Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Projektování elektrotechnického díla s ohledem na Stavební zákon č. 183/2006 Sb. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 7.02.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Projektování elektrotechnického díla s ohledem na Stavební zákon č. 183/2006 Sb.


Projektování elektrotechnického díla s ohledem na Stavební zákon č. 183/2006 Sb.
Které nejčastěji se vyskytující činnosti na zařízeních elektrizační soustavy nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu? Projektovat znamená vytýčit směr instalace pro mnoho následných profesí. Ty se budou následně řídit právě vaším návrhem. A víte jak je to s dokumentací skutečného provedení stavby? Podrobný soupis podmínek ze Stavebního zákona č. 183/2006 Sb. naleznete v tomto článku.
Karel Dvořáček, ze dne: 7.02.2014



V souvislosti s ustanovením SZ, části čtvrté, hlavě 1., dílu 1, § 103 odstavce 1), písmena b) v bodu 4. lze uvést tyto nejčastěji se vyskytující činnosti na zařízení elektrizační soustavy, které stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují.

Zařízení pro přenos a přímá vedení – (například vedení vysokého a velmi vysokého vedení)

Toto vychází z podrobného rozboru, který byl před změnou zpracován pro potřeby MMR:

V souvislosti s ustanovením SZ, části čtvrté, hlavě 1., dílu 1., § 103 odstavce 1), písmena b) v bodu 4. a výše uvedeného rozboru v kapitole 2. a 3. lze uvést tyto nejčastěji se vyskytující činnosti na zařízení elektrizační soustavy, které stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují:


Další stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení dle § 103 stavebního zákona.

Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují:
a) budovy, a to
          1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25m2 zastavěné plochy a do 5m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů;
          2. stavby pro zemědělství o jednom nadzemním podlaží do 70m2 zastavěné plochy a do 5m výšky, nepodsklepené, s výjimkou staveb pro ustájení zvířat, pro chovatelství a zemědělských staveb, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek (např. seníky, sušičky, sklady hořlavých kapalin, sklady chemických hnojiv);
          3. stavby pro plnění funkcí lesa do 70m2 zastavěné plochy a do 5m výšky, bez podsklepení;
          4. stavby pro chovatelství o jednom nadzemním podlaží o zastavěné ploše do 16m2 a do 5m výšky;
          5. zimní zahrady o jednom nadzemním podlaží a skleníky do 40m2 zastavěné plochy a do 5m výšky;
          6. přístřešky o jednom nadzemním podlaží, které slouží veřejné dopravě, a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40m2 zastavěné plochy a do 4m výšky; Stavby uvedené v bodech 4 až 6 mohou mít jedno podzemní podlaží,

b) technická infrastruktura a doprovodná technická zařízení pro rozvod vody, energií, tepla, pro zajištění služeb elektronických komunikací, pro odvádění odpadních a dešťových vod a větrání, a to
          1. nadzemní a podzemní komunikační vedení sítí elektronických komunikací, včetně jejich opěrných a vytyčovacích bodů, a telefonní budky, včetně přípojných komunikačních vedení veřejné komunikační sítě a přípojných energetických vedení, zejména pro veřejné telefonní automaty a jejich stavební úpravy. 

Dále nevyžadují ohlášení ani stavební povolení:
1) vedení technického zařízení uvnitř budov a jejich stavební úpravy;
2) povrchová zařízení pro rozvod nebo odvod vody na zemědělské půdě nebo na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, nejde-li o vodní díla;
3) zařízení, která jsou součástí nebo příslušenstvím energetické soustavy;
4) stavební úpravy kotelen, pokud se při nich podstatně nemění jejich parametry, topné médium nebo způsob odvodu spalin;
5) topné agregáty, čerpadla a zařízení pro solární ohřev vody;
6) stavební úpravy energetických vedení, vodovodů a kanalizací, pokud se nemění jejich trasa;
7) přípojky vodovodní, kanalizační a energetické v délce do 50m, stožáry, antény a jiná zařízení, a to
          1. konstrukce chmelnic, vinic a sadů;
          2. antény, včetně jejich nosných konstrukcí a souvisejících elektronických komunikačních zařízení do celkové výšky 15m;
          3. sirény, včetně jejich podpěrných konstrukcí a souvisejících zařízení do celkové výšky 1,5m;
          4. signální věže, signály a pyramidy pro zeměměřické účely;
          5. podpěry lanových drah, které nevedou přes veřejné komunikační plochy a slouží pro nákladní dopravu, pro které bylo vydáno rozhodnutí o umístění stavby;
          6. stožáry pro vlajky. 

Větrné elektrárny do výšky 10m nemusí mít stavební povolení, zde stačí ohlášení.


SZ - § 125 - Dokumentace skutečného provedení stavby
(1) Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy dokumentace stavby nebyla vůbec pořízena, nedochovala se nebo není v náležitém stavu, je vlastník stavby povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby. Při změně vlastnictví ke stavbě odevzdá dosavadní vlastník dokumentaci novému vlastníkovi stavby.
(2) Nejsou-li zachovány doklady, z nichž by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k účelu, pro který je svým stavebně technickým uspořádáním vybavena. Jestliže vybavení stavby vyhovuje několika účelům, má se za to, že stavba je určena k účelu, ke kterému se užívá bez závad.
(3) Neplní-li vlastník stavby povinnost podle odstavce 1, stavební úřad mu nařídí, aby pořídil dokumentaci skutečného provedení stavby. Pokud není nezbytná úplná dokumentace skutečného provedení stavby, uloží stavební úřad pouze pořízení zjednodušené dokumentace (pasport stavby), pokud ji stavebník nepořídil sám.
(4) Není-li třeba dokumentaci pořízenou podle odstavce 1 nebo 3 doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad ji ověří a po jednom ověřeném vyhotovení zašle vlastníkovi stavby a obecnímu úřadu, v jehož správním obvodu se stavba nachází, není-li sám stavebním úřadem. To platí i pro dokumentaci skutečného provedení stavby předloženou stavebnímu úřadu spolu s oznámením o užívání stavby podle § 120 odst. 1, popřípadě se žádostí o vydání kolaudačního souhlasu.
(5) Za vlastníka stavby podle odstavců 1, 3 a 4 se považuje společenství vlastníků jednotek podle zvláštního právního předpisu.

Autor: Karel Dvořáček
předseda TNK 22, člen TNK 76 a autorizační komise ČKAIT



Jak se orientujete v projektování s ohledem na Stavební zákon vy?
Podělte se o své zkušenosti v tomto diskusním vlákně!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.