Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • ... společnost americká, jež využitkuje doly v jižní Africe, má vedení na sta Km dlouhé, v němž převádí energii elektrickou s napětím 40 000 Volt a to v zcela normálním pohonu. O tom, že náš slovanský vědátor v Americe dlící Tesla rodem Charvát, dělá ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Ovladače a spínací přístroje v koupelnách


Document Actions
Ovladače a spínací přístroje v koupelnách
Nenajdu možnost připojení, tak to nepřipojím! Stará dobrá poučka je stále pravdivá. Všechny zásuvky vypadají stejně a spotřebitele žádná nebezpečí enapadnou. Často se stává, že jediným omezení bývá hodnota předřazeného jističe. A v koupelně? Velice obdobné. Pokud lze vidlice spotřebiče zapojit do instalované zásuvky v některé ze zón, určitě nebude dítě nebo senior přemýšlet nad možným nebezpečím. Proto je odpovědnost na tom, kdo zásuvku instaluje a tom, kdo ji zreviduje. Vše bylo určitě mnohokrát vysvětleno a tak ještě jednou :-)
Autorský článek, ze dne: 26.01.2023
reklama


Spínací a ovládací zařízení v koupelnách. Uvedené požadavky se nevztahují na spínače a ovládače, které jsou zabudovány do zařízení vhodného pro použití v dané zóně. Dále jsou z těchto požadavků vyňaty bezdrátové ovladače (napájené obvykle z vestavěných či vložených baterií 1,5 V a podobných) s příslušnou ochranou krytem (obvykle IP66) pro ovládání různých pomůcek umožňujících například transport imobilních osob z vozíku do vany a podobně.

 • V zóně 0 se nesmí instalovat žádný spínač nebo příslušenství.
 • V zóně 1 se nesmí instalovat žádný spínač nebo příslušenství s výjimkou spínačů obvodů SELV napájených jmenovitým napětím střídavým nepřevyšujícím 12 V nebo stejnosměrným nepřevyšujícím 30 V, jehož bezpečnostní zdroj je instalován mimo zóny 0 a 1 a doporučuje se i mimo zónu 2.
 • V zóně 2 se nesmí instalovat žádné spínací zařízení a příslušenství zahrnující spínače nebo zásuvky, s výjimkou spínačů a zásuvek obvodů SELV s tím, že zdroj bezpečného napětí je instalován mimo zóny 0, 1 a 2. V této zóně je možno umístit jednotky pro napájení holicích strojků, pokud vyhovují ČSN EN 61558-2-5 ed. 2.
 • V zóně 3 jsou zásuvky dovoleny pouze tehdy, jsou-li chráněny buď oddělovacím transformátorem, nebo pomocí SELV, nebo samočinným odpojením od zdroje, s použitím proudového chrániče se jmenovitým vypínacím reziduálním proudem IΔn nepřesahujícím 30mA.

Jakákoliv zásuvka instalovaná uvnitř místnosti (to znamená koupelny nebo místnosti, v níž je koupací vana nebo sprchový kout) musí být opatřena ochranou jako pro zónu 3, což znamená, že zásuvky musí být napájeny z obvodu vybaveného proudovým chráničem se jmenovitým vypínacím reziduálním proudem IΔn nepřesahujícím 30mA. Na to je nutno dávat pozor při propojení koupelny s dalším prostorem (pokojem) neodděleným dveřmi. Za dveře nelze považovat různé závěsy atd.Izolační šňůry tahových spínačů jsou dovoleny v zónách 1 a 2 za předpokladu, že vyhovují požadavkům ČSN EN 60669-1 ed. 3:2018 Spínače pro domovní a podobné pevné elektrické instalace – Část 1 Obecné požadavky.

Umísťování zásuvek a spínačů u umyvadel, mycích dřezů a výlevek. V současnosti jsou tyto požadavky dány v ČSN 332130 ed. 3 Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody. Zásuvky a spínače mohou být umístěny pouze vně umývacího prostoru; jsou-li aspoň ve výši 1,2 m nad podlahou, mohou být umístěny těsně u hranice umývacího prostoru. Jsou-li umístěny níže, musí být vzdáleny svým nejbližším okrajem aspoň 0,2m od hranice umývacího prostoru. Toto ustanovení je však jednoznačně určeno pro dřez, umývadlo či výlevku volně namontovanou na stěnu. Je-li prostor určený k umývání (umývadlo monolitické s odkládacími plochami po stranách), považuje se za hranu umývacího prostoru okraj prostoru určeného k umývání.

Prostor pod mycím dřezem. V současnosti jsou tyto požadavky dány v ČSN 332130 ed.3 Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody. Prostor pod mycím dřezem zapuštěným do pracovní desky s těsněním zabraňujícím stékání vody při normálním používání dřezu do prostoru pod samotný dřez se považuje z hlediska tohoto ustanovení za oddělený a ustanovení omezující umístění zásuvek pod dřez se na něj nevztahuje. Takto se rovněž zabezpečuje prostor pro umístění připojovacích bodů, například pro myčky nádobí.

