Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Výraz nulování se u mladých už nechytil a my starší, možná někteří z nás, to chápou spíše jako zločin proti lidskosti, než ochranu před nebezpečným dotykem. Ano, v určité době šlo o jediný způsob jak vytvořit alespoň nějaké bezpečí. Ale dnes? V době ...
  • Téma fotovoltaických elektráren (FVE) jiným pohledem. Od projektování, instalace, přes revize až po bezpečnostní aspekty, včetně ochrany před bleskem a požární bezpečnosti. Diskutuje různé aspekty související s výrobou, instalací a udržováním FVE ...

Následky povodní (4.) obrazová dokumentace


Document Actions
minpov_pr6.jpg
Jak vypadá po povodních motorový spouštěč, relé, plošný spoj? Podívejme se na podrobnosti následků povodní na elektrických zařízení. Docent Mindl přednáší na téma "Vliv extrémních podmínek na elektrická zařízení".
Pavel Mindl, ze dne: 26.05.2003
reklama

Odkrytovaný jeden pól motorového spouštěče BE 300 010
po zaplavení a samovolném vysušení. Patrné napadení svorek a bimetalového členu korozí. Naměřené izolační odpory mezi sousedními svorkami i rozepnutými kontakty větší než 2000 Mohmů.


Klikni pro větší obrázek!

Relé RM 732 880
s paticí po zatopení a samovolném vysušení. Na krytu relé patrné zbytky kalové vrstvy, svorky silně zkorodované. Naměřené izolační odpory mezi sousedními svorkami větší než 2000 Mohmů. Při testu rázovou vlnou 3 kV – 1,2/50 μs registrován přeskok pouze mezi rozepnutými kontakty. Jednotlivé póly bez přeskoku. Patrný počátek tvorby cizích vrstev na povrchu kontaktů a zvýšený kontaktní odpor v sepnutém stavu.


Klikni pro větší obrázek!

Relé PT 570 220
s paticí po zatopení a samovolném vysušení. Na krytu relé patrné zbytky kalové vrstvy, svorky silně zkorodované, zanesené zbytky kalu. Naměřené izolační odpory mezi sousedními svorkami větší než 2000 Mohmů. Při testu rázovou vlnou 3 kV – 1,2/50 μs registrován přeskok pouze mezi rozepnutými kontakty. Jednotlivé póly bez přeskoku. Patrná tvorba cizích vrstev na povrchu kontaktů a zvýšený kontaktní odpor v sepnutém stavu.

 
Klikni pro větší obrázek!

Časové relé ZR 200015
po zatopení a samovolném vysušení. Na krytu relé patrné zbytky slabého znečištění, svorky silně zkorodované. Naměřené izolační odpory mezi sousedními svorkami větší než 2000 Mohmů. Při testu rázovou vlnou 3kV – 1,2/50 μs bez přeskoku. Vysoký přechodový kontaktní odpor rozpínacího kontaktu 15-18 (18MΩ). Relativně malé znečištění plošného spoje.


Klikni pro větší obrázek!

Časové relé ZR 200015 po zatopení a samovolném vysušení.
Deska plošného spoje se SMD součástkami. V pravém středu desky patrné oxidační „výkvěty“ v místě pájení součástek a celkově silné napadení desky korozí.


Klikni pro větší obrázek!

Odkazy na další díly této přednášky naleznete níže v rámečku "Další souvislosti".

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Schrack Technik spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Podívejte se, jak vypadá nová linka! Videospot ukazuje výrobu nosných systému na nové lince! Stavba nové výrobní haly a nákup technologie na výrobu kabelových žlabů dovoluje Koposu Kolín nabídnout zákazníkům kabelové nosné systémy vyráběné na vlastním výrobním zařízení. Jde především o nové kabelové žlaby Jupiter s mnoha technickými přednostmi a inovované kabelové žlaby Mars přizpůsobené potřebám montážníků ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933