Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Problematika instalací FV elektráren (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.01.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Problematika instalací FV elektráren


Problematika instalací FV elektráren
Fotovoltaické elektrárny jsou v posledních letech nejrychleji expandujícím zdrojem. Celkový instalovaný výkon se za posledních 10 let zvýšil více než desetinásobně. Zatímco v roce 2001 činil světový instalovaný výkon 1,3GW, na konci roku 2008 už šlo o 15,2GW a tento trend i nadále pokračuje...
ze dne: 20.01.2010

Obnovitelné zdroje energie prostě zažívají nevídaný boom a proto přitahují čím dál více investorů, výrobců a montážních firem. Jak to vidí u společnosti PHONO SOLAR, jedné z předních firem zabývajících se tímto oborem, nám sdělil Michal Horáček...

Dostupnost solární energie v ČR ovlivňuje řada faktorů, především je to zeměpisná šířka, roční doba, oblačnost a lokální podmínky, sklon plochy na níž sluneční záření dopadá atd. Celkový poměr sluneční energie, jenž dopadne každoročně na naše území, je cca 950 – 1.340kWh/m2. Množství slunečních hodin se pohybuje v rozmezí 1.331 – 1.844 hod (dle ČHMÚ), viz obrázky.

(pro větší náhled klikněte)

Z hlediska praktického využití to tedy vypadá tak, že instalovaný výkon o 1kW standardního systému, kterým jsou myšleny FV články z monokrystalického, či polykrystalického křemíku s běžnou účinností střídačů, je v našich podmínkách schopen za rok vyrobit 700 až 1.100kWh elektrické energie.
Navíc u nás je na podporu "čistých" zdrojů zaveden systém výkupních cen v kombinaci se „zelenými bonusy“ a osvobozením od daně ze zisku...

Princip výkupních cen: Ze zákona č. 180/05Sb. vyplývá pro provozovatele přenosové soustavy nebo distribuční soustavy povinnost připojit fotovoltaický systém do přenosové soustavy a vyrobenou elektřinu vykoupit. Výkup probíhá za cenu určenou pro daný rok Energetickým regulačním úřadem a tato cena je vyplácena jako minimální (navyšuje se o index PPI) po dobu dalších 15ti let.
Co je zelený bonus: Zeleným bonusem je myšlena částka, o níž se navyšuje tržní cena elektřiny, aby se zohlednilo snížené poškozování životního prostředí využitím obnovitelného zdroje.
Navíc podle zákona o daních z příjmů, jsou příjmy z provozu obnovitelných zdrojů energie osvobozeny od daně ze zisku, a to nejen v roce uvedení do provozu, ale i následujících 5 let.


Závěrem bych chtěl upozonit, že narozdíl od většiny větrných či vodních zdrojů, je fotovoltaika dostupná opravdu každému. Instalací malé sluneční elektrárny na pozemku nebo střechu svého domu nijak extra nezbohatnete. Nicméně ceny a návratnost FV zařízení už jsou v dnešní době velmi příznivé a když se k tomu přidají i panely na ohřev vody... inu informujte se a zauvažujte.

Odborné diskuse o FV aplikacich naleznete zde

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.