Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

GND#1a: Potenciál, ...

Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 175
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Chystáte se na profesní dráhu projektanta? Chystáte se na zkoušky? Následující šestý díl se zmiňuje o způsobu odborného vytvoření projektu, normách a předpisech, požadavcích na projekt všech účastněných stran, projektech elektroinstalací v objektech ...

Programování systému easy link


Document Actions
Programování systému easy link
Stále více lidí, kteří přemýšlí o rekonstrukci či stavbě domu nebo bytu, uvažuje o přípravě nebo přímo realizaci takzvaného chytrého domu. Mezi mnoha možnostmi, jak vybavit svůj dům tak, aby snesl název „chytrý“, a který by reflektoval moderní požadavky na bydlení v podobě řízení procesů v objektu a především ve zvýšení komfortu, vyčnívá systém easy od společnosti Hager. Stojí na základech celosvětového ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 29.04.2019

Stále více lidí, kteří přemýšlí o rekonstrukci či stavbě domu nebo bytu, uvažuje o přípravě nebo přímo realizaci takzvaného chytrého domu. Mezi mnoha možnostmi, jak vybavit svůj dům tak, aby snesl název „chytrý“, a který by reflektoval moderní požadavky na bydlení v podobě řízení procesů v objektu a především ve zvýšení komfortu, vyčnívá systém easy od společnosti Hager.
Stojí na základech celosvětového formátu KNX, přesto není potřeba k jeho zprovoznění a oživení složitý a drahý software nebo spolupráce s KNX partnerem, ale postačí jednoduchá a bezplatná aplikace Easy tool, případně jen přihlášení se do instalace pomocí webového rozhraní přes konfigurační modul TJA665. Ten je i součástí konfiguračního nástroje TXA100, který vám pomůže s nastavením vazeb a funkcí u Hager KNX systémů quicklink a easy link.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Systém easy link lze programovat intuitivně a jednoduše pomocí aplikace easy tool nainstalované na domácím počítači, notebooku, tabletu nebo v chytrém telefonu. Lze si ji stáhnout z Google Play nebo App Store, z webových stránek hager.cz nebo ji získat na některém ze seminářů pořádaných v rámci Hager Akademie, zaměřených na tyto systémy.
Hlavní výhodou systému easy link je možnost rozšířit aplikaci až do 255 modulů na sběrnici nebo rozšířit tento systém až o 255 dalších bezdrátových modulů, až na celkových 510 produktů. Nejen tím se podstatně odlišuje od konkurenčních řešení. Mezi další nesporné výhody počítáme i velmi snadný export projektu do ETS, včetně všech výhod, které s tím souvisí. A to včetně velmi příznivé ceny, kdy byly vybrány některé zajímavé moduly a vynecháním málo využívaných funkcí bylo docíleno zajímavé cenové hladiny, kde můžeme konkurovat produktům a systémům postaveným na platformě jediné firmy. Navzdory tomu máte k dispozici všechny funkce, které běžně využíváte k řízení světel, žaluzií nebo třeba topení. To vše zvládne nakonfigurovat nejen běžný elektrikář, ale i koncový uživatel, například po jednodenním školení, kde se seznámí se základy easy systému.Jdeme programovat!
Konfigurační server easy připojíme do vnitřní ethernetové sítě, otevřeme aplikaci a programování může začít. Pro ukázku využijeme nejjednodušší možné funkce, např. rozsvícení a zhasnutí svítidla. Dle adres zařízení vypsaných v aplikaci easy tool najdeme příslušný ovladač. Pro rozsvěcení a zhasnutí využijeme dvě tlačítka. Komplet označíme společně s výkonovým prvkem ovládající svítidlo a tlačítkem link spárujeme. Zároveň v systému zadáme, jakou funkci má provádět. Na relé se objeví dvě vazby. Můžeme si také popsat, kde se daný prvek nachází a tím si zrychlit vyhledávání již nalinkovaných zařízení. Takto jednoduše lze nakonfigurovat celý objekt.

Načtení
Pro vytvoření nového projektu aktivujte funkci „Start Discovery“. Tímto krokem vyhledáte všechna zařízení ve vaší elektroinstalaci. Zařízení se načtou a zobrazí v přehledné tabulce s popisy vstupů a výstupů. Software rozlišuje RF produkty a produkty připojené přes sběrnici. Soupis prvků umožní zkontrolovat, zda byla načtena všechna požadovaná zařízení.

Označování
Systém easy hovoří srozumitelným jazykem - bez zkratek a kódů! Začněte tím, že si vytvoříte jednoduchý název pro budovu. Následně pojmenujte jednotlivé místnosti a přiřaďte je k podlažím. Dalším krokem je označení všech produktů KNX s jejich vstupy a výstupy. Jakmile jsou definovány jednotlivé funkce a jejich parametry, vstupy a výstupy se přiřadí k vytvořeným místnostem.

