POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!
Proč se elektrikářské řemeslo stále povyšuje nad ta ostatní?
Od té doby, co jsem se rozhodl pro obor instalační elektrotechniky v určitých periodách stále slýchávám, že "elektrikáři jsou šlechtou mezi řemesly". Jde o bezdůvodné vychloubání? Nebo co může být příčinou takového tvrzení? Asi bych nepoužil pro označení nutných znalostí, přezkoušení a řemeslnou dovednost výraz "šlechta", ovšem patrně tuším co dávného autora k tomu označení vedlo. Určitě nešlo podobné ostravské výroky "já jsem horník, kdo je víc?". Pro vysvětlení nebylo nic snazšího, než se zeptat těch starších ...
Miroslav Minařík,
ze dne:
27.05.2023
reklama
Z mého pohledu je profese elektrotechnika hodně podceňovaná. Pokud se dobře podíváme na vše, co se po kvalifikovaném elektrotechnikovi požaduje a srovnáme to s jinými řemesly, pak se dostáváme k příčině zmiňovaného tvrzení. Není nic neobvyklého když člověk o jiných profesích nic netuší. Předsudky, neověřené domněnky jsou součástí nás všech. Proto je vhodné některé nejasnosti více přiblížit.
Elektromontér, revizní technik s dlouholetou praxi na různých typech staveb ví své. S takovými znalostmi a vzpomínkami je to podobné i v případě Jana Lojkáska.
--- přepis mluveného slova ---
Honzo, proč se elektrikářské řemeslo stále povyšuje nad ta ostatní?
Montér, elektrikář, to byla šlechta mezi řemeslama. A montér musel umět deset řemesel! Tehdy neexistovaly kabelové žlaby který by si koupili, museli si je vyrobit. Museli si je svařit, nařezat, nastavit, natřít, opatřit povrchovou ochranou a pak teprve namontovat. To samý jako u konstrukce pro zásuvky, vypínače, odpínače a tak dále. To všechno jsme si museli vyrobit sami. To nešlo jako dnes.
Když bylo potřeba vykopat uzemnění, žádný stroj, museli jsme vzít krompáč, lopatu a vykopat prostě drážku.Tak se dělalo úplně všechno. Veřejné osvětlení? Ale to budete muset vykopat základ, zabetonovat rouru, pak tam do toho usadit stožáry nebo sloupy veřejného osvětlení. Dát je do roviny aby řada sloupů byla jako zástup vojáků aby byl vidět pouze ten první a ty ostatní, těch dalších 10 nebo 15 aby ani jeden nevyčuhoval ani do jedné neboo druhé strany.
Pak přijela plošina, v začátcích žebřík a sloup se natíral od vrchu. Pak už začaly být výsuvné plošiny. Ale stejně jsme to museli natřít my. Tak tedy úplně všechno od A až do Z a u některých oborů bylo elektrikařiny dejme tomu jenom 10% nebo ještě míň. Všechno ostatní byla mechanická práce. Zedník, malíř, natěrač, montér ocelových konstrukcí a tak dále ...
Je dnes možné aby existoval univerzální elektrotechnik (typu McGyver)?
Do jisté míry to mohlo existovat v minulosti. V dnešní době je elektrotechnický obor tak široký, že všechny profese nejdou vyjmenovat, natož znalostně obsáhnout. Ovšem nic nového pod sluncem! Už ve staré padesátce se přece psalo o "druhu zařízení a výšce napětí" ...
Dá se takové tvrzení o "šlechtě" paušalizovat?
Určitě ne! Získáním kvalifikace ještě nic o skutečné odbornosti nevypovídá. V minulých dobách se kvalifikace považovala pouze za "kliku ke dveřím". Těmi jste prošli pokud jste měli "klíč" ve formě doporučujících referencí. Ale to je stejné i u ostatních profesí a oborů.
Určitě ne! Získáním kvalifikace ještě nic o skutečné odbornosti nevypovídá. V minulých dobách se kvalifikace považovala pouze za "kliku ke dveřím". Těmi jste prošli pokud jste měli "klíč" ve formě doporučujících referencí. Ale to je stejné i u ostatních profesí a oborů.
Diskusní vlákno na téma:
Kolik řemesel musí dnešní elektrikř skutečně ovládat?
Kolik řemesel musí dnešní elektrikř skutečně ovládat?
Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů z celého portálu Elektrika získáte přihlášením |
TEXT Z OBLASTÍ | SOUVISEJÍCÍ KONTAKT |
---|---|
|
IN-EL, spol. s r. o. Zaslání vizitky Zobrazit záznam v adresáři |