Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Připojování a napájení staveniště nejen rodinného domu (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 6.02.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Připojování a napájení staveniště nejen rodinného domu


Připojování a napájení staveniště nejen rodinného domu
Napájení stavebních "antoníčků" a provizorních rozvaděčů na novostavbách nebo i starých rekonstruovaných budovách je stále diskutované téma. I přes to, že mnozí pravidla známe, stále se setkáváme s připojeními lidové tvořivosti. Příčinou bývá buď absolutní neznalost souvislostí s připojováním do distribuční sítě nebo následování zaručené rady přítele, který to dělá již dvacet let a ještě si nikdo nestěžoval. A nakonec na staveništi vypínáte hlavní přívod a ono napětí nemizí ... Které technické normy je dobré si připomenout?
Autorský článek, Jiří Macháček, ze dne: 6.02.2022



Většina z nás využívá ČSN online a následující výběr je dobrou pomůckou v orientaci ... vypíchl jsem tuto pasáž proto, že jsem se již několikrát setkal s přípojkami různých zdrojů a nikdo se nad tím nepozastavoval.

Připojení staveniště je nejčastěji z distribuční sítě, kde je třeba respektovat požadav­ky připojovacích podmínek dodavatele energie. Za základní otázky připojení staveniště je třeba považovat způsob a místo připojení, příkon PEZ (prozatimního elektrického zařízení) a jeho případné změny, které je třeba projednat s příslušným provozovatelem distribuční nebo lokální sítě před připojením staveniště. Samotné připojení staveniště obvykle provádí dodavatel energie, provozovatel sítě nebo jejich pracovníci.


Ilustrativní foto Fraja.cz


Stejně jako u všech elektrických instalací a zařízení je třeba před připojením PEZ (prozatimního elektrického zařízení) k dis­tribuční nebo lokální síti provést výchozí revizi podle ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6 ed. 2, případně podle ČSN 62305-3 ed. 2, pokud je PEZ (prozatimní elektrické zařízení) vybaveno ochranou před bleskem. Stejně jako pro ostatní elektrická zařízení platí, že nevyhovující PEZ (prozatimní elektrické zařízení) musí být buď opraveno, nebo nesmí být uvedeno do provozu.

Problematika zdrojů je zmíněna i v ČSN 33 2000-7-704 ed. 2. K úvodním ustanovením normy vtahujícím se ke zdrojům a napájení je doplněna poznámka, že jedno staveniště může být napájeno z několika zdrojů včetně upevněných nebo mobilních zdrojových sou­strojí. Článek 704.313 normy v závěru odkazuje na ČSN 33 2000-5-551 ed. 2:2010 Elek­trické instalace nízkého napětí - Část 55: Výběr a stavba elektrických zařízení - Ostatní zařízení - Článek 551: Nízkonapěťová zdrojová soustrojí.


Ilustrativní foto Fraja.cz


Z hlediska bezpečnosti je u zdro­jových souprav důležitá volba jejich připojení v případech napájení z více než jednoho zdroje. Je třeba řešit, zda v instalaci zdrojové zařízení zajišťuje napájení jako spínaná alter­nativa normálního zásobování, nebo případy, ve kterých může zdrojové zařízení pracovat paralelně s dalším zdrojem včetně veřejné distribuční sítě. Zde ještě doplnění o riziku, které představuje nekontrolované připojení mobilního zdroje na vypnutou instalaci při provádění údržbových prací, opravách nebo jiných činnostech, kdy může dojít k ohrožení pracovníků a úrazu elektrickým proudem.
Zbyněk Urban

Více o prozatimních elektrických zařízeních naleznete v této knize.



TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.