Ostatní upevněná zařízení používající elektrický proud. V zóně 0 může být instalováno pouze upevněné zařízení používající elektrický proud, které může být účelně umístěno pouze v zóně 0 a musí vyhovovat podmínkám této zóny. Dále uvedené požadavky se nevztahují na upevněná zařízení používající elektrický proud, napájená pomocí SELV.


V zóně 1 mohou být instalována pouze tato zařízení používající elektrický proud:
 • vířivé vany,
 • ohřívače vody [norma nestanoví, že musí jít pouze o ohřívače, jejichž jediným topným médiem je elektřina; z toho lze odvodit, že lze v tomto prostoru umístit i plynový kotlík pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody s elektrickou částí (regulace, čerpadlo), která samozřejmě musí splňovat požadavky na stupeň ochrany krytem], – sprchová čerpadla (slouží ke zvýšení tlaku při puštěné vodě do sprchové baterie při nízkotlakém vodovodním systému, například při přívodu vody z nízko uložených vodojemů – v tuzemsku se nepoužívají),
 • elektrická zařízení chráněná použitím SELV nebo PELV s napětím nepřesahujícím 12V AC nebo 30V DC,
 • ventilační zařízení,
 • sušiče ručníků,
 • svítidla,
 • jiná upevněná zařízení používající elektrický proud, která mohou být účelně umístěna pouze v zóně 1 za předpokladu, že jsou vhodná pro podmínky této zóny (vhodnost určuje závazně výrobce, respektive dodavatel) a napájecí obvod je vybaven doplňkovou ochranou proudovým chráničem se jmenovitým vypínacím reziduálním proudem IΔn nepřesahujícím 30mA.


Co se často v koupelnových zónách nedodržuje?
O tom diskutujeme v níže otevřené diskusi ...
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Ať je ve stavebnictví situace jakákoliv, stavět a rekonstruovat se bude stále. Avšak s chronickým nedostatkem odborníků mezi řemeslníky se začínají objevovat svépomocné pokusy chybějícího profíka. Jak víme, na plyn si málokdo troufne. S třemi dráty prý není co řešit a v koupelnách toho prý není moc co řešit. Alespoň do té doby než se sežene revizní technik, který to má posvětit. A co projekt, co technické normy, odborné knihy, internet, sociální sítě ... informací plno a přesto jich je zřejmě málo. Co se v zónách koupelen nedodržuje nejvíc?
SE přichází s novou řadou vypínačů a zásuvek Unica. Co vše přibylo a co vše z původní řady lze stále použít? U zásuvek a vypínačů je pro koncového spotřebitele na prvním místě design. O další pozornost bojují dostupné funkce přístrojů s finální cenou. Unica v aktuální předkládané řadě klade laťku opět o kousek výše. Tvarů, barev je více a přibylo i funkčních modulových přístrojů. Nové vychytávky obsahují například Wi-Fi repeater, USB rychlonabíječka či LED lampička s USB nabíječkou ...
Podívejme se krátce na katalog svítidel, vyrobený směrem ke koncovým spotřebitelům, architektům. Pohledem technika jde pouze o prodej designu. Z technického hlediska jde stále o stejný základ, tělo, stínítko a závěs ... určitě však tomu neodpovídá cena za jednotlivé typy. Ale to je starostí investora, nikoliv projektanta, realizátora instalace a revizního technika už vůbec ne. Přesto se nás elektrotechniků svítidla týkají přestože je připojujeme na dva, tři vodiče ...
Pod výrazem Unica si představíme víc než pouze vypínače a zásuvky. Jde o pojmenování celého rozhraní mezi vodiči, spotřebiči a potřebou ovládání uživatelem. Stačí si představit co vše stále ptřebujeme připojovat! A že toho není málo.. V domácnostech začíná být zakázaná zkratka konektoru USB, nikoliv však pro nekonečné nekompatibilní kombinace, spíše pro neustálé požadavky jeho využití. A dalším prvkem v rozvodech jsou podlažní krabice. Kdo, kdy zakopl o prodlužovák napříč místností, bude nad vhodně umístěnou podlažní krabicí jásat ... :-)
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Pravděpodobně nejobsáhlejší katalog možností jak uložit vedení do podlahy. Letošní produkce sloučené značky OBO Bettermann a Ackermann se jeví jako nejkompletnější nabídka kterou můžeme na našem trhu potkat ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Na neúprosné psí čelisti se odkazuje tento výrobce s přípravkem na zatahování kabelů. Svazkování vodičů není minulostí. Přehledná zapojení jsou standardem každého profesionála. Je tedy otázkou, jakou cenu a časovou náročnost potřebujeme vynaložit.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933