Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Vzpomínka na legendární příchytky SONAP a objevení nových (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.11.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2023 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Vzpomínka na legendární příchytky SONAP a objevení nových


Vzpomínka na legendární příchytky SONAP a objevení nových
Příběh starého elektrikáře, parťáka Elektromontážních závodů, který měl bohaté zkušenosti z prostředí v těžkém průmyslu a na sklonku života se setkal s novodobým elektromateriálem. Honza vzpomínal na své začátky, nástroje a zařízení, s nimiž pracoval, zejména pak na příchytky SONAP. Během jedné soukromé cesty do Německa náhodou objevil třmenové příchytky, které považoval za natolik úžasné, že se místních doptával dál. Příběh naznačuje důležitost mít správné nástroje a materiály ve svém oboru. Mladým elektrikářům doporučuje hledat nejlepší nástroje a učit se od zkušených odborníků ...
Vilém Gracias, ze dne: 17.11.2023Jednoho krásného dne, když jsem potkal Honzu Bl., starého elektrikáře, mistra, parťáka s hlubokými vráskami, které vyprávěly příběhy z jeho dlouholeté kariéry v těžkém průmyslu nejen ve Vítkovicích. Honza mi vyprávěl o svých začátcích, když jako elektrikář montoval rozvodná zařízení v různých provozech po celé Evropě a nakonec skončil spolu s vítkovickými vysokými pecemi jako museum.

"Víš," řekl mi s úsměvem, "občas vzpomínám na to, s čím jsme tehdy pracovali. Třeba ty staré dobré příchytky SONAP. Byly to jediné, které jsme tehdy měli k dispozici. Byly jednoduché, ale fungovaly." Vždy nám liazka tu a tam dovezla několik beden a já je multikárou rozvážel různě po areálu. Vzpomínám si jak jsme ukládali nová vedení podél transportérů z aglomerace k pecím. To bylo několik kilometrů! Bohužel jejich jednoduchost byla úměrná jejich váze a tak jsme se docela nadřeli. Ráčna, třinácka ořech ... Ale tehdy za socíku opravdu nebylo nic jiného.A pak mi vyprávěl o jedné z jeho cest do Německa. Během návštěvy dlouholetého přítele ve Štutgartu se náhodou ocitl v podniku, kde vedle něj byla část otevřené kabelové trasy. Hmmm ... třmenové příchytky OBO. Byl ohromen jejich konstrukcí a velikostí. Při své posedlosti se doptával místních pracovníků na podrobnosti. Říkal, že večer listoval technickým katalogem příchytek jako napínavým románem!

"Když jsem poprvé viděl tyto třmenové příchytky, byl jsem ohromen," řekl. "Nejen, že byly robustní a vyrobeny z kvalitních materiálů, ale také byly navrženy tak, aby usnadnily instalaci a zvýšily bezpečnost." O kvalitě tehdejšího provedení SONAP by to byl jiný příběh ...Honza Bl. mi popsal některé z výhod těchto příchytek, včetně jejich snadné manipulace při instalaci, rychlé montáže a větší stability. Byl také ohromen různými typy materiálů a povrchů, které se nabízely a různými tvary patek pro různé instalační situace. Lehké, pevné, materiálu možná čtvrtina proti SONAP ... "Pro mě," řekl, "byly tyto třmenové příchytky něco jako revolucí v oblasti elektromontáže".

Když jsem se s Honzou Bl. rozloučil, uvědomil jsem si, jak důležité je pro elektrikáře mít k dispozici správné nástroje a materiály. A jak nové prvky, jako jsou třmenové příchytky OBO, nebo třeba krabicové Wagovky, mohou mít skutečný dopad na jejich práci. Nejeden OSVČ elektrikář potvrdí, že to, co je na zakázce nejdražší, je čas pracovníka.Takže pro všechny mladé učně na středních odborných učilištích, kteří se učí být elektromontéry rozvodných zařízení: Vždy hledejte nejlepší nástroje a materiály pro svou práci. A nikdy nezapomeňte na moudrost a zkušenosti starších elektrikářů, jako je třeba Honza Bl. Mohou vám nabídnout cenné lekce a rady, které vám pomohou stát se lepším odborníkem v oboru.
A abych nezapoměl, zde je odkaz na výrobce zmiňovaných třmenových příchytek ...
POKUD PRACUJETE V OBORU,
máte možnost zažádat o bezplatné zaslání aktuálního
papírového katalogu příchytek OBO Bettermann

NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OBO BETTERMANN s. r. o. - Modletice P.O.Box 96, Říčany u Prahy - 323 610 111 - info@obo.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.