi.
Miroslav Minařík, ze dne: 19.11.2015

Proudové chrániče zcela změnily pohled na bezpečný rozvod elektrické energie. Dovolím si tvrdit, že do příchodu proudových chráničů byl elektrikář "pan někdo". S nasazením proudových chráničů rapidně klesl počet úrazů a škod a spotřebitelé již nevidí ve třech drátech žádné nebezpečí. Přestože proudové chrániče používáme již několik desetiletí, jejich princip a související technické okolnosti stále neparkují v hlavách těch, u kterých by měly.Odborné nakladatelství IN-EL vydává třetí aktualizovaný titul autora Františka Štěpána Proudové chrániče. Pohledem na stav českého knižního trhu lze tuto publikaci označit za jedinou učebnici o této problematice. V redakční knihovně máme mnoho učebních textů, ovšem žádný se proudovým chráničům nevěnuje do takové hloubky.

Pro větší náhled klikněte!

Kolik typů proudových chráničů existuje? Běžný elektrotechnik bezpečně ví o modulovém provedení do rozvaděče s vybavovacím proudem 30mA nebo 100mA. František Štěpán podrobně popisuje i další typy a konstrukce, se kterými se můžete v oboru setkat. Dozvíte se například, co je to princip třístupňové ochrany v síti TN nebo kolikátá ochranná hladina se označuje jako doplňková proudovým chráničem.


Pokud hledáte informace typu: "ochrana před plazivými proudy, či proti sériovému oblouku", pak i ty zde naleznete. Revizní technici zaostří na část věnovanou měření proudových chráničů. A živnostník nepřehlédne pasáž o zapojení a koordinaci se svodiči přepětí. A snad všechny zaujme část o nežádoucím vypínání proudových chráničů, kde je zmínka i o častých chybách v zapojení. Celý obsah naleznete zde.

Najdete tu odpovědi na většinu otázek, které se opakovaně objevují v našem diskusním fóru.  Někomu postačí podívat se do normy, někomu do učebnice, jiný volí konkrétní dotazy v iiSEL.com na Michala Kříže, přičemž v této knize je vše stručně, jasně a výstižně.


Komu knihu doporučit?
Začal bych u studentů, i když jejich zájem bývá velice povrchní a dočasný. Následují všichni budoucí revizní technici a samozřejmě skupina elektrotechniků, kteří se za elektrotechniky opravdu chtějí považovat.

Kde knihu pořídit
Knihu je možné samozřejmě koupit v papírovém provedení (zde), které je ale v dnešní době na ústupu. Technické publikace se i ve světě kupují jako e-booky. Tato forma má své nesporné výhody. Máte ji stále sebou - ať již v tabletu, či laptopu. Pro ty, kteří mají předplatné elektronických knih u IN-EL stačí kliknout zde.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
IN-EL, spol. s r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Další digitalizovaná kniha je k dispozici! Tentokrát o vedení mezi budovami. Dozvíme se o projektové dokumentaci sítí, druzích vedení nízkého napětí, jak se taková vedení staví a pak provozují, jaké všechny prvky venkovní sítě obsahují, podrobnosti o uzemňování vedení, co vše se na venkovních vedení měří, ale také jak se třeba demontují. Odborníky, kteří ví, jak se to dělá dnes, obvykle zajímá, jak se to dělalo kdysi. Samozřejmě pro pamětníky bude publikace "nošením dříví do lesa". Ovšem pro mladší ...
Tradiční vydavatelství elektrotechnické literatury převedlo do e-booku další starou publikaci. Tentokrát zaměřená na venkovní vedení vysokého napětí. Kdo má v plánu se seznámit s touto odbornou vrstvou informací, pak se z knihy dozví hodně podrobností o druzích, provozování, plánování, stavbě, montáži, ale také o typických prvcích, jako jsou odpojovače, odpínače, sloupy, stožáry, montáž vn vodičů, uzemňování, demontážích ... Tato publikace je jedinečnou už proto, že na podobná témata se nepořádají kurzy tak často jako na problematiku rozvodů v budovách ...
V době vydání této publikace málokdo mohl tušit, jak budeme závislí na bateriích za více než dvě desetiletí. Mobilních zařízení a přístrojů je díky rozvíjení myšlenky Průmyslu 4.0 a její podmnožiny Internetu věcí násobně více. Tato, po čtvrt století, aktualizovaná kniha je malým informačním skvostem. Vypovídá totiž o problematice akumulace energie v akumulátorech a bateriích komplexně. Samozřejmě lze jednotlivé informace dohledat i jinými cestami, ovšem podobný rozcestním bychom patrně těžko hledali. Na obsah a slovo vydavatele se podívejte zde!
Odborné vydavatelství IN-EL, jehož publikace jsou nejrozšířenější po celém Česku i Slovensku, letos začalo digitalizovat své staré, z počátků IN-EL vydávané elektrotechnické tituly. Proč se staré knihy digitalizují, když jsou již "staré"? Jsou dnes knihy potřebné, pokud máme přehršel technických norem? Takové a podobné úvahy slyšíme stále. Jak to tedy je ve skutečnosti? Digitalizuje se vše? Podívejme se, co vše prozradil Jan Lojkásek, muž, který stojí za celou historií známých červených příruček ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933