Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Počátek fenoménu MSV - 1.mezinárodní veletrh Brno (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 4.06.2008
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Počátek fenoménu MSV - 1.mezinárodní veletrh Brno


Počátek fenoménu MSV - 1.mezinárodní veletrh Brno
V roce 1959 se celé Brno připravovalo na akci, jaká neměla do té doby obdoby. V současné době by se to dalo přirovnat asi k pořádání Olympijských her, i když ...
Jiří Erlebach, ze dne: 4.06.2008

V roce 1959 se celé Brno připravovalo na akci, jaká neměla do té doby obdoby. V současné době by se to dalo přirovnat asi k pořádání Olympijských her, i když i toto přirovnání kulhá. Posuďte sami – Brno mělo před padesáti lety sto padesát tisíc obyvatel. Během konání Mezinárodního veletrhu Brno, jak zněl oficiální název akce, však přijelo stejné množství lidí z celé tehdejší Československé socialistické republiky. Po tři týdny, den co den, bylo Brno co do počtu obyvatel dvojnásobné. I proto je těžká najít v současné době akci, které by snesla s prvním brněnským moderním veletrhem srovnání.

Pokud vezmeme čistě statistický pohled, pak by současný MSV prohrál na celé čáře. Je třeba si však uvědomit, že tehdejší akce pokrývala všechny obory průmyslu a služeb, vedle sebe se vystavovala móda pro mladé i Kaplanova turbína. Byla to jediná akce na výstavišti a připravovalo se na ni celé město. Proto působí titulky v dobovém tisku typu „Prodáno již 925 000 vstupenek“ naprosto neskutečně – kolik že lidí bylo na koncertu slavných Rolling Stones?

Na akci se tehdy nepřipravoval jen podnik Brněnský vzorkový veletrh, ale celé Brno. Pamětníci dodnes vzpomínají, jak to tehdy vypadalo. „Celé město se změnilo k nepoznání. Všude uklizeno, ulicemi ve městě se vůbec nedalo projít. U příležitosti prvního veletrhu se otevřel první Sputnik (dnešní KFC), což bylo něco úplně nového,“ vzpomíná Božena Mertová. Neuvěřitelně dnes zní výzvy z brněnské Rovnosti, aby místní vynechali návštěvu veletrhu o víkendu, protože mohou přijít ve všední den a víkend nechat návštěvníkům z vzdálenějších krajů republiky.

Brno žilo veletrhem. Pořádalo se nespočet sportovních turnajů, od fotbalu přes košíkovou až po tehdy naprosto exotické sporty – 17.9. 1959 se uskutečnila premiéra uměleckého plavání v ČSSR na Ponávce. Dnes už akvabely nikoho nepřekvapí, ale tehdy o tom referoval denní tisk i rozhlas. Každý den akce byl vyhrazen jednomu spřátelenému státu tehdy socialistického bloku, večer se na výstavišti rozzářil ohňostroj na jeho počest a přímo vedle pavilonů se uskutečnilo několik divadelních představení včetně nefalšované čínské opery. Pravidelně se uskutečňovaly i módní přehlídky přímo mezi dnešními pavilony G1 a G2.

A co se tehdy vystavovalo? Všechno…Před pavilonem B stálo stotunové desetilopatové kolo Kaplanovy turbíny pro přehradní nádrž Orlík, které bylo umístěno na vyvažovací ocelové čočce, takže stačil jemný dotek, aby se dalo do pohybu. Hitem pavilonu Z byla expozice ČKD Choceň na výrobu šupinového ledu. Ženy lákala kanadská expozice kuchyně se zabudovaným automatickým sporákem a chladničkou. Rakouští vystavovatelé měli úspěch s tzv. šeptáčky – což byla rádia pod polštář. V pavilonu G si zase návštěvníci mohli vyzkoušet manipulační automatické ruce pro práci s radioaktivním materiálem…

 

Je takřka nemožné popsat, jak to tehdy v Brně vypadalo. Přesto si Mezinárodní strojírenský veletrh zaslouží, abychom se o to alespoň pokusili a připomenuli start akce, které je v současné době nejdůležitějším setkání strojírenství ve střední Evropě.

SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Veletrhy Brno, a. s. - Výstaviště 405/1, Brno - 541 151 111 - info@bvv.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.