Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Postup při revizi záložního zdroje (UPS) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.02.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Postup při revizi záložního zdroje (UPS)


Záložní zdroje jsou svým určením i konstrukcí poněkud výjimečným spotřebičem v rámci PC sestavy. Z hlediska měření mají UPS jednu společnou vlastnost s prodlužovacími přívody. Slouží také pro propojení spotřebiče s elektrickou sítí a na to je třeba brát zřetel při ověřování spojitosti obvodu ochranného vodiče. Na co ještě při měření UPS zaměřit pozornost a jak měření probíhá?
Leoš Koupý, ze dne: 20.02.2015



Poněkud výjimečným spotřebičem v rámci PC sestavy je svým určením i konstrukcí záložní zdroj – UPS. Popišme si postup při jeho revizi, abychom si uvědomili některé specifické vlastnosti, na které je třeba zaměřit pozornost. Níže uvedený postup samozřejmě platí především pro revizi samotného UPS. Pokud provádíme revizi celé PC sestavy ať již náhradním postupem za provozu, nebo navrženým alternativním postupem, je nutno revizi UPS daným podmínkám přizpůsobit.

Z hlediska měření mají UPS jednu společnou vlastnost s prodlužovacími přívody. Slouží také pro propojení spotřebiče s elektrickou sítí a na to je třeba brát zřetel při ověřování spojitosti obvodu ochranného vodiče. Při měření unikajícího proudu se pak projeví vliv konstrukce zdroje záložního proudu. Střídavé napětí a proud bývá při výpadku síťového napětí vytvářeno z akumulátoru produkujícího stejnosměrný proud pomocí střídače. Zdroje typu VFI dokonce vytváří výstupní napětí elektronicky i v provozním stavu při napájení ze sítě. Výstupní proud, a tím pádem i unikající proud, proto nemá obvykle čistý sinusový tvar (viz obrázek 1). To může mít vliv na výsledek měření. Je proto nezbytné, aby byl k měření použit přístroj vybavený vstupním filtrem tak, jak požaduje ČSN 33 1600 ed.2 v příloze D.
 
Obrázek 1 - Průběh výstupního napětí záložního zdroje




Měření
Jaké měření lze tedy provést na samotném záložním zdroji, který není připojen do PC sestavy.
Při ověřování spojitosti obvodu ochranného vodiče je třeba změřit nejen odpor připojení vodivých částí krytu vlastního zdroje (pokud UPS takové části obsahuje), ale také propojení svorky PE vodiče síťového přívodu s jednotlivými výstupními zásuvkami zdroje (viz obrázek 2).

Obrázek 2 - Měření spojitosti ochranného obvodu UPS

Unikající proud UPS se může v jeho různých provozních stavech měnit. Jiný proud teče PE vodičem za provozního stavu při napájení ze sítě, jiný proud může PE vodičem téci při činnosti záložního zdroje, pokud dojde k výpadku síťového napětí.

Jedná-li se o revizi malých záložních zdrojů sloužících překlenutí krátkodobých výpadků síťového napětí, potom lze doporučit, aby za směrodatný pro vyhodnocení bezpečnosti UPS byl brán unikající proud za provozního stavu při napájení za sítě.

Zkouška chodu
Při zkoušce chodu UPS je vhodné ověřit i funkci přepnutí na záložní zdroj.

Nejjednodušeji lze zkoušku chodu UPS provést během měření unikajícího proudu.  Po připojení UPS k měřicímu přístroji a zahájení měření se UPS uvede do provozního stavu (odečteme hodnotu unikajícího proudu), načež ukončíme měření, tedy přerušíme napájení zdroje z měřicího přístroje, aniž bychom UPS předtím vypnuli.  Zdroj by měl přejít do záložního provozu a akusticky tuto skutečnost signalizovat.

Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro číslo 75 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.