Propojení
Pomocí dotykové obrazovky vyberte požadované vstupy a výstupy. Současně lze vybrat více vstupů a výstupů, které si přejete propojit. Funkce filtru umožňuje rychlé a snadné propojení, např. pro spínání skupin.

Jakmile vyberete kanály, tedy konkrétní vstup a výstup, které chcete propojit, stiskněte symbol (tlačítko) "Link".

Funkce
Poslední krok spočívá ve výběru vhodné funkce. Můžete například zvolit tlačítko pro spínání a vypínání osvětlení – v každém případě máte k dispozici výběr z celé řady funkcí KNX. Jakmile vyberete funkci, automaticky se uloží a lze okamžitě spustit provoz.

Vizualizace
Kdo by nestál o zajímavou vizualizaci, která mu pomáhá ovládat dům přes mobilní telefon, tablet či počítač. Díky serveru Domovea a kliknutím na tlačítko export nahrajete celou instalaci do tohoto zařízení, pomocí kterého se připojíte do svého domu přes internet. Navíc se všechny popisy a naprogramované moduly zobrazí v předpřipravené vizualizaci, pod piktogramy jasně určujícími nastavenou funkci. Samozřejmostí jsou i možné uživatelské změny, například změna pozadí vložením vlastního obrázku, výběrem obrázku (symbolu) světla nebo spínaného vývodu a podobně. Je možné i naprogramovat složitější procesy nebo připravit vazby z meteostanice na žaluzie tak, aby reagovaly na pohyb slunce, vítr nebo déšť.

Přijďte se s naším systémem sami seznámit a objevit mnoho možností, jak snadno a intuitivně lze mít dům pod kontrolou, a to jen po pár kliknutích.

Potřebujete k tomu například notebook a „obětovat“ jeden den základnímu školení easy v pravidelně zveřejňovaných termínech v naše školicícm centru ve Zdibech u Prahy, abyste se stal easy integrátorem nebo koncovým uživatelem, který má pod kontrolou vše, co se v jeho domě děje. To vše pod značkou a s kvalitou KNX Hager, s pověstí kvalitního výrobce a velmi zajímavým a širokým sortimentem produktů, který má za sebou mnohaletou tradici rodinné firmy, s působností v mnoha státech, i daleko za hranicemi Evropy.

Jan Franěk
KNX specialista Hager Electro 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Hager Electro s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Hledáte multifunkční rozvaděč pro všechny aplikace? Hager nabízí inovované stavebnicové rozvaděče univers FW pro zapuštěnou či nástěnnou montáž s nyní ještě větší velikostí a rozšířeným vnitřním vybavením. Navíc s bezšroubovým propojením quickconnect, díky kterému bude instalace rychlejší a bezpečnější. Se stavebnicovými rozvaděči univers FW jste připraveni na všechny požadavky v moderních bytových a komerčních budovách, ať už se jedná o povrchovou, zapuštěnou nebo vestavnou montáž. Pokročilý systém montáže vnitřních stavebnicových dílů (až pro 336 modulů) činí z tohoto rozvaděče ideální základ pro řešení inteligentní instalace.
Pouze vyrábět produkty nestačí. Pokud vybíráme zboží, které se skládá z více prvků a záleží na nás které zvolíme, pak jsou určité znalosti a dovednosti nezbytné k dokončení požadované sestavy. V takových případech přichází vhod softwarový pomocník, kterého připravil HAGER každému, kdo si chce výběr zjednodušit a zpřesnit. V tomto popisu se dozvíte, jak se s aplikací pracuje, jaké jsou na počátku potřebné vstupy a co vše na konci za správná označení za odměnu získáme.
Reportáž se fokusuje na vypínače a zásuvky lumina výrobce HAGER. Uvidíte a uslyšíte detaily konstrukce této řady, ale co je hodně zajímavé? Všichni dobře známe proces výběrů domovních doplňků. Části domu vozíme v autě, abychom v různých stavebních supermarketech zkoušeli jednotlivé kusy vedle sebe, zda se k sobě hodí. Je tomu tak i u vypínačů a zásuvek. Popravdě, jak jinak? Možná ještě lze vystřihnout obrázky z katalogu a ty srovnávat v interiéru. Nebo? Existuje jiná možnost? Lze si vypůjčit celý kufr, design vyzkoušet ve svém prostředí a prodiskutovat to se svými nejbližšími. Co vše lze takto získat a kde, popisuje tento článek ...
Již několik měsíců jsou od HAGERu na trhu tři designové řady vypínačů Lumina. Každá nabízí různé barvy, různé tvary. Z technického pohledu je relevantní kovová základna přístrojů, rozpěrné drápky pro uchycení do krabice, možnost připojení pomocí bezšroubových svorek, až pětinásobné vícerámečky, varianta v krytí IP44. Pokud popsat v čem jsou tyto série úspěšné, pak svou jednoduchostí, kombinacích a samozřejmě dostupných funkcích. Co na Luminu říkají uživatelé se dozvíme v souvisejícím diskusním vlákně. Můj krátký pohled naleznete zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933