Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Posuzování atmosférických podmínek pro práci na elektrickém zařízení v normě ČSN EN 50110 ed. 3 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 24.09.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Posuzování atmosférických podmínek pro práci na elektrickém zařízení v normě ČSN EN 50110 ed. 3


Za jakých atmosférických podmínek je nutné podle normy ČSN EN 50110 ed.3 zastavit práci na elektrickém zařízení? Kdy je naopak možné v práci bez problémů pokračovat? Co říká norma o ochraně před požárem, elektrickým obloukem či výbuchem? A co o vyhodnocování rizika? Odpovědi na otázky a další informace se dozvíte v další části textu Bohuslava Krameria o změnách v normě ČSN EN 50110 ed. 3.
Autorský článek, ze dne: 24.09.2014




Srážky
Srážkou je míněn déšť, sněžení, kroupy, mrholení, vodní tříšť nebo jinovatka. Srážka se považuje za bezvýznamnou, jestliže nepřekáží pracujícím osobám ve viditelnosti. Pokud je viditelnost omezena, srážka je významná. Pokud je srážka významná, práce má být s ohledem na velikost napětí, typ zařízení a použitý postup zastavena.

Hustá mlha

Mlha je považována za hustou, když je viditelnost omezena na úroveň ohrožující bezpečnost, zejména pokud vedoucí práce nevidí osoby a živé části, na kterých nebo v jejichž blízkosti se má pracovat. Za těchto podmínek má být práce zastavena.

Bouřky

Bouřky se projevují blesky a hřměním. Pokud některá pracující osoba uvidí blesk a uslyší hřmění a jestliže tyto osoby pracují na holých vodičích, venkovních vedení a napájecích stanicích s tímto vedením spojených, má být práce zastavena.

Silný vítr
Vítr je považován za silný, když zabraňuje pracující osobě použít nářadí s dostatečnou přesností, v tomto případě má být práce zastavena.

Ochrana před požárem
Možnost vzniku požáru nemůže být během provozu elektrických zařízení vyloučena. Při použití hasicích přístrojů a hasicích systémů na elektrickém zařízení musí být dodržovány bezpečné vzdušné vzdálenosti. Osoby si musí uvědomovat, že z horkých a hořících materiálů mohou unikat toxické látky.

Pracoviště s nebezpečím výbuchu

Pokud jsou elektrické práce prováděny v místech, kde hrozí nebezpečí výbuchu, mají být přijata příslušná opatření.

Nebezpečí oblouku

Osoby pracující v blízkosti elektrických zařízení jsou vystaveny nebezpečí způsobené elektrickým obloukem.

Nebezpečí
Vliv tepelného působení elektrického oblouku závisí na účinku elektrické energie (kapacita zkratu), která určuje velikost oblouku (v závislosti na napětí, proudu a době trvání oblouku) a podmínkách přenosu tepla, včetně podmínky vystavení se a vzdálenosti oblouku. Kromě tepelných účinků existují i další nebezpečí, které je třeba posoudit, zejména:

Vhodné osobní ochranné prostředky (OOP) snižují tepelné účinky elektrického oblouku a přispívají k ochraně pracujících osob. OOP poskytující stoprocentní ochranu proti elektrickému oblouku neexistují. Je však možné nebezpečí vzniku elektrického oblouku podstatně snížit, a v některých případech eliminovat.

Hodnocení rizika
V případě, že pracoviště je v blízkosti elektrického zařízení nebo pod živými částmi, je nezbytné provést vyhodnocení a posouzení rizika. Při provádění práce je třeba provést obecná technická preventivní opatření, např. prahy a dveře mají být otevřeny, a pokud je to nutné po určitou dobu odstraněny.

Autor: Ing. Bohuslav Kramerius, Předseda TNK 21 a člen TNK 22



Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro č. 67 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
 


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.