Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)


Document Actions
Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)
Tato norma určuje bezpečnostní opatření pro obsluhu, údržbu a opravu zařízení na obloukové sváření. Před obloukovým svářením se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem se musí provést bezpečnostní opatření, které zabrání pádu svářeče po případném zasáhnutí elektrickým proudem. Rozsah a druh bezpečnostních opatření určí vedoucí práce.
Komerční sdělení, ze dne: 12.03.2002
reklama


Pracovníci na svářečském pracovišti musí být prokazatelně seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem. Připojení svářecích vodičů musí být provedeno tak, aby se zabránilo náhodnému dotyku s výstupními svorkami svářecího zdroje. Vodič svářecího proudu musí být uložený tak, aby se vyloučilo jeho možné poškození ostrými ohyby, jinými předměty a účinky svářecího procesu. Přívody ke svářecím zdrojům musí být v případě nebezpečí mechanického poškození chráněny mechanicky odolným krytem nebo vhodným umístěním, musí se udržovat v suchu a chránit před mastnotami a agresivními látkami.

Svorka pro připojení svářecího vodiče na svařovaný předmět musí být umístěná co nejblíže k místu sváření. Připojování se provádí jen při vypnutém svářecím zdroji. Svařovací proud se nesmí uzavírat přes jiné vodiče (ochranné), než přes vodiče svařovacího obvodu.

Při manipulaci na výstupních svorkách svářecího zdroje se musí zdroj vypnout a musí se provést taková opatření, aby ho nemohla zapnout nepovolaná osoba. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem se svářecí elektroda může měnit jen při vypnutém svářecí zdroji a nebo při použití dielektrických rukavic. Když se používá několik svářecích zdrojů na pracovišti, musí být pro případ havárie zabezpečeno rychlé odpojení havarovaných zdrojů od ostatních zdrojů. Při obloukovém sváření se používají ve svářečských štítech a svářečských kuklách ochranné svářečské filtry v závislosti od způsobu sváření a intenzity proudu. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, nesmí mít svářeč na sobě ani v obleku kovové předměty. Svářeč musí být na elektricky nevodivé podložce. Před vstupem svářeče do uzavřeného nebo těsného prostoru se musí prohlédnout svářecí vodiče a spojky, které budou v tomto prostoru. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, musí být svářecí zdroj umístěný mimo uvedený prostor.

Při sváření v nádobách, potrubích a jiných uzavřených nebo těsných prostorech, musí svářeč používat :

  • - hořáky a držáky elektrod s neporušenou izolací;
  • - stojan nebo izolační podložku na odkládání svářecího nástroje;
  • - izolační podložky a desky, aby nedocházelo k ;bezprostřednímu dotyku těla s kovovými částmi v žádné pracovní poloze;
  • - svářecí zdroj umístěný mimo tento prostor, přičemž se nesmí na sváření použít střídavý proud.

Pro sváření v mokrých a vlhkých prostředích, které nejsou současně uzavřenými a těsnými prostorami, je možné vypracovat trvalé zvláštní bezpečnostní opatření pro trvale se opakující práce.

Obloukové svářečky musí být zabezpečené v pracovní poloze před samovolným posunutím. Mohou se připojovat jen do přezkoušených zásuvek. Před zasunutím vidlice přívodu do zásuvky musí svářeč zkontrolovat, není-li poškozena zásuvka a vidlice, izolace na přívodech a na vodičích svářecího proudu a jejich spojkách, jsou-li dotaženy svorky na svorkovnici svářečky a je-li svářečka vypnutá.

  • Před uvedení svářečky do činnosti musí svářeč zkontrolovat, zda není poškozen a izolace držáku elektrody, je-li svářecí svorka upevněna co nejblíže k místu sváření.

  • Držáky elektrod nesmí být chlazené ponořením do vody.

  • Elektrody může svářeč vyměňovat jen má-li nasazeny neporušené a suché svářečské rukavice.

  • Držák elektrod se může odkládat jen na izolační podložku nebo izolační stojan.

  • Při sváření si nesmí svářeč ovinout svářecí vodiče kolem těla.

  • Oblouková svářečka se musí při přemísťování odpojit od napájecího napětí odpojením přívodního kabelu.

  • Svářecí vodiče a přívody musí obsluha denně před zahájením práce prohlídnout.

Viditelné poškození musí odborně opravit pověřený pracovník. Poškozené svářecí vodiče se nesmí používat. Svářecí vodiče je zapotřebí udržovat v suchu a chránit před mastnotou a agresivními látkami.

Svářecí zařízení, s kterým se pracuje na volném prostranství, musí být chráněné před účinky vody. Zařízení, které není v provozu, musí být uložené na suchém a co nejméně prašném místě. Před dalším uvedením do provozu, po nepřetržitém půlročním odstavením z provozu, se svářečka musí přezkoušet pověřeným elektroúdržbářem. Periodické prohlídky svářecího zdroje z hlediska bezpečnosti práce se vykonávají podle ČSN 05 0601 čl.6.1.

     

Karta měření svařovacího zdroje - ČSN 05 0630
Název:
Typ:
Výrobní číslo:
Inventární číslo:
Rok výroby:
Napětí st.:
Napětí ss.:
Proud st.:
Výkon:
Krytí:
Napětí ss:
Proud ss:
Přívod st:                           typ:                       mm2:                           1                   m
Svařovací obvod:                 typ:                       mm2:                           1                   m
Předepsané kontroly a měření
pracovní úkon
VTK

Revizní lhůta je 1/2 roku.

Vstupní proud (A)                  
Napětí naprázdno (V)                  
Izolační stav napájení PE (MOhm)                  
Izolační stav svařování proti PE (MOhm)                  
Přechodový odpor ochranného obvodu (Ohm)                  
Vnější prohlídka                  
Vnitřní prohlídka                  
Krytí svařovacích svorek                  
Stav kabelů st. napájení                  
Stav kabelů ss obvod                  
Čištění zdroje vnější                  
Čištění zdroje vnitřní                  

Nevyhovující hodnoty zvýrazni zakroužkováním (x - V vyhovuje, N nevyhovuje)

Dílčí prohlídky stroje provedl:                  
Pravidelnou revizi el. zař. provedl:                  
Kontrolováno dne:                  
Vstupní technickou prohlídku provedl:                  

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933