Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Představte si, že míjíte firmu KOPOS každý den a jednoho dne se rozhodnete prozkoumat, co se skrývá za jejími červenými zdmi. Má krátká poznámka je jedné z předních českých výrobních společností elektroinstalačního materiálu. Prohlídku provozů nových ...
  • Než se mé zápisky, knihy, normy, skripta a staré katalogy uklidí na smetiště, ještě se podělím o několik vzpomínek. Když se dnes procházím po velkých stavbách, vše funguje podstatně lépe jako kdysi za nás. Na vše je dnes více času, materiál je ...

Princip Ruhmkorffova induktoru


Document Actions
Standardní článek
Jak bys popsal princip Ruhmkorffova induktoru? Kde se tento princip vyskytuje v dnešní praxi? Pokud pomineme klasický "jiskřící" zvonek, kde jinde? Pátrej v domovní i průmyslové instalaci ...
Věčný student, ze dne: 12.11.2022
reklama


Automatické a rychlé zapínání a vypínání proudu dosáhneme například Ruhmkorffovým induktorem, jehož schéma ­je zde ...


Zakládá se na transformaci přerušovaného stejnosměrného proudu. Wagnerovo kladívko K, které se při­tahuje a odskakuje, přerušuje a zapíná proud I1 odebíraný ze stejnosměrného zdroje B. V sekundárních závitech se indukuje svorkové napětí U2.


Podobný přerušovač (vibrátor) ­zvyšuje napětí ve starších přenosných radiopřijímačích, kde malý zdroj s malým napětím ve spojení s přerušovačem umožňuje získat potřebné vyšší napětí.


Na Fyzwebu jsem se kromě jiného dočetl toto ...
Ruhmkorffův induktor (též Ruhmkorffův transformátor) je zařízení, které ze stejnosměrného proudu generuje proměnné vysokofrekvenční proudy. K transformaci proudu nahoru (na vyšší napětí) je použit transformátor, kde primární cívka má jen několik málo závitů, sekundární cívka jich má mnohonásobně více. Aby však transformátor fungoval, je třeba proměnného proudu (stejnosměrný konstantní proud takto transformovat nelze) - k tomu zde slouží tzv. Wagnerovo kladívko.
Jde vlastně o malý spínač spojený s cívkou: když zařízením teče proud, cívka si přitáhne hlavu spínače a rozpojí tím obvod. Tím ale přestane působit magnetická síla cívky na hlavu spínače a ten (svou vlastní pružností) se opět sepne. Obvodem opět prochází proud, takže civka opět přitáhne hlavu spínače... a tak stále dokola. Wagnerovo kladívko tedy vyrábí ze stejnosměrného proudu jakési pulzy (proměnný proud), které už transformátorem transformovat lze.

Z Aukra ...
Z čeho se může v dnešních zařízeních odvozovat princip Ruhmkorffova induktoru?
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933