Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.03.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)


Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)
Tato norma určuje bezpečnostní opatření pro obsluhu, údržbu a opravu zařízení na obloukové sváření. Před obloukovým svářením se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem se musí provést bezpečnostní opatření, které zabrání pádu svářeče po případném zasáhnutí elektrickým proudem. Rozsah a druh bezpečnostních opatření určí vedoucí práce.
Komerční sdělení, ze dne: 12.03.2002


Pracovníci na svářečském pracovišti musí být prokazatelně seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem. Připojení svářecích vodičů musí být provedeno tak, aby se zabránilo náhodnému dotyku s výstupními svorkami svářecího zdroje. Vodič svářecího proudu musí být uložený tak, aby se vyloučilo jeho možné poškození ostrými ohyby, jinými předměty a účinky svářecího procesu. Přívody ke svářecím zdrojům musí být v případě nebezpečí mechanického poškození chráněny mechanicky odolným krytem nebo vhodným umístěním, musí se udržovat v suchu a chránit před mastnotami a agresivními látkami.

Svorka pro připojení svářecího vodiče na svařovaný předmět musí být umístěná co nejblíže k místu sváření. Připojování se provádí jen při vypnutém svářecím zdroji. Svařovací proud se nesmí uzavírat přes jiné vodiče (ochranné), než přes vodiče svařovacího obvodu.

Při manipulaci na výstupních svorkách svářecího zdroje se musí zdroj vypnout a musí se provést taková opatření, aby ho nemohla zapnout nepovolaná osoba. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem se svářecí elektroda může měnit jen při vypnutém svářecí zdroji a nebo při použití dielektrických rukavic. Když se používá několik svářecích zdrojů na pracovišti, musí být pro případ havárie zabezpečeno rychlé odpojení havarovaných zdrojů od ostatních zdrojů. Při obloukovém sváření se používají ve svářečských štítech a svářečských kuklách ochranné svářečské filtry v závislosti od způsobu sváření a intenzity proudu. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, nesmí mít svářeč na sobě ani v obleku kovové předměty. Svářeč musí být na elektricky nevodivé podložce. Před vstupem svářeče do uzavřeného nebo těsného prostoru se musí prohlédnout svářecí vodiče a spojky, které budou v tomto prostoru. Při sváření se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, musí být svářecí zdroj umístěný mimo uvedený prostor.

Při sváření v nádobách, potrubích a jiných uzavřených nebo těsných prostorech, musí svářeč používat :

  • - hořáky a držáky elektrod s neporušenou izolací;
  • - stojan nebo izolační podložku na odkládání svářecího nástroje;
  • - izolační podložky a desky, aby nedocházelo k ;bezprostřednímu dotyku těla s kovovými částmi v žádné pracovní poloze;
  • - svářecí zdroj umístěný mimo tento prostor, přičemž se nesmí na sváření použít střídavý proud.

Pro sváření v mokrých a vlhkých prostředích, které nejsou současně uzavřenými a těsnými prostorami, je možné vypracovat trvalé zvláštní bezpečnostní opatření pro trvale se opakující práce.

Obloukové svářečky musí být zabezpečené v pracovní poloze před samovolným posunutím. Mohou se připojovat jen do přezkoušených zásuvek. Před zasunutím vidlice přívodu do zásuvky musí svářeč zkontrolovat, není-li poškozena zásuvka a vidlice, izolace na přívodech a na vodičích svářecího proudu a jejich spojkách, jsou-li dotaženy svorky na svorkovnici svářečky a je-li svářečka vypnutá.

Viditelné poškození musí odborně opravit pověřený pracovník. Poškozené svářecí vodiče se nesmí používat. Svářecí vodiče je zapotřebí udržovat v suchu a chránit před mastnotou a agresivními látkami.

Svářecí zařízení, s kterým se pracuje na volném prostranství, musí být chráněné před účinky vody. Zařízení, které není v provozu, musí být uložené na suchém a co nejméně prašném místě. Před dalším uvedením do provozu, po nepřetržitém půlročním odstavením z provozu, se svářečka musí přezkoušet pověřeným elektroúdržbářem. Periodické prohlídky svářecího zdroje z hlediska bezpečnosti práce se vykonávají podle ČSN 05 0601 čl.6.1.

     

Karta měření svařovacího zdroje - ČSN 05 0630
Název:
Typ:
Výrobní číslo:
Inventární číslo:
Rok výroby:
Napětí st.:
Napětí ss.:
Proud st.:
Výkon:
Krytí:
Napětí ss:
Proud ss:
Přívod st:                           typ:                       mm2:                           1                   m
Svařovací obvod:                 typ:                       mm2:                           1                   m
Předepsané kontroly a měření
pracovní úkon
VTK

Revizní lhůta je 1/2 roku.

Vstupní proud (A)                  
Napětí naprázdno (V)                  
Izolační stav napájení PE (MOhm)                  
Izolační stav svařování proti PE (MOhm)                  
Přechodový odpor ochranného obvodu (Ohm)                  
Vnější prohlídka                  
Vnitřní prohlídka                  
Krytí svařovacích svorek                  
Stav kabelů st. napájení                  
Stav kabelů ss obvod                  
Čištění zdroje vnější                  
Čištění zdroje vnitřní                  

Nevyhovující hodnoty zvýrazni zakroužkováním (x - V vyhovuje, N nevyhovuje)

Dílčí prohlídky stroje provedl:                  
Pravidelnou revizi el. zař. provedl:                  
Kontrolováno dne:                  
Vstupní technickou prohlídku provedl:                  

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.