Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky, a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu ...
  • Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie ...

PRCD#1 Tajemná čtyři písmena PRCD?


Document Actions
PRCD#1 Tajemná čtyři písmena PRCD?
Ach ty zkratky.. Co zkratky! Ty anglické zkratky! Slýcháváme mezi elektrikáři. Instalační elektrotechnika se mění a s ní i názvosloví. Přibývají nová zařízení, nové přístroje. Čeština je bohatý jazyk, ovšem ne vždy je žádoucí dávat konkrétnímu zařízení další, český výraz. Má to jednoduchý důvod. Pokud známe výraz, který se používá i v okolních zemích, tedy v angličtině, máme podstatně vyšší šanci se vyznat v průvodních dokumentacích, které nebyly přeloženy.
Leoš Koupý, Tým portálu Elektrika, ze dne: 26.10.2018
reklama


Dnešní generace vnímá angličtinu (jiné jazyky) podstatně přirozeněji než starší ročníky. Proto bychom tento úvod neadresovali paušálně všem, ale spíše těm, kteří se cizím textům vyhýbají. Tedy PRCD. Česky vysloveno? To je příšernost! Anglicky (píársídý) to zní lépe.

Pokud výraz rozebereme:

Portable - přenosný
Residual - zbytkový
Curent - proud
protective Device - ochranné zařízení

Tedy česky přeloženo Přenosný proudový chránič.

U nás se těmito přenosnými "fíčky" podrobněji zabývá Leoš Koupý z ILLKO Blansko. Jeho zkoumání má souvislost s měřením elektrických veličin. V této oblasti je Leoš Koupý vyhlášeným českým odborníkem. Rozeberme si tedy vše o PRCD podrobně ...


Leoš Koupý ILLKO Blansko ...
Jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany před úrazem při kontaktu osob s nebezpečným elektrickým napětím je použití proudových chráničů. Nově budované elektrické instalace se bez proudových chráničů již neobejdou. U starších instalací, ve kterých nejsou RCD nainstalovány nebo pro zvýšení bezpečnosti v místech se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, lze pro ochranu osob využít tzv. přenosné proudové chrániče PRCD (Portable Residual Current protective Device). Jejich použití se předpokládá v koncových místech elektrické instalace, tedy převážně v síťových zásuvkách a jejich úkolem je především ochránit uživatele elektrického spotřebiče, který je přes tento chránič připojen k síti. Proto jsou jejich vlastnosti a technické parametry úzce vymezené a snahou výrobce by mělo být, aby jejich použití bylo srozumitelné i pro poučenou laickou (elektrotechnicky nekvalifikovanou) osobu.

Měření přenosného proudového chrániče
Pro větší náhled kliknout!


PRCD ovšem tak jako každé technické zařízení podléhá zubu času a jeho parametry se mohou postupně zhoršovat. Hrozí tak nebezpečí vzniku závad vedoucích až ke ztrátě ochranné funkce. Proto zvláště u těchto zařízení, na jejichž správné činnosti může záviset i život osob, je nutno provádět pravidelné kontroly jejich funkce a technických parametrů. Vzhledem k tomu, že se jedná o předměty připojované k síti, tedy k nebezpečnému napětí, podléhají PRCD také pravidelným bezpečnostním revizím prováděným podle ČSN 33 1600 ed.2.

Přenosný proudový chránič PRCD
Pro větší náhled kliknout!Proto by každý výrobce či dovozce PRCD měl v návodu k použití důrazně upozornit jeho uživatele, že je nutno pravidelně provádět revizi výrobku, při které se ověří nejen bezpečnost samotného chrániče, ale i ochranná funkce spočívající ve změření jeho technických parametrů podle ČSN EN 33 2000-6 příloha NA.

V další části o typech PRCD a místech správného použití.JAK ČASTO REVIDUJETE PŘENOSNÉ PROUDOVÉ CHRÁNIČE VY?
Zda vůbec ... 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933