Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Princip ochrany oddělením obvodů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 27.06.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Princip ochrany oddělením obvodů


Princip ochrany oddělením obvodů
Připomeňme si dávnou učební látku ochrany oddělením obvodů! Zajistí se tím, že se vytvoří dokonale izolačně oddělený proudový obvod pro jediný (jednotlivý) spotřebič, oddělený galvanicky od obvodu rozvodné soustavy. Tím se vytváří izolovaná soustava, vzniká nezávislost na druhu ochrany vlastní rozvodné sítě, a podstatně se tak zmenšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Zamezí se tím rovněž zavlečení případ­ných nedovolených dotykových napětí z rozvodné sítě na neživé části chráněných zařízení ...
Autorský článek, Vilém Gracias, ze dne: 27.06.2021



Listuji ve staré literatuře, oči se mi zastavují nad částmi, které stále platí ...
Použitím této ochrany dosáhneme ochranu základní jen v bezpeč­ných a nebezpečných prostorách. V prostorách zvlášť nebezpečných musí být ochrana doplněna některou z dalších dovolených dru­hů ochran.


Podmínky pro provedení ochrany jsou následující:
  • ochranu lze použít jen v sítích s provozním napětím do 500V,
  • napětí na sekundární straně ochranného oddělovacího transfor­mátoru nesmí být větší než 380V,
  • použité transformátory, generátory apod. musí mít oddělené obvody, které svým provedením musí vyhovovat požadavkům pří­davné izolace,
  • na jeden zdroj lze připojit jen jeden spotřebič, se jmenovitým proudem nejvíce 16A. Za jediný spotřebič je možné považovat i za­řízení (soubor přístrojů), které mají společné trvale spojené neživé části, které by mohly při poruše dostat napětí pracovního obvodu.

Součástí tohoto souboru mohou být i předměty třídy II. Maximální hodnota 16A může být překročena jen u zvláštních zařízení a jen pokud to čs. normy dovolí,

  • důležitou podmínkou, která musí být splněna v případě, že zdroj je opatřen zásuvkou, je požadavek, aby zásuvka měla vždy ochranný kontakt. Tento ochranný kontakt se však nesmí spojit ani s neživou částí zdroje, ani s jeho primárním nebo sekundárním vinutím nebo jejich středními body. Ochranný kontakt zásuvky se obvykle připojuje na izolovanou svorku, umístěnou v blízkosti zásuvky tak, aby bylo možné v prostorách zvlášť nebezpečných spojit neživé části spotřebiče ochranným vodičem spracovním místem k dosažení zvýšené ochrany. Pohyblivé přívody musí odpovídat požadavkům zvýšené izolace k dosažení zvýšené ochrany. Je dovoleno používat i pohyblivé přívody pevně připojené na obou koncích.
  • Sekundární obvod zdroje, tj. transformátoru nebo generátoru, se nesmí spojovat se zemí nebo s ochrannou soustavou, pokud to ovšem zvláštní předpisy nedovolí,
  • při práci v těsných prostorách a ve vodivém pracovním prostředí (např. v kotli) musí být zdroj (transformátor nebo motorgenerátor) umístěn vždy mimo tyto prostory nebo stanoviště, pokud není jeho síťová část i s přívodem provedena ve zvýšené izolaci.

Jak je patrné z definice, používá se tato ochrana především k vytvo­ření ochrany základní u individuálních spotřebičů a tam, kde použití ostatních druhů ochran je méně vhodné. Převážně se používá ve spo­jení s ručním elektromechanickým nářadím, které je provedeno v izolační třídě I.
Vzpomínka na knihu Práce na elektrických zařízeních z roku 1987 od Jiřího Sajnera


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.