Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Problematika odpojování elektroinstalace bytů při požáru (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.11.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Problematika odpojování elektroinstalace bytů při požáru


Jak se postupuje při vypínání elektrického proudu v bytové výstavbě při zasažení části nebo celého objektu požárem? Kdo může provádět odpojení hlavního domovního vedení od sítě? Jak se správně provádí hašení požáru s ohledem na elektrické zařízení? To se dozvíte v tomto článku.
Karel Dvořáček, ze dne: 25.11.2014




V místnosti objektu bytové či občanské výstavby je nutné vypnout pouze přívod elektrického proudu v postiženém úseku, například v postiženém bytě/bytech, nikoliv přívod napájení zařízení funkčních při požáru. Při pochybnostech o vypnutí ohroženého úseku, pokud není objekt vybaven zařízením funkčním při požáru, je při požáru většího rozsahu doporučeno vypnutí hlavního domovního přívodu.

Při požáru celého objektu je nezbytné vypnout venkovní vedení silového zařízení a napájecí vedení elektronických komunikací v okruhu 30m. Není-li možné elektrický proud vypnout, musí být o této skutečnosti vyrozuměna osoba řídící záchranné práce (velitel zásahu).

Zařízení pro vypínání elektrické energie

Je-li objekt vybaven pro odpojení hlavního domovního vedení od sítě hlavním vypínačem (případně tlačítkem TOTAL STOP, tlačítkem CENTRAL STOP), může vypnutí zajistit osoba pověřená správou objektu nebo osoba pověřená osobou řídící záchranné práce (velitelem jednotky požární ochrany, velitelem zásahu apod.).

Pokud se u objektu pro odpojení hlavního domovního vedení od sítě používá jako zařízení umožňující vypnutí elektrické energie výkonových pojistek v hlavní domovní skříni, pak toto odpojení může zajistit osoba pověřená správou sítě s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací.

Vypínání vedení při požáru a/nebo záplavě v objektu

U objektu bytové či občanské výstavby je nutné vypnout přívod elektrického proudu v postiženém úseku. Při pochybnosti, zda je ohrožený úsek vypnut a při záplavě většího rozsahu se vypne hlavní domovní přívod. Je nutno si uvědomit, že při hasebním zásahu v jednotlivém bytě domu obvykle dojde k prosáknutí vody do sousedních bytů až k možnosti takového rozsahu, že lze mluvit o záplavě.

Postup prací

Při hašení požáru elektrického zařízení je nutno postupovat s důrazem na zajištění ochrany osob před úrazem a minimální poškození elektrického zařízení. Pracovat souvislým (kompaktním) proudem vody do vzdálenosti 30m od elektrického zařízení pod napětím je zakázáno. Požár v místnostech, kde je elektrické zřízení, se může hasit souvislým proudem vody až po vypnutí elektrického proudu.

Více informací k tomuto tématu naleznete v knize Elektrické instalace v dřevostavbách a v provozech pro zpracování dřeva.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.