Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Požární bezpečnost v instalacích nad 1kV (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 22.06.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Požární bezpečnost v instalacích nad 1kV


Požární bezpečnost v instalacích nad 1kV
Které národní normy budeme uvažovat v souvislosti s požárními bezpečnostními předpisy u instalací vn? Kterými kategoriemi je tvořeno riziko požáru a nebezpečí požáru elektrického zařízení? Která zařízení nesmějí být použita v provozních prostorách s možností nebezpečí požáru? Musí být zajištěny automatické ochrany zamezující vzniku požáru zařízení v důsledku přehřátí, přetížení a ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 22.06.2012

 
Při návrhu instalace se musí vzít v úvahu příslušné národní a místně příslušné požární bezpečnostní předpisy (např. ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 atd.).

POZNÁMKA:
Riziko požáru a nebezpečí požáru elektrického zařízení je tvořeno dvěma kategoriemi: oběťmi požáru a vznikem požáru. V požadavcích na instalaci se má uvažovat s opatřeními pro každou kategorii.

a) Opatření týkající se obětí požáru:

b) Opatření k zamezení vzniku požáru:


POZNÁMKA:
Pro návrh požární bezpečnosti staveb elektrických instalací nad 1kV AC platí ČSN 73 0802 případně ČSN 73 0804, pokud ČSN EN 61936-1 nestanovuje přísnější požadavky.

V případě požáru by se mělo dbát, aby byly používány únikové a záchranné cesty a nouzové východy.

Pro omezení škody způsobené požárem může uživatel nebo majitel zařízeních stanovit požadavek na příslušná hasicí zařízení.

Musí být zajištěny automatické ochrany zamezující vzniku požáru zařízení v důsledku přehřátí, přetížení a vnitřním i vnějším poruchám v závislosti na velikosti a významu instalace.

V provozních prostorách s možností nebezpečí požáru nesmějí být použita zařízení, u nichž se může vyskytnout jiskření, elektrický oblouk, výbuch nebo vysoká teplota, například elektrické stroje, transformátory, odpory, spínače a pojistky, pokud konstrukce tohoto zařízení není taková, aby nemohlo dojít ke vznícení hořlavých látek.

Jestliže nelze zajistit tento požadavek, musí být provedena zvláštní opatření, například požární stěny, požárně odolné dělicí konstrukce, přepážky, kryty a uzávěry.

Měla by být věnována pozornost provedení oddělení různých sekcí rozváděčů požárními stěnami. Toho může být dosaženo prostřednictvím přípojnicových průchodů/kanálů, které prostupují požární stěnu a které spojují sekce rozváděčů dohromady.

F) Uzemňovací soustavy
Uzemňování je věnována samostatná norma ČSN EN 50522, na kterou je v ČSN EN 61936-1 odvolávka. Převzatý text z EN 50522 je v ČSN EN 61936-1 vyznačen kurzívou.

G) Ochrana proti úniku izolační kapaliny a SF6
Musí být přijata opatření k zachycení uniklé kapaliny ze zařízení, aby se zamezilo poškození životního prostředí. V národních a/nebo místních předpisech jsou stanovena minimální množství kapaliny v zařízení, pro které je nutný kontejnment. Jako vodítko v případě, že neexistují národní a/nebo místní předpisy poslouží to, že má být proveden kontejnment okolo zařízení plněného více než 1.000l kapaliny. Olejové transformátory musí mít zajištěnu samostatnou záchytnou jímku nebo kombinaci samostatné záchytné jímky a společné havarijní jímky.


Únik SF
6
V IEC/TR 62271-303 jsou uvedeny doporučení pro používání a manipulaci s plynem SF6 .

Aby se zajistil nepravděpodobný případ mimořádného úniku, musí se instalovat větrání v místnosti rozvaděčů a dalších přístupných prostorách, kde shromažďování plynu představuje nebezpečí. V případě venkovních prostor nejsou nutné žádné speciální opatření.
V místnostech se zařízením SF
6, která jsou nad zemí je postačující přirozené větrání, pokud objem plynu největšího oddílu při atmosférickém tlaku nepřesáhne 10% objemu místnosti s rozvaděči. Pokud tento požadavek nemůže být splněn, musí se instalovat nucené větrání.

V místnostech se zařízením SF6, které jsou pod zemí na všech stranách, se musí zajistit mechanické větrání, pokud je množství plynu, které představuje nebezpečí ohrožení zdraví a bezpečnosti obsluhy (viz dále), schopné se nahromadit v odpovídajícím poměru množství plynu k velikosti místnosti.

Komory, kanály, jámy, šachty atd. umístěné pod místnostmi se zařízením SF6 a k nim připojené musí být větrány.

Záruka, že za následujících opatření nemůže nastat tepelný rozklad plynu SF6 přítomného v ovzduší:

POZNÁMKA: Musí být respektovány národní předpisy pro maximální koncentraci SF6.


Změny stávajících ČSN v souvislosti s vydáním ČSN EN 61936-1

Jako u každé ČSN, která zavádí překladem evropskou normu, musí být provedeny změny, případně zrušení stávajících norem ČSN, které jsou s evropskou normou v rozporu.


V současné době jsou vydány s účinností od 1.12.2002 změny těchto norem:


Souběžně s ČSN EN 61936-1 bude do 1.11.2013 platit také ČSN 33 3201.


Norma ČSN EN 61936-1 je velmi obsáhlým předpisem a je předpisovou normou převzatou z evropských norem, která pojednává o projektování, stavbě a provozu instalací a zařízení vn, vvn a zvn. Je však třeba konstatovat, že ČSN EN 61936-1 není v ČR takovou novinkou jako v řadě zemí ES. Stávající Elektrotechnické předpisy ČSN (např. řada 33 32) obsahují v řadě norem podrobněji popsanou problematiku a z tohoto důvodu je třeba k jejich změnám přistupovat. Na rozdíl od většiny zemí ES, které mají danou problematiku obsaženu v právních předpisech (na které se pak odvolávají a získávají tak bez problémů národní odchylky) v ČR byla a dosud je tato problematika předmětem pouze technických norem. Tento stav je ale do budoucna neudržitelný z hlediska současné praxe, znamenající omezování národních norem ČSN a bude třeba přesvědčit státní orgány o nutnosti promítání technických požadavků do národní legislativy.

Článek je ukázkou sborníku L.P.Elektro č.51

 

